Dışişleri Sözcüsü\

Fotoğraf: Evrensel

Dışişleri Sözcüsü'nden el Nusra açıklaması

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, el Nusra ve bağlı örgütler 'terör listesi'nden çıkarıldığı iddiasına dair açıklama yapan Dışişleri Sözcüsü, 'El-Nusra Cephesi mevzuatımız kapsamında bağımsız bir örgüt olarak listelenmiş durumdadır. Listeden çıkarılmamıştır' dedi.

AKP Hükümetinin, el Nusra'yı "terör örgütleri listesi"nden çıkardı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, el Nusra ve bağlı örgütler "terör listesi"nden çıkarıldığı iddia edildi.

Bakanlar Kurulu El Nusra ve bağlı örgütlerin terör listesinden çıkarılmasına dönük kararı, 16 Haziran günü yapılan toplantıda aldı. Hükümet kararına ekli 2 sayılı listedeki güncellemede, Al-Nusrah Front, Jabhet al-Nusrah, Jabhet al-Nusrah, The Victory Front adlı örgütlere yer verilmedi. El Nusra, 3 Haziran'da listeye eklenmişti.

'İMZASINI KANLA ATANLAR' LİSTEDE
'Terör listesi'ne Mali, Nijer ve Cezayir'de faaliyet gösteren örgütler eklendi. Listeye alınan yeni örgütlerin ilk sırasında Al Mouakaoune Biddam adlı örgüt yer aldı. Mali merkezli olduğu belirtilen bu örgütün ayrıca "İmzasını Kanla Atanlar" adını kullandığı belirtildi.

Listeye "Al Moulathamoun" adlı örgüt de eklendi. Cezayir, Mali ve Nijer'de faaliyet gösterdiği belirtilen bu örgütün de "Peçeli" adını kullandığı belirtildi. Listeye eklenen "Al Mourabitoun" adlı örgütün de Mali merkezli olduğu ve "Nöbetçiler" adını kullandığı belirtildi.

Eski listenin son sırasındaki Islamic State in Iraq and the Levant (Irak Şam İslam Devleti - IŞİD) yeni listenin de son sırasında yer aldı.

DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ AÇIKLAMA YAPTI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, el Nusra Cephesi'nin BM 1267 Yaptırımlar Listesinde Listelenmesi ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Yasası Çerçevesinde Mevzuatımıza Aktarılması Sürecine ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, ""BMGK Yaptırımlar Komitesi 14 Mayıs 2014'te aldığı kararla, El-Nusra Cephesi'ni Yaptırımlar Listesi'nde bulunduğu Irak El-Kaidesi bölümünden çıkararak, bağımsız bir örgüt olarak "Al-Nusrah Front for the People of the Levant" ismiyle listelemiştir. Sözkonusu Bakanlar Kurulu Kararı 3 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak, yürürlüğe girmiştir. Bu itibarla, El-Nusra Cephesi mevzuatımız kapsamında bağımsız bir örgüt olarak listelenmiş durumdadır" denildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün yaptığı yazılı açıklama şöyle; "El-Nusra Cephesi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi El-Kaide ve bağlantılı kişi, kuruluş ve örgütleri listeleyen Yaptırımlar Komitesi tarafından, ilk defa 30 Mayıs 2013 tarihinde, Irak El-Kaidesi (Al-Qaida in Iraq) çatı örgütü altında, örgütün kullandığı diğer isimler bölümünde "Jabhat al Nusrah, Jabhet al-Nusra, Al-Nusrah Front, The Victory Front, Al-Nusrah Front for the People of the Levant" olarak listeye dâhil edilmiştir.

"BMGK tarafından alınan sözkonusu karar, 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun çerçevesinde 30 Eylül 2013 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu Kararıyla mevzuatımıza aktarılmıştır. Sözkonusu Bakanlar Kurulu Kararı 10 Ekim 2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olup, bu tarih itibariyle El-Nusra Cephesi, tasarrufunda bulunan Türkiye'deki malvarlıklarının dondurulması kararlaştırılan kişi, kuruluş ve örgütler listesine dâhil edilmiştir."

"BMGK Yaptırımlar Komitesi 14 Mayıs 2014'te aldığı kararla, El-Nusra Cephesi'ni Yaptırımlar Listesi'nde bulunduğu Irak El-Kaidesi bölümünden çıkararak, bağımsız bir örgüt olarak "Al-Nusrah Front for the People of the Levant" ismiyle listelemiştir. Örgütün kullandığı diğer isimler arasında "the Victory Front Jabhat al Nusrah, Jabhet al-Nusra, Al-Nusrah Front, Al-Nusra Front" yer almaktadır.

BMGK Yaptırımlar Komitesi tarafından yapılan güncelleme doğrultusunda, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi mevzuatımız kapsamında 21 Mayıs 2014 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu Kararıyla, El-Nusra, Irak El-Kaidesi'nden bağımsız bir örgüt olarak bu kez "Al-Nusrah Front for the People of the Levant" ismiyle listelenmiştir. Sözkonusu Bakanlar Kurulu Kararı 3 Haziran 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak, yürürlüğe girmiştir. Bu itibarla, El-Nusra Cephesi mevzuatımız kapsamında bağımsız bir örgüt olarak listelenmiş durumdadır."

"BMGK Yaptırımlar Komitesi son olarak, 2 Haziran 2014 tarihinde aldığı kararla, Irak El-Kaidesi altında yer alan kullanılan diğer isimler bölümünden "Jabhat al Nusrah, Jabhet al-Nusra, Al-Nusrah Front, The Victory Front" isimlerini silmiştir. Bakanlar Kurulu tarafından 16 Haziran 2014 tarihinde alınan karar da esasen, Yaptırımlar Komitesi tarafından yapılan sözkonusu güncellemenin mevzuatımıza aktarılmasından ibarettir." (ANKARA)


CHP, EL KAİDE VE EL NUSRA İÇİN ÖNERGE VERDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, el Kaide ve el Nusra'nın Türkiye sınırları içerisindeki faaliyetlerine ilişkin etkin "terörle mücadele" yöntemlerinin uygulanıp uygulanmadığının belirlenmesi ve "terör örgütlerinin" ülke topraklarındaki var olan veya muhtemel faaliyetlerine karşı gerekli tedbirlerin bir an önce alınabilmelerini sağlamak için araştırılması ve çözüm önerilerinin sunulması amacıyla Meclis araştırması açılması talep edildi.
Önergenin gerekçesinde, "el Kaide ve el Nusra terör örgütlerinin Türkiye sınırları içerisindeki faaliyetlerine ilişkin etkin terörle mücadele yöntemlerinin uygulanıp uygulanmadığının belirlenmesi ve terör örgütlerinin ülke topraklarındaki var olan veya muhtemel faaliyetlerine karşı gerekli tedbirlerin bir an önce alınabilmelerinin sağlamak için Meclis araştırması açılması gerektiği" ifade edildi. (ANKA)

www.evrensel.net