Gediz’de çevre buluşması

Gediz’de çevre buluşması

GEDİZ Üniversitesi, Ege ve Dokuz Eylül üniversiteleriyle birlikte Uluslararası Çevre Korumada Uzaktan Algılama Sempozyumu düzenleniyor. Sempozyuma, yerli ve yabancı tanınmış bilim insanları, çevre araştırmacıları katılacak.Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Temel Bilimler ve Mühendislikte Hesaplamalar Sempozyumu (International S

GEDİZ Üniversitesi, Ege ve Dokuz Eylül üniversiteleriyle birlikte Uluslararası Çevre Korumada Uzaktan Algılama Sempozyumu düzenleniyor. Sempozyuma, yerli ve yabancı tanınmış bilim insanları, çevre araştırmacıları katılacak.
Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Temel Bilimler ve Mühendislikte Hesaplamalar Sempozyumu (International Symposium on Computing in Science&Engineering-ISCSE 2011) düzenleyen Gediz Üniversitesi, 27 ülkeden 629 bilim insanını bir araya getirmişti. Bu kez de Çevre Koruma ve Araştırma Vakfı (ÇEVKOR), Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇKKB), Türk Amerikan İnşaat ve Çevre Mühendisleri Derneği (TASCEE) işbirliğiyle ‘Uluslararası Çevre Korumada Uzaktan Algılama Sempozyumu’ gerçekleştirilecek. Ege ve Dokuz Eylül üniversitelerinin de destek verdiği bilimsel toplantılar, Seyrek Kampüsü’nde 28 Haziran Salı günü başlayacak, 29 Haziran’da sona erecek. ABD’den 7 tanınmış bilim insanıyla birlikte Türkiye, İran, Irak, Mısır ve Cezayir’den araştırmacılar katılacak.
 

KANSER VE ÇEVRE

Çevre sorunlarının tespiti ve doğanın temiz tutulabilmesini sağlayacak coğrafi bilgi sistemleri, uydudan takip gibi uzaktan algılama tekniklerinin ele alınacağı sempozyumda konuşulacak diğer konular ise şöyle: Havza yönetimi, havzaların jeomorfolojik özelliklerinin belirlenmesi, arazi peyzaj değişimlerinin izlenmesi, erozyonun nehirlere etkisi, toprak özelliklerinin ve erozyonun tespiti, heyelan olasılığının incelenmesi, içme suyu kaynaklarının su kalitesinin izlenmesi, kıyı alanlarındaki değişimlerin tespiti, afet bilgilendirme sistemi, tarihi şehir merkezlerinin yenilenme stratejilerinin belirlenmesi, çevresel sürdürülebilirlik açısından şehir planların değerlendirilmesi, şehrin büyümede arazi kullanımı ve peyzaj değişimlerinin modellenmesi, çevre dostu ulaşım yolları alternatiflerinin analizi, çevre ve kanser vakaları arasındaki ilişkinin belirlenmesi. (İZMİR)

www.evrensel.net