26 Haziran 2011 11:57

Dicle'nin avukatları Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak

YSK tarafından milletvekilliği düşürülen Diyarbakır Milletvekilli Hatip Dicle'nin avukatları, kararın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapacak.YSK tarafından milletvekilliği düşürülen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Diyarbakır Milletvekilli Hatip Dicle'nin avukatlarından Cihan Aydın, Anayasa Mahkemesi&#

Dicle'nin avukatları Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak

Paylaş


YSK tarafından milletvekilliği düşürülen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Diyarbakır Milletvekilli Hatip Dicle'nin avukatlarından Cihan Aydın, Anayasa Mahkemesi'ne başvurmak için hazırlık yaptıklarını belirterek, Pazartesi ya da en geç Salı günü başvuru yapacaklarını söyledi.

YSK'nin Diyarbakır milletvekilli Hatip Dicle'nin vekilliğini düşürmesinin ardından yaşanan gerginlik devam ederken, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, "Bir-iki gün daha bekleyelim. Bizim de söyleyeceklerimiz olabilir" sözlerinin üzerine, hukukçular Anayasa'nın 85. Maddesi'ne işaret etti. Söz konusu madde, vekilliğin düşmesine karşı Anayasa Mahkemesi'ne 7 gün içinde yapılacak iptal istemli başvuruyu içeriyor.

Anayasa'nın 85. maddesinde öngörülen 7 günlük sürenin ne zaman başladığı konusunda ise hukukçular, Dicle'nin avukatlarının YSK kararına itirazın reddedildiği 23 Haziran'ı işaret ediyor. Bu durumda 7 günlük süre 30 Haziran Perşembe günü sona eriyor. Aynı zamanda Yüksek Mahkeme'ye yapılacak bir iptal başvurusunun 15 gün içerisinde karara bağlanmasını hükme bağlıyor. (Diyarbakır/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

4 mahkeme 9 klişe

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa