Göğüs göğüse mücadeleye devam

Göğüs göğüse mücadeleye devam

Yaptıkları eylemlerle Kamu Hastaneleri Kurumuna geri adım attıran Dr. Suat Seren Hastanesi çalışanları gazetemize konuştu.

Özge AYAZ
Metehan UD
İzmir


Yaptıkları eylemlerle Kamu Hastaneleri Kurumuna geri adım attıran Dr. Suat Seren Hastanesi çalışanları gazetemize konuştu.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) yayınladığı yazı ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesinin birleşerek Yenişehir Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürüleceğini duyurmuştu. Bu uygulamanın hem hastane hem de hastalar açısından olumsuz sonuçlar doğuracağını düşünen hastane çalışanları 3 haftadır çeşitli eylemler yaparak hastanelerinin kapanmasına, hastaların mağdur olmasına karşı durdu. Geçtiğimiz hafta ise eylemler karşısında sessiz kalamayan TKHK başkanı, hastane yöneticilerini arayarak dönüşümün bu şekilde yapılamayacağını söyledi.  

Kurumun bu kararını değerlendiren hastane çalışanları kararı kendileri açısından başarı görerek, kurum dönüşümden tamamen vazgeçene kadar mücadeleye devam edeceklerini dile getirdiler.

Odyometrist Şengül Arslan, hastanelerin birleştirilmesi ortada bir neden olmadığını belirterek “Bundan önce de yaşanmış örnekler var. Mesela Konak Doğumevi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birleşti ve orası eskisi gibi şimdi hizmet veremiyor. Poliklinik sayısı azaldı. Aynı şeyin burada da olabileceğini düşündüğümüz için buranın olduğu gibi kalmasını istiyoruz. Kurum henüz bize kağıt üstünde bir şey bildirmediği için çalışmalarımıza devam etme kararı aldık. Bundan vazgeçersek başa döneriz diye düşünüyoruz çünkü o yüzden bırakmayı düşünmüyoruz” dedi.  

Sağlıkta neoliberal dönüşümle beraber hastanelerin arazileri üzerinden bir gelir elde edilmeye çalışıldığını ifade eden Doktor Ali Galip Yener de, “Onun bir parçası olarak buradaki arazinin rantı üzerinden çalışma olacak. Hastalar daha kolay sağlık hizmetlerine kavuşacak gibi bir iddia söyleniyor yıllardır ama oysa daha zor ulaşacaklar. Hastane kapatılınca da hastalar karşı hastaneye yönelecekler, büyük bir yığılma ile birlikte yeterince sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklar. Özellikle kronik hastalar, sürekli bu hastaneye gelmek zorunda olan hastalar için çok olumsuz olacak. Ben ne kadar söz verilirse verilsin bu eylemlilikler durduğu anda kararların geri alınacağını düşünüyorum” diye konuştu.

SORUNLAR BAŞLADI BİLE’

Dr. Adnan Çoşkun, birleştirmeye gerekçe olan sevkin dönüşümle beraber ortadan kaldırılmayacağının altını çizdi. Çoşkun, “Bu ortam verem hastaları için yapıldı, burası sanatoryum. Buraya gelen hastalar nefes almak için geliyorlar. Karşı hastane ile birleşince burayı işgal edecekler. Şimdiden duydum bir yere AMATEM binası, bir yere diş binası yapacaklar. Bu yeşil alanı yok edecekler. Kurumsal kimliğimiz yok yöneticimiz açığa alındı. Kısa zamanda röntgen ihalelerimiz bitecekmiş, hastanede ihale yapılması lazım ama bunun olağanı yok. Onun yerine hastalarımız karşı hastaneye röntgene gidecek, her gün 750 hasta... Daha ilk günden çıkacak sorunlar bunlar. Bunlar bile düşünülmeden hareket geçildi” dedi.

‘KARAR GERİ ÇEKİLMELİ’

Gülay Çörtük (Laboratuvar Teknisyeni): “Bütün servislere ulaşarak kampanyamızı başlattık. Taşeron olsun, kadrolu olsun, hep beraber konuştuk karar aldık. Hastalarımıza buranın koşulları ile statüsünün ayrı olması gerektiğini anlatıyoruz. Hastalarımız yeteri kadar hizmet alamayacak. Karşı hastanenin zaten büyük bir yükü var. Birleştirme için altyapı ya da koşullar buna uygun değil. Burada bile hastalar zorlanıyorken karşı hastaneye gitmeleri istendiğinde gidemeyecekler. TKHK’nin geri adım atması eylemliliklerinin bir sonucu elbette. İzmir’den küçük bir branş hastanesi Kamu Hastane Birliğine sesini duyurdu. Bu yeterli değil. Karar geri çekilmeli.  Resmi anlamda karar geri çekilene adar eylemlerimiz devam edecek. Söz uçar yazı kalır biz yazıyı görmek istiyoruz.

İMZALARI TESLİM ETTİLER

Dr. Suat Seren Hastanesi çalışanları topladıkları binlerce imzayı dün Kuzey Hastaneleri Genel Sekreterliğine verdiler. Sekreterlik önünde ‘Göğsünü Siper Et, Hastanene Sahip Çık’ ve ‘Sekreterlik Baksana, Kaç Kişiyiz Saysana’ sloganları atan hastane çalışanları adına açıklamayı okuyan SES İşyeri Temsilcisi Vildan İnan, dönüşümle beraber hastaların mağdur olacağını hatırlatarak, hastanenin yok edilmesini değil, özenle korunmasını istedi. İnan, Sağlık Bakanlığından kapatılma girişiminin ivedilikle durdurulması talebini dile getirdi.

www.evrensel.net