18 Haziran 2014 11:33

Rıza Türmen, 'HDP'nin adayı olacak' iddiasına yanıt verdi

HDP Eş Başkanı Kürkçü'nün, 'Resmen olmasa da biz aslında kendi partisinden ayrılabilecek siyasi koşullara sahip olsaydı hakikaten onu Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek isterdik' dediği CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, politikaya CHP içinde devam edeceğini söyledi.

Rıza Türmen, \'HDP\'nin adayı olacak\' iddiasına yanıt verdi
Paylaş

CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen, HDP tarafından Cumhurbaşkanı adayı olarak önerilmesi ile ilgili haberlere dair açıklama yaptı. Türmen açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“HDP tarafından Cumhurbaşkanı adayı olarak düşünülen isimlerden biri olmaktan onur duydum. Konuyla ilgili olarak da bugün basında bu yönde haberler çıkmıştır. Siyasete insan hakları, çoğulcu demokrasi, özgürlük, adalet, eşitlik mücadelesini vermek amacıyla CHP içinde başladım. Bu değerleri Cumhuriyet Halk Partisi’nde egemen kılmak ve sosyal demokrasi temellerini sağlamlaştırmak yolundaki çabalarıma CHP içinde devam edeceğim.”

KÜRKÇÜ: ADAY OLARAK GÖRMEK İSTERDİK...

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen'e resmen bir öneride bulunmadıklarını belirterek, "Resmen olmasa da biz Rıza beyi aslında kendi partisinden ayrılabilecek siyasi koşullara sahip olsaydı, hakikaten onu Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek isterdik. . Bunu hak edecek geçmişe sahip"dedi.

KILIÇDAROĞLU'NA TARİFİMİZ OYDU
Rıza Türmen'e parti olarak gidip resmen bir öneride bulunmadıklarını belirten Kürkçü, "Resmen olmasa da biz Rıza beyi aslında kendi partisinden ayrılabilecek siyasi koşullara sahip olsaydı hakikaten onu Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek isterdik. Bunu hak edecek geçmişe sahip. Daha önemlisi bizim açımızdan anayasal ve insan haklarına yaklaşımı bakımından aslında Kılıçdaroğlu'na tarif ettiğimiz Cumhurbaşkanı adayı oydu. Fakat Kılıçdaroğlu bunu anlamazdan geldi veya daha doğrusu bu onun siyaseten işine gelmedi. O nedenle ne yazık ki Rıza Türmen'i herhangi bir biçimde Cumhurbaşkanı adayı kılmak mümkün olmadı. O kendi partisinden ayrılamayacağı için bizim bu yöndeki zemin arayışlarımız CHP'de yapacağı işler olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Ama böyle bir bizden ona bir teveccüh, yani yüzümüzü ona dönmüşlüğümüz var. Fakat bu bir resmi siyasi görüşme halini ne yazık ki alamadı. Onun konumundan ötürü. Partisinden ayrılacağını düşünebilseydi belli ki o zaman daha çok şey bir şey konuşurduk" dedi.

'DEMİRTAŞ ADAYLARDAN BİRİ'
Selahattin Demirtaş adayınız olacak mı? yönündeki soruya, "Selahattin bey zaten bizim hafta sonu partide yeni eş başkanlık görevini alacak. Tabi kendi başkanımızı göstermek bizim için çok doğal. Bir adım daha fazlası olur mu diye bakıyoruz.O da adaylardan biri. Başkaları da var. Geçen gün bir liste yayınlandı. Çalışma grubumuzda orada bir düzüneye yakın isim var. Orada konuşuluyor" diye cevapladı.

'Siz adayınızı ne zaman ilan edeceksiniz ?' sorusuna Kürkçü, "Kongreden hemen sonra bunu yapmamız iyi olur. Çünkü biraz uzaması şununla ilgili. CHP'nin kendisinden aday olmayan bir aday bulmasından sonra tabanda bir sol, demokrat, insan hakları savunucusu, Kürt meselesinde eşit yurttaşlığı benimseyen bir aday uman çok geniş kesimde sıkıntı var. O sıkıntıları da çözebilirmiyiz diye bakıyoruz.

'Siz aday olurmusunuz ?' sorusuna “Diplomam yok' yanıtı veren Kürkçü, İhsanoğlu'nun şansını nasıl görüyorsunuz sorusuna şu yanıtı verdi: “Ben ikisinin toplamından daha fazla bir oy alabileceğini düşünmüyorum. Bir kısım CHP seçmenin de vermeyeceğini düşünürsek." (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Alevi Bektaşi Federasyonu: İhsanoğlu adayımız olamaz

SONRAKİ HABER

Elazığ\'da BDP ilçe başkanı dahil 5 kişi tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa