26 Haziran 2011 13:26

1.5 yılda sadece İstanbul’da bin 228 kişi işkence gördü

İnsan hakları örgütleri, 26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü’nde 2010 yılı ve 2011’in ilk yarısında yaşanan hak ihlalleri ve işkence rakamlarını açıkladı. TİHV, İHD ve TOHAV’a göre, son 1.5 yılda İstanbul’da bin 228 kişi işkenceye maruz kaldı, 2 kişi gözaltınd

1.5 yılda sadece İstanbul’da bin 228 kişi işkence gördü

Paylaş

26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü dolayısıyla bir araya gelen insan hakları örgütleri, 2010 ve 2011 yılının ilk yarısını kapsayan hak ihlalleri ve işkence rakamlarını açıkladı. Verileri, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD), İstanbul Tabip Odası, Toplumsal Hukuk ve Araştırmaları Vakfı (TOHAV), Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi (ÇHD), Lambda İstanbul, Düşünce Suçuna Karşı Girişim, Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze karşı Proje, Adli Tıp Uzmanları Derneği (ATUD), Yakınları Kaybedilenler Derneği (YAKAYDER) adına TİHV üyesi Hürriyet Şener, İHD İstanbul Şubesi’nde açıkladı.

‘İŞKENCE ALETLERİNİN YASALLAŞMASI KAYGI VERİCİ’

“Teröre karşı güvenliği sağlama” gerekçesiyle işkencenin meşrulaştırıldığına dikkat çeken Şener, işkenceyi mümkün kılacak yasal düzenlemelerin yapılmasının, psikiyatrinin olanaklarından yararlanılmasının ve işkence eğitiminin yanı sıra, işkence aletlerinin üretiminin legal yasal gelmesinin kaygı verici olduğunu söyledi. Şener, 2010 yılında TİHV’e 319 kişinin işkence gördüğü gerekçesi ile başvurduğunu 2011 yılının ilk 5 ayında ise 211 kişinin işkenceye maruz kaldığını belirterek TİHV’e başvurduğu bilgisini aktardı. 2010 yılında 6 kişinin gözaltında yaşamını yitirdiğini ifade eden Şener, 2011 yılının 21 Haziran’ına kadar gözaltında ölüm sayısının 2 olduğuna dikkat çekti.

BİN 907 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Toplantı ve gösterilerde yaşanan hak ihlallerini de anlatan Şener, “2010 yılında güvenlik görevlilerinin toplantı ve gösterilere yönelik aşırı güç kullanarak gerçekleştirdiği 68 müdahale sonucu 1907 kişi gözaltına alınmış, 155 kişi yaralanmıştır” dedi. TOHAV’ın verilerine göre de seçim sürecinde güvenlik güçlerinin toplantı, gösteri ve protesto eylemlerine yönelik aşırı ve orantısız güç kullanarak gerçekleştirdiği müdahaleler sonucu 3 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisini aktaran Şener, 347 kişinin yaralandığını ve 2019 kişinin gözaltına alındığını ifade etti.

İŞKENCEYE KARŞI MÜCADELE SÜRECEK

2011’in ilk 6 ayında 42 kişinin işkence sonucu tedavi ve rehabilitasyon için TOHAV’a başvurduğunu anlatan Şener, İHD İstanbul Şubesi’nin verilerine bakıldığında da aynı karanlık tablo ile karşılaşıldığını söyledi.

İHD İstanbul Şubesi’nin verilerine göre, 2010 Haziran ayından 2011 Haziran ayına kadar, İHD’ye işkence ve kötü muamele nedeni ile toplam 656 kişinin başvuruda bulunduğu ve bunlardan 89’unun gözaltında, 136’sının gözaltı yerleri dışında, 255’inin cezaevinde, 111’inin gösterilerde ve 62’sinin özel güvenlik görevlileri tarafından, 3’ünün de okulda işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını beyan ettiklerini belirten Şener, İstanbul Tabip Odası’na geçtiğimiz 1 yıl içerisinde 13 işkence ve cezaevinde sağlık problemi başvurusu yapıldığına dikkat çekti.

Verileri açıkladıktan sonra konuşmasına devam eden Şener, işkenceye karşı mücadeleye devam edeceklerini ifade ederek, insan hakları kurumları olarak, işkence faillerinin açığa çıkması ve cezasız kalmamaları için, işkenceye göz yumanların seyirci kalanların vicdanlarına seslenmeye devam edeceklerini söyledi. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Gasbedilen mali haklar geri ödensin

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, Akşener'e misafir oldu; 'ittifakta sorunlar aşıldı'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa