Şili’de liseliler sokakta

Şili’de liseliler sokakta

ŞİLİ’nin başkenti Santiago’da 20 bin lise öğrencisi eğitim koşullarının iyileştirilmesi ve eğitime daha fazla mali kaynak aktarılmasını istemek amacıyla gösteri yaptı.Polisin saldırdığı gösteride yaklaşık 107 kişiyi gözaltına aldılar. Şili’de lise öğrencileri, üniversite öğrencileri gibi devletin öncelikl

ŞİLİ’nin başkenti Santiago’da 20 bin lise öğrencisi eğitim koşullarının iyileştirilmesi ve eğitime daha fazla mali kaynak aktarılmasını istemek amacıyla gösteri yaptı.

Polisin saldırdığı gösteride yaklaşık 107 kişiyi gözaltına aldılar. Şili’de lise öğrencileri, üniversite öğrencileri gibi devletin öncelikle eğitime ve altyapıya yatırım yapmasını, ulaşımın ücretsiz olmasını istiyor.

Üniversitelilerin geçen hafta yaptığı ve ülkede son yıllarda düzenlenen en büyük gösteriye, 80 bin kişi katılmıştı. Öğrenciler özellikle devletin 3, 5 milyon öğrencinin yüzde 90’ının devam ettiği kamu okullarıyla ilgilenmesini istiyor.

Bu okulların yönetimi Augusto Pinochet’in (1973-1990) askeri yönetimi sırasında belediyelere devredilmişti. GSMH’nin yüzde 4, 4’ünü eğitime ayıran Şili’de eğitim sistemindeki eşitsizlik derin sosyal bir sorun olmayı sürdürüyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net