16 Haziran 2014 06:00

Bayrağı bayrak yapan Çinliler

Tam bir sene önce bugün… 16 Haziran 2013 tarihinde Berkin Elvan polis tarafından gaz fişeği ile başından vuruldu. Ekmek almaya gidiyordu. Elinde renk renk bilyeleri, yüreğinde kırmızı fuları ile… Son nefesine kadar umudun adıydı Berkin… Bugün ise kalemimizin sesi, öfkemizin en büyük nedeni. Unutmadık… Ne Berkin’i ne de emri vereni.

Bayrağı bayrak  yapan Çinliler

Paylaş

Barış DAĞLI*

Tam  bir sene önce bugün… 16 Haziran 2013 tarihinde Berkin Elvan polis tarafından gaz fişeği ile başından vuruldu. Ekmek almaya gidiyordu. Elinde renk renk bilyeleri, yüreğinde kırmızı fuları ile… Son nefesine kadar umudun adıydı Berkin… Bugün ise kalemimizin sesi, öfkemizin en büyük nedeni. Unutmadık… Ne Berkin’i ne de emri vereni.

MADE IN CHINA

Lice’de bayrağın indirilmesi sonrasında muhalefet partileri ile AKP bayrakta buluştu. Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Erdoğan askerler tarafından öldürülen Ramazan Baran ve Baki Akdemir’in isimlerini ağızlarına almadan 23 Nisan çocukları gibi bayrak sallama yarışına giriştiler. Hem iktidar partisinin sözcülüğünü yapan gazeteler hem de muhalefet partisine yakın eski devletin ideolojik aygıtları kendilerine yakın parti başkanlarının sözlerini manşete çekerken bayrağın üzerindeki “made in China” etiketini göremediler. “Gereği yapılacak”, “Bayrağı indireni indireceksin”, “Bunun bedelini ödeyeceksiniz”, “Bu millet sizi affetmeyecek” manşetleri ile ağız birliği yapan gazeteler de Ramazan Baran ve Baki Akdemir’i unuttular.
Unutmayalım… Ramazan Baran ve Baki Akdemir Lice’de asker tarafından kurşunlanarak öldürüldüler. Gazeteler reislerinin sözünü dinledi: Bayrağı indireni de vurun dedi!

IŞİD, BAYRAK VE AKP’NİN MEDYASI

AKP – IŞİD ilişkisini görmezden gelen medya bu sefer bayrağı da görmedi. IŞİD’in Türkiye Konsolosluğu’nu basarak vatandaşları esir alması ve bayrağı indirmesini dış mihrakların RTE’ye karşı darbe planı olarak veren gazetelerden biri liderliği yine kimseye bırakmadı. Takvim, 12 Haziran’da “Son Piyon” manşeti ile verdiği haberde “Yeni Türkiye’nin düşmanları her yolu denedi. Ancak Ankara boyun eğmedi. Bayrak provokasyonu da sonuç vermeyince baronlar, IŞİD adlı kukla örgütü harekete geçirdi.” derken teröristlerin fotoğraflarının yanlarına eklediği künye akıllara Gezi Parkı’ndaki ağaçlardan biriyle röportaj yapan Takvim Gazetesi Haber Müdürü Mevlüt Yüksel’i getirdi. Ne çektin be Mevlüt! RTE’yi kurtaracağım diye ne çektin!
Bayrağa mı ne oldu? Bayrağı indirenin bir Kürt olduğu iddia edilmediği için medya “made in China” etiketini bin kilometre öteden gördü.

AKADEMİ DEDİĞİN...

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın kurulmasına ilişkin 41 maddelik yasa tasarısı ile 2547 sayılı Kanun’un 39’uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “araştırma ve inceleme gezileri yapmalarına, araştırma ve incelemenin gerektirdiği yerde bulunmalarına” ibaresi “Yükseköğretim Kurulu’nun, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının görüşünü alarak belirleyeceği öncelikli alanlarda araştırma yapmalarına” olarak değiştiriliyor. Yasa tasarısı bu haliyle yasalaşırsa akademisyenlerin yapacakları araştırmalar bakanlık onayına bağlı hale gelecek.
Bakanın akademisyeni olmayı çok-tan kabul etmiş iktidarın akademisyenlerinin karşısında direnen akademisyenler hep var olacak… Akademileri yeni baştan kuracağımız güne dek…

RIZA BAYRAM

Evrensel’den Burak Şefkat’ın haberine göre Tarsus’ta Lice protestosunda polis saldırısı sonrası kaybolan ve 5 gün sonra Berdan Irmağı’nda ölü bulunan Rıza Bayram’ın cesedinde darp izlerine rastlandığı bildirildi. AKP medyası ve muhalif maskeli ırkçı medya Rıza Bayram’ı hiç hatırlamayacak. Eceliyle gelen ölümlere bile hasret bu coğrafyanın büyük insanlık ailesi ve bu ailenin medyası bu sorunun cevabını aramaya devam edecek: Devlet yeni bir cinayet mi işledi?
Ve… Taksim’den Lice’ye dolaşan hayalet soruyor: Çinlilerin yaptığı bayrağı yarıya indirmenin vakti gelmedi mi?

*Öğretim Görevlisi

ÖNCEKİ HABER

Gözler Ronaldo’da

SONRAKİ HABER

Antalya'da eğitim kampına katılan liseli, intihar girişiminde bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa