YPG\

YPG'li Ali Narin son yolcuğuna uğurlandı

2 Mayıs'ta IŞİD ile YPG arasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren YPG'li Ali Narin'in cenazesi, Diyarbakır'a getirilerek dün akşam toprağa verildi. Cenaze törenine katılan binlerin "Rojava IŞİD'e mezar olacak" sloganları arasında konuşan anne Narin, "Dört parça bir araya gelene kadar bu halk savaşacak. Bu böyle bilinsin. Yılmadık bundan sonra da yılmayacağız" dedi.

Rojava'da 2 Mayıs'ta IŞİD ile YPG arasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren YPG'li Ali Narin'in cenazesi, Diyarbakır'a getirilerek dün akşam toprağa verildi. Cenaze törenine katılan binlerin "Rojava IŞİD'e mezar olacak" sloganları arasında konuşan anne Narin, "Dört parça bir araya gelene kadar bu halk savaşacak. Bu böyle bilinsin. Yılmadık bundan sonra da yılmayacağız" dedi.

Rojava'da YPG ile IŞİD arasında 2 Mayıs'ta çıkan çatışmada yaşamını yitiren Diyarbakır'ın Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyit Narin'in 22 yaşındaki oğlu Ali Narin'in (Dılşad Amed) cenazesi, binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen cenaze töreninde "Şehid namirin" sloganları arasında defnedildi. Gündüz saatlerinde Rojava'nın Cizire Kantonu'ndan Mardin'de bulunan Şenyurt (Dırbesiye) Sınır Kapısı'na getirilerek ailesince teslim alınan Narin'in cenazesi, önce otopsi işlemleri için Kızıltepe'ye, ardından da Diyarbakır'a doğru yola çıkartıldı.

YPG'li Narin'in cenazesi, Diyarbakır'ın Çınar ilçesi girişinde aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, DTK Daimi Meclis üyeleri, Kayapınar, Bağlar, Yenişehir belediyeleri eş başkanları, BDP'li yöneticilerin de bulunduğu kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Yüzü aşkın aracın bulunduğu cenaze konvoyu, Çarıklı mevkiinde polisler tarafından durduruldu. Polislere ait akrep tipi zırhlı araç cenaze konvoyunun önünde Yeniköy Mezarlığı'na kadar geldi. Yine yol güzergahı üzerinde birçok noktada TOMA ve zırhlı araçların bekletildiği görüldü.

Yeniköy Mezarlığı'na getirilen YPG'li Narin'in cenazesi burada dini vecibeleri yerine getirildikten sonra, mezarlık içerisinde bulunan camiye götürülerek, cenaze namazı kılındı. Cenaze namazının ardından YPG ile PKK bayrağı ve çiçeklerle donatılan Narin'in tabutu, omuzlara alınarak uzun bir yürüyüşle çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren HPG'lilerin mezarlarının bulunduğu yere getirildi. Yürüyüş boyunca sık sık "Güneşin yoldaşı ölümsüzdür", "İntikam", "Bijî Serok Apo", "Rojava IŞID'e mezar olacak" ve "Şehid namirin" sloganları atılırken, yürüyüş kortejinin en önünde YPG'li Narin'in büyük fotoğrafı ve PKK bayrağı taşındı.

Yürüyüşün ardından Narin'in cenazesi "Şehid namirin" sloganları ve zılgıtlar eşliğinde toprağa verildi ve onlarca karanfille mezarı süslendi.

Saygı duruşunun Çerxa Şoreşê marşı eşliğinde yapılan cenaze töreninde ilk olarak HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız konuştu. Sarıyıldız, "Şehid Dılşad şahsında tüm Kürdistan şehitlerini saygıyla anıyoruz" diyerek konuşmasına başladı. Sarıyıldız Kürdistan'da özgürlüğün büyük bedeller istediğini belirterek, "Bunu en iyi şehitlerimiz anladı. Bu yüzden onlarca yıldır binlerce yoldaşımız Kürt halkının özgürlüğü, Kürdistan devrimi için canını feda etti. Heval Dılşad da bu arkadaşlardan birisiydi. Rojava devriminde yaşamını yitirdi. Kürt gençleri artık çok iyi biliyor ki Rojava devrimi, Kürdistan devrimidir. Rojava devriminin başarısı Kürdistan halkının başarısıdır. Bu yüzden sadece Heval Dılşad değil, yüzlerce gencimiz şu an Rojava'da direniyor" şeklinde konuştu.

Sarıyıldız, "Biz onlara söz veriyoruz. Kürdistan özgürleşene kadar, hayalleri gerçekleşene kadar onların izinde olacağız. Onlar Önder Apo'nun öğrencileriydi. Bizde bundan sonra onların yolunda olacağız. Önder Apo'nun yolu özgürlük yoludur. Bu yol da Rojava devriminden geçiyor. Bunu en iyi Dılşad biliyor" dedi.

Sarıyıldız'ın ardından konuşan baba Narin, "Kürdistan şehitlerinin tüm Kürt halkı için mücadeleleri devam ediyor. Dılşad, Rojava halkının geleceği için mücadele etmeye gitti. Onun şahadeti bizim için bir onurdur" diye konuştu. Ardından anne Vesile Narin bir konuşma yaptı. Anne Narin, "Benim oğlum halkının özgürlüğü için oraya gitti ve orada şehit oldu. Her gelen cenaze bizim için ayrı bir ağırlıktır. Yüreğimizi sızlatıyor ama bir o kadar da bizi güçlendiriyor. Kürt halkı kırk yıldır bu savaşta binlerce cenazeyi karşılıyor. Her daim bu son cenaze olsun dedik. Bir daha şehit gelmesin diye haykırıyoruz. Barış için haykırıyoruz. Ama ne yazık ki karşı taraf buna cevap vermiyor. Tek taraflı bir süreç var. Bu sürecin devamı için bir daha cenazeler gelmesin diye herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Bütün annelere buradan sesleniyorum. Sadece Türkiye halkına değil, uluslararası bütün halklara sesleniyorum. Herkes elini taşın altına koysun. Bu hepimizin sorunudur. Sadece Kürt halkının yada Rojava halkının sorunu değildir. Dört parça bir araya gelene kadar bu halk savaşacak. Bu böyle bilinsin yılmadık bundan sonra da yılmayacağız. Özellikle biz anneler başta olmak üzere. Ben burada oğluma söz veriyorum. Bu barış olana dek Kürdistan kurulana kadar bir anne olarak bu mücadele içinde yer alacağım" diye konuştu.

Konuşmaların ardından yurttaşlar aileye baş sağılığı dileyerek mezarlıktan ayrıldı. (Diyarbakır/DİHA)

www.evrensel.net