27 Haziran 2011 03:07

Alo ‘bir hamburger bir sendika’

Bugünlerde Burger King’lerin önünde farklı bir hareketlilik var. Her gün yüzlerce kişinin hamburger kuyruğuna girdiği Burger King’de bu kez çalışanlar, kapının önüne çıkıyor. Sendikalaşma haberlerine çok rastlamadığımız bir iş kolunda işçiler, Tez Koop-İş’te örgütleniyor. Burger King&rs

Alo ‘bir hamburger bir sendika’

Paylaş
Eda Yıldırım / Ruken Tuncel

İşten atılan işçilerden Pınar Bad neden sendikaya üye olduklarını şu sözlerle anlatıyor: “Çok yoğun ve acımasız koşullarda çalıştırılıyoruz. Çağrı yoğunluğundan dolayı en acil ihtiyaçlarımızı bile karşılayamıyoruz. Örneğin, yoğunluktan dolayı tuvalete gitmemize izin verilmiyor. Yemek saatimiz bir saat olduğu halde yarım saat kullandırılıyor. Geriye kalan 30 dakikayı da on dakikalık molalar halinde kullanmamız gerekirken onu da kullanamıyoruz.”

Yemek molasına da saatinde çıkamadıklarını, işin durumuna göre yemek yiyebildiklerini dile getiren Bad, işe geç kalanlarında duvar dibinde tek ayak üstünde bekletilerek cezalandırıldığını kaydetti. Bad, saat 12.00-13.00 ve 19.00-20.00 saatleri arasında yerlerinden kalkmalarının yasak olduğunu da dile getirdi.

Sorunlarının ve taleplerinin görmezden gelindiğini belirten Bad, bu nedenlerden dolayı sendikalaşmaya karar verdiklerini söyledi.  

SES KALİTESİ DÜŞMÜŞ

Yaklaşık bir yıldır sendikalaşma çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Murat Yıldız ise patronun sendikalaşmayı duyduktan sonra baskılara başladığını, sendika üyelerini istedikleri vardiyalara vermediğini, sendikaya üye olanlara selam dahi verilmediğini anlattı.

Sürekli hatalarının kollandığını ifade eden Yıldız, “En son uygulamaları ise işten atmakla gerçekleşti. Beni işten çıkarmaya neden olarak ise ‘ses’ kalitemin düşük olduğunu bundan sonra benimle çalışamayacaklarını söylediler. Bende daha önce böyle bir sorun yaşanmadığını, bu konuya dair herhangi bir tutanak ya da uyarı almadığımı belirttim. Müdür de ‘Ben seni uyarmak zorunda değilim işine son veriyorum’ dedi” diye konuştu.  

SORGU ODASI KURULDU

Murat’ın kuzeni İsmail Yıldız’da işten atılanlardan. 4 kişinin işten atılmasının ardından işyerinde istifa baskılarının yükseldiğini bu yüzden sendikalı işçi sayısının düştüğünü dile getiren Yıldız, arkadaşlarının tek tek sorgu odalarına alındığını, sendikanın illegal örgüt ilan edildiğini, fişleneceklerinin söylendiğini, hatta ailelerinin de arandığını dile getirdi.   

Sendikadan istifa edenlerin notere verilecek paralarının da patron tarafından karşılandığını söyleyen Yıldız, ancak istifa eden arkadaşlarının sendikaya geri döndüğünü anlattı.

İKİ SENDİKA MI DEDİNİZ?

“Anayasa yaptılar, seçimlerden önce torba yasası çıkardılar, bu yasa ile iki sendikaya üye olma hakkı tanıdılar. Sanki bu çok özel bir şeymiş gibi sundular, insanların zihninde ‘Daha önce sendikaya üye olmak zor iken şimdi iki taneye birden üye olabiliyoruz’ düşüncesini yarattılar ama gelin görün bizim halimizi bir sendikaya üye olduk işten atıldık” diyen Gülbahar Bad, patronların anayasayı çiğnediğini hükümetin de buna göz yumduğunu söyledi.

Sendikalı oldukları zaman insanca yaşam koşullarına da kavuşacaklarını söyleyen Bad, bugüne kadar bütün haklarının, iş güvencelerinin patronun iki dudağı arasında olduğunu dile getirdi. Bad, bazı arkadaşlarının bu çalışma temposuna aldıkları ilaçlarla dayanabildiklerini belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)


SİPARİŞ YOK, DESTEK VAR

Murat Yıldız: “Sipariş yok, destek var” kampanyasını Ankara’daki arkadaşlarımız başlattı. Çok fazla desteklenen, içerde çalışan arkadaşlarımıza moral olan bir kampanyaydı. Kişi başına düşen çağrı sayısı 200’lerden 50-60 düştü. Hatta eski kayıtlı müşteriler var 3-4 yıldır burger yiyen insanlar bize destek  vermek için kayıtlarını sildirdiler. Şimdi de yeni bir kampanya başlatmayı düşünüyoruz. Bunu da önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

ÖNCEKİ HABER

‘Casper işçileri kazanacak’

SONRAKİ HABER

Kadroya alınmayan yaklaşık 250 işçi, 10 gün içinde işsiz kalacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa