26 Haziran 2011 13:30

TÜRKİYE ‘ÇOCUK GELİNLER’ KONUSUNDA DÜNYA İKİNCİLİĞİNİ KAZANDI!

The Guardian, yeni bir araştırmaya dikkat çekerek, her yıl dünyada 18 yaş altı 10 milyon çocuğun gelin olduğunu vurguladı.Araştırmaya ilişkin haberde, bu tür evliliklere bütün ülkelerin karşı çıktığı ancak uygulamada görmezden geldiğine dikkat çekildi.İngiliz The Guardian Gazetesine göre,   En

TÜRKİYE ‘ÇOCUK GELİNLER’ KONUSUNDA DÜNYA İKİNCİLİĞİNİ KAZANDI!

Paylaş

The Guardian, yeni bir araştırmaya dikkat çekerek, her yıl dünyada 18 yaş altı 10 milyon çocuğun gelin olduğunu vurguladı.

Araştırmaya ilişkin haberde, bu tür evliliklere bütün ülkelerin karşı çıktığı ancak uygulamada görmezden geldiğine dikkat çekildi.

İngiliz The Guardian Gazetesine göre,   En yüksek çocuk gelin oranının, yüzde 17 ile Gürcistan’da ve yüzde 14 ile Türkiye’de olduğu bildirildi.

Yardım kuruluşları dünyayı her yıl 10 milyon çocuğun gelin olduğu konusunda uyarırken, Plan UK’in yayınladığı raporda, İngiltere’nin 18 yaşının altında zorla evlendirilen kızların oranının düşürülmesinde yardım etmesi gerektiğini söyledi.
Haberde ayrıca, Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Asya’nın bazı kısımlarındaki gelişmekte olan ülkelerde, 18 yaş altı çocukların üçte birinin ve 15 yaş altı kızların yedide birinin evlendirildiği ifade ediliyor.

SÖZDE YASAK

Plan UK, İngiltere ve Fransa’da yetişkinlerin en az yüzde 10’unun 18 yaşının altında evlendiğini belirterek, erken evliliğin küresel bir endişe olduğunu vurguluyor.

Haberde, 18 yaş altı evliliğe izin verilmesine Birleşmiş Milletler toplantılarında karşı çıkıldığı ve uygulamanın birçok ülkedeki yasadışı olduğu belirtilerek, “Ancak diğerleri görmezlikten geliyor, özellikle fakir toplumlarda” ifadelerine yer veriliyor.

ÇOCUK EVLİLİĞİ ÇOCUK SUİİSTİMALİDİR

“Genç annelerin çocukları da büyük risk altında. Bir anne 18 yaşının altında olduğu zaman bebeği ilk doğum gününden önce yüzde 60 oranında ölebilir” uyarısını yapan gazete, Plan’ın İngiltere yöneticisi Marie Staunton’un çocuk evliliğinin çocuk suiistimali olduğunu söylediğine dikkat çekiyor.
(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Madımak utanç müzesi olmalı

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakim karşısına çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa