24 Haziran 2011 09:38

CHP de çözüme kadar yemin etmemeyi tartışıyor

Cumhuriyet Gazetesie Ankara Temsilcisi Utku Çakırözer’in yazısında yer alan iddiaya göre, Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın tahliye edilmemesi üzerine CHP’de de ‘yemin etmeme’ gündemi tartışılıyor.Çakırözer’in yazışı şöyle:CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinden milletvek

CHP de çözüme kadar yemin etmemeyi tartışıyor

Paylaş

Çakırözer’in yazışı şöyle:
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinden milletvekili seçilen tutuklu Ergenekon sanıkları Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal’ın tahliye taleplerinin mahkeme tarafından reddedilmesini nasıl değerlendiriyor? Dün kurmaylarıyla yaptığı değerlendirmenin ardından gerçekleşen görüşmemizde “Bu sadece CHP sorunu değil, bir demokrasi sorunudur” dedikten sonra şunları söyledi: “Parlamento zemininde bu hukuk dışı uygulamanın giderilmesi için her türlü mücadeleyi vereceğiz. Bu ülkeye demokrasi eksiksiz gelmeli. İki yargıç kararıyla demokrasiye darbe vurulamamalı. Evrensel hukuk kurallarına uygun karar verilmeli. Aslında buna sadece biz değil başta yargıçlar olmak üzere hukuk devletine inanan herkes, barolar, hukuk fakülteleri de karşı çıkmalı.”

‘İHTİMAL VERMİYORDUM’

Kılıçdaroğlu böyle bir karar bekliyor muydu? Yanıtı, “Hiç ihtimal vermiyordum doğrusu. Halkın iradesi ile seçilmiş ve YSK tarafından milletvekilliği resmen duyurulan bu arkadaşlarımızın yeminini engelleyecek bir şey yapılabileceğini düşünmüyordum. Hukukun galip geleceğine güveniyordum, hâlâ da güveniyorum” şeklinde.

CHP’nin bundan sonraki tutumu ne olacak?
“Az önce Sayın Balbay’ın eşi Gülşah Hanım’a (Balbay) söylediklerimin aynısını size de aktarayım” dedikten sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok üzgündü. Kendisine ‘üzülmemesi gerektiğini çünkü CHP olarak Balbay’ı mutlak surette Meclise getirmeye kararlı olduğumuzu’ söyledim. Bir üst mahkemeye yapılan itiraz var. Şimdi itirazın sonucunu bekleyeceğiz. İtiraz kabul edilir ve tahliye edilirlerse ne âlâ. Edilmezlerse parti yönetimini toplayıp yeni bir değerlendirme yapacağız, yeni kararlar alacağız. Eninde sonunda Balbay ve Haberal’ı oraya getirip yemin ettireceğiz.”

Kılıçdaroğlu’nun dünkü basın açıklamasının üslubunu kendi kurmayları arasından da ‘yumuşak’ bulanlar var. Ancak bu ilk açıklama bir ‘ara karar’ niteliğinde. Sert bir üslup kullanarak kamuoyunda ‘yargıya gözdağı veriyorlar’ algısı yaratmak istemiyor CHP lideri. İtirazın üst mahkemede düzelmesini bekliyor. Ya düzeltilmezse?

Asıl tepki o zaman gelecek. Kılıçdaroğlu, olası ‘yeni kararlar’ın ne olduğunu söylemekten kaçınarak, itirazın sonucunu bekliyor. CHP Genel Merkezinin 12. katındaki MYK Salonu’nda da iki gündür, olumsuz bir karar çıkması durumunda verilecek tepki senaryoları tartışılıyor. CHP yönetimi dünkü MYK toplantısında “Balbay ve Haberal’ı Meclise mutlaka getirme” yönünde ilke kararına varmıştı. Şimdi bunun nasıl yapılacağı tartışılıyor. Birkaç hareket tarzı üzerinde duruluyor. Öne çıkan yöntem, Balbay ve Haberal tahliye olmadığı takdirde salı günü yapılacak Genel kurul toplantısında ‘CHP milletvekillerinin yemin etmemesi’ şeklinde. Genel kurul salonuna girilse bile yemin edilmeyecek. Parlamento çalışmalarına katılınmayacak. Böyle olunca Meclis Başkanlık Divanı oluşturulamayacak, komisyonlar kurulamayacak. Meclis resmen açılmış olsa da fiilen çalıştırılmayacak. Bu direnişin Balbay ve Haberal’ın tahliyesi için yargı karar verene ya da AKP hükümeti tahliyeleri sağlayacak yasal değişikliğin yapılacağını duyurana kadar sürmesi hedefleniyor.
(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Başbakanlık’ta ‘boykot’ toplantısı

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa