20 Haziran 2014 21:16

İstiklal'de 'Mülteciler Günü' yürüyüşü

Uluslararası Af Örgütü, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde, mültecilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla Taksim İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüş gerçekleştirdi.

İstiklal\'de \'Mülteciler Günü\' yürüyüşü

Paylaş

Uluslararası Af Örgütü, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde, mültecilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla Taksim İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüş gerçekleştirdi.

Uluslararası Af Örgütü, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde mültecilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla Taksim İstiklal Caddesi üzerinde yürüyüş gerçekleştirerek hükümete çağrıda bulundu. Çok sayıda yurttaşında destek verdiği yürüyüşte aktivistler “Mültecilere yönelik ayrımcılığa ve şiddete son” dövizleri taşıyarak sık sık “Sığınma hakkımızı isteriz” sloganı attı.

Uluslararası Af Örgütü'nden Hakan Yaman, insanın temel haklarından biri olan sığınma hakkını hatırlatarak “İnsan hayatı sınırlardan daha önemlidir” dedi. Türkiye’nin Göç ve iltica alanında, insan ticaretini engelleme ve cezalandırma konusunda yasal düzenlemeler yapması gerektiğini belirten Yaman, Sınır bölgelerindeki giriş çıkışlar sırasında, kayıtların yapılması ve özelikle Suriyelilere sağlanan hukuki korumanın niteliği ve yasal temelin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yaman, Türkiye’nin son dönemlerde Rojava sınırından geçişlerde yurttaşların yaşam hakkını görmezden gelerek yaşamlarını yitirmelerine kadar varan hak ihlallerine göz yummasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Kendi ülkelerindeki çatışma ortamından kaçarak, Türkiye’ye geçmek isteyen Rojavalıların bu talebinin engellenmesi hukuk devleti standartları ile bağdaşmadığını söyleyen Yaman, “Türkiye’ nin bir an önce göçmenlerin haklarını güvence altına alan yasalar getirmesi gerektiği" noktasında çağrı yaptı. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

\'Böcek\'te tutuklama yok

SONRAKİ HABER

Hatay'da şiddetli yağış bentleri yıktı, bir mahalle su altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa