AB’den Yunanistan’a tehdit ve şantaj

AB’den Yunanistan’a tehdit ve şantaj

BRÜKSEL’de önceki gün başlayan ve dün öğlen saatlerinde sona eren Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nden aşırı borçlanma içinde olan Yunanistan’a tehdit ve şantaj çıktı. İflas ile karşı karşıya olan Yunanistan’ın durumu ağırlıklı olarak görüşen 27 AB üyesi ülkenin lideri, Papandreu hük&u

Yücel Özdemir

Bu şartı kabul eden hükümet, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İMF tarafından dayatılan acı reçeteyi 30 Haziran mecliste oylamaya sunacak.

Avro Bölgesi Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirve sonrasında yaptıkları açıklamalarda, 12 milyar avroluk kredinin verilmesinin kısıtlama ve özelleştirme paketinin onaylanmasına bağlı olduklarını söylediler. Merkel, Yunanistan krizinin Avro Bölgesi üyesi ülkelerin birlikte çalışmak zorunda olduğunu gösterdiğini de sözlerine ekledi.

MUHALETE BASKI, PROTESTOYA GÖZDAĞI

AB Zirvesi’nde şartlı olarak Yunanistan’a yeni kredilerin verilmesi yönünde alınan kararın hayata geçirilmesi, Yunanistan Parlamentosu’nda önümüzdeki hafta yapılacak oylamaya bağlı olacak. Bunun için AB liderleri zirve sonrasında özellikle muhafazakar çizgideki Ana Muhalefet Lideri Antonis Samaras’a çağrıda bulanarak, hükümete destek vermesini istediler.

Yunan Parlamentosunda mevcut PASOK Hükümetinin 155 sandalyesi bulunuyor. 300 sandalyeli mecliste bu sayı özelleştirme paketinin geçmesi için yeterli görünüyor. Ancak, PASOK saflarında pakete karşı oy kullanılabileceği ifade ediliyor.

Paket, mevcut hükümet tarafından kabul edilse de, hem meclis içinde hem de meclis dışındaki protestolar AB’yi şimdiden endişelendiriyor. Bu nedenle, yeni acı reçetenin en geniş destek ile meclisten geçirilmesini, böylece protestoların etkisini sınırlandırmak istiyor.

Bu nedenle, İMF ve AB, son aylarda borç krizi içinde olan ülkelerde, emekçilerin kazanımlarını yok eden kesinti planlarının “ulusal uzlaşma” yoluyla alınmasını dayatıyor. Bu yolla aynı zamanda hükümet değişikliği ile kesinti planlarının sekteye uğramamasını güvence altına almayı hedefliyor.

Muhafazakar çizgideki Ana Muhalefet Lideri Samaras, Yunan medyasına yaptığı açıklamalarda meclisteki oylama sırasında kısıtlama ve özelleştirme paketine destek vermeyeceklerini söyledi.

AB, bir yıl önce Yunanistan’daki bütçe açığını kapatma adına bu ülkeye 110 milyar avroluk kredinin verilmesini kararlaştırmıştı. Ancak, dilimler halinde verilecek bu kredi Yunanistan’a dayatılan paketlerin hükümet tarafından hayata geçirilmesine bağlanmıştı. Bu paketler içinde yer alan 50 milyar avroluk özelleştirme planının hükümet tarafından geciktirilmesi üzerine, önceki hafta AB tarafından tepkiyle karşılanmış, sonra da hükümet bunları onaylamıştı.
28 Haziranda Yunan parlamentosunda yapılacak oylamadan sonra, 3 Temmuzda bir araya gelecek AB Maliye Bakanları, yeni kredi paketi konusunda nihai kararını verecek.

TEKELLERE GÖNÜLLÜ DESTEK RİCASI

AB Zirvesi’nde, Yunanistan krizinin aşılması için tekellere gönüllü olarak bu ülkeye destek verme çağrısı yapıldı. Bu konuda ilk sinyal Belçika-Fransa tekeli Dexia’dan geldi. Tekel, elinde bulundurduğu 4.2 milyar avroluk Yunan devlet tahvillerini satma süresini uzattığını duyurdu. Alman, İtalyan ve Fransız bankaları da Yunanistan’dan alacaklarının süresini erteleme ya da yeni krediler verme konusunda mesaj verdi. (Köln/EVRENSEL)


ACI REÇETEDE NE VAR

AB, AMB ve IMF tarafından Yunan hükümetine dayatılan yeni kesinti paketinde tam olarak nelerin olduğu ise son ana kadar netlik kazanmadı. Alman basınında yer alan haberlere göre önümüzdeki dört yıl içinde bir “Dayanışma vergisi” hayata geçirilecek. Bu yolla, bakanlar, milletvekilleri, yüksek devlet memurları ve belediye başkanları gibi diğer seçimler bir yıl içindeki gelirlerinin yüzde 5’ini “dayanışma vergisi” olarak ödeyecekler. Plana göre otomobil vergisine yüzde 10,  dize ve benzine yüzde 5 zam yapılacak. Emeklilik maaşı 1700 avronun üzerinde olanlardan yüzde 10 kesinti yapılacak. Bir çok kamu kurumu da özelleştirilecek.

www.evrensel.net