5. Onur Yürüyüşü yapıldı

5. Onur Yürüyüşü yapıldı

5. Tstanbul LGBTT Dayanışma Derneği'nin çağrısı ile Taksim'de bir araya gelen binlerce LGBTİ birey, "5. Trans Onur Yürüyüşü" ile Trans Onur Haftası etkinliklerinin startını verdi.

İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği'nin çağrısı ile Taksim'de bir araya gelen binlerce LGBTİ birey, "5. Trans Onur Yürüyüşü" ile Trans Onur Haftası etkinliklerinin startını verdi.

Dünyada son bir yılda 238, son beş senede ise bin 374 nefret cinayetine kurban giden LGBTİ bireyler, Trans Onur Haftası etkinliklerinin startını Taksim'de yaptıkları "5. Trans Onur Yürüyüşü" ile verdi. İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği'nin çağrısı ile Taksim İstiklal Caddesi'nde bulunan Fransız Kültür Merkezi önünde bir araya gelen binlerce trans birey, "Faili devlet" pankartını açarak Tünel Meydanı'a doğru yürüyüşe geçti. "Alışın buradayız, gitmeyeceğiz" ve "Trans cinayeti politiktir" sloganları ile nefret cinayetleri ve söylemine dikkat çeken LGBTİ bireyler, giydikleri farklı kostümler ile de yürüyüşe renk kattı.

Sloganların ve marşların eksik olmadığı yürüyüşün ardından, Tünel Meydanı'nda yapılan basın açıklamasını LGBTİ aktivist Kıvılcım Arat yaptı.

Son iki yılda 49 trans kadının nefret cinayeti nedeniyle katledildiğine dikkat çekerek açıklamasına başlayan Arat, 2002 yılından bu yana resmi olmayan rakamlara göre, 70 trans kadının öldürüldüğünü söyledi. Nefret söyleminin sadece LGBTİ bireylere yönelik olmadığını, toplumun değişik kesimlerine de yöneldiğini ifade eden Arat, "Gezi Direnişi başladığı günden beri kaybettiğimiz 8 canı, Lice'de karakol yapımlarına karşı çıktığı için katledilen iki canımızı, Dersim'de yeni demokrasi mücadelesi verdikleri için tutuklanan ve onlarca yıl cezaya çarpıtılan Evrimlerin, Muratların, onlarca tutuklunun, kaybın ve gözaltının da takipçisiyiz. Artan kadın cinayetleri, tecavüz, her türden erkek eziyetini yaşayan ve yaşamaya devam eden kadınlar ve çocuklar aynı kıyımın farklı yüzleridir" şeklinde konuştu.

'NEFRET YASASI ÇIKARTILSIN'

Eşcinsel, biseksüel, trans ve interseksüellere yönelik nefret suçlarının engellemek için "cinsel yönelim ve cinsel kimliği" ibarelerini içeren Nefret Yasası'nın çıkartılmasını talep ettiklerini söyleyen Arat, "Trans seks işçilerini güvenliksiz çalışma alanlarına iten ve bizzat şiddet mağduru olmalarına vesile olan 'fuhuş' ile ilgili mevzuat değişmelidir. Herkesin istediği işi yapabildiği bir hayat garanti edilmeli ve LGBTİ bireylerin istihdamıyla ilgili iyileştirici uygulamalar yapılmalıdır. Kolluk kuvvetleri ve yargı birimlerinin trans bireylere yönelik önyargılı ve ayrımcı tutumuyla mücadele edilmeli; katillerine 'haksız tahrik' veya 'iyi hal' gerekçeleriyle verilen ceza indirimleri derhal son bulmalıdır" dedi.

Topluma yönelik şiddetin faillinin devlet odluğunun altını çizen Arat, son olarak yıllarca Kürdistan'da yürütülen savaşın takipçisi olduklarını ifade ederek mücadele çağrısında bulundu.

Yapılan basın açıklamasından sonra grup "Nefrete inşat yaşasın hayat" sloganı eşliğinde eylemlerine son verdi.

MALATYA


Malatya'da ise LGBT üyelerinin gerçekleştirmek istedikleri "Malatya 1. Onur Yürüyüşü"ne polislerce izin verilmedi.

Trans Onur Haftası kapsamında Malatya Homofobi Transfobi Karşıtı Gençlik İnisiyatifi üyeleri, BDP İl Örgütü binasında bir etkinlik organize etti. Buradaki etkinliğin ardından ''Okulda, işte, mecliste eşcinseller her yerde'' pankartı açıp, Malatya Kız Meslek Lisesi önünden başlayarak "Malatya 1. Onur Yürüyüşü" gerçekleştirmek isteyen LGBTİ bireylere, polis engel oldu.

Bunun üzerine sadece basın açıklaması yapmak zorunda kalan grup üyeleri adına konuşan Emir Eyüp Çoban, polisin yaklaşımını kınayarak başladığı konuşmasında eşcinsellerin ve transların sürekli erk zihniyet tarafından öldürüldüğünü belirterek ''Ne polisin şiddetinden ne devletin zulmünden ne de erk zihniyetten korkmuyoruz, bizler buradayız. Alışın alışın, gitmiyoruz" dedi. Yapılan açıklamanın ardından grup üyeleri eylemlerini noktaladı. (DİHA)

www.evrensel.net