25 Haziran 2011 09:43

YARSAV’dan Yargıtaydaki yer değiştirmelere tepki

YARSAV, 17 Yargıtay üyesinin görev yaptıkları dairelerin “Yeni Yargıtay Dairelerinin Kurulması ve Hizmet Gerekleri” gibi gerekçelerle değiştirilmesine tepki gösterdi.YARSAV yapılanları, “Yüksek yargıyı ele geçirme operasyonunun başlangıcı” olarak nitelendirdi.33. MADDE VURGUSUYARSAV Yönetim Kurulu tarafın

YARSAV’dan Yargıtaydaki yer değiştirmelere tepki

Paylaş

YARSAV, 17 Yargıtay üyesinin görev yaptıkları dairelerin “Yeni Yargıtay Dairelerinin Kurulması ve Hizmet Gerekleri” gibi gerekçelerle değiştirilmesine tepki gösterdi.
YARSAV yapılanları, “Yüksek yargıyı ele geçirme operasyonunun başlangıcı” olarak nitelendirdi.

33. MADDE VURGUSU

YARSAV Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Birinci Başkanlık Kurulu olan Divana üyelik ve seçilme koşullarını düzenleyen 33. maddenin değiştirildiğine dikkat çekilerek, “Değişiklik, görev süresi henüz dolmamış Birinci Başkanlık Kurulunun görevini sonlandırıyor ve Kurula seçilebilmek için dört yıl Yargıtay üyeliği yapmış olma koşulunu da kaldırıyor” denildi.

KEYFİ UYGULAMALAR

YARSAV’dan yapılan açıklamada, yapılan değişikliklerin Yargıtay dairelerinde görev yapan üyelerin yerlerinin keyfi uygulamalarla değiştirilmesi ve soruşturmalarla görevlerini yapamaz hale getirilmesi riskini içerdiği vurgulandı.
“Göreve başlamamış daireler ve çalışmakta olan dairelerin üyelerinin yerlerinin değiştirilmesinin hizmet gereği olduğu inandırıcı olmaktan uzaktır” denilen açıklamada,  yapılanların yargıyı dizayn etme operasyonunun yüksek yargı ayağını oluşturduğu kuşkusu taşıdığı belirtildi.
Uygulamaların halkın adalete olan inancını sarsacağı vurgulanan YARSAV açıklamasında, Yargıtay üyelerini baskı altında tuttuğu  algısı yaratmaması  için Yargıtay üyelerinin görev değişikliği kararının geri çekilmesi istendi.
(Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gül: Sorunların çözümü ertelenmemeli

SONRAKİ HABER

‘Cumhurbaşkanı özel korumasının yeğeniyim dedi’ polisleri tehdit etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa