Gazi Üniversitesi’nde Mimar Kemalettin Müzesi kapatıldı

Gazi Üniversitesi’nde Mimar Kemalettin Müzesi kapatıldı

Gazi Üniversitesi, mimarlık kültürüne çok sayıda yapıt bırakan, Mimar Kemalettin’e ait olan eşyaların bulunduğu müzeyi kapattı.

Gazi Üniversitesi’nde bulunan Mimar Kemalettin Müzesi kapatıldı. Müzede bulunan kişisel eşyalar ailesine teslim edilecek.
Gazi Üniversitesi, mimarlık kültürüne çok sayıda yapıt bırakan, Mimar Kemalettin’e ait olan eşyaların bulunduğu müzeyi kaldırdı. Mimar Kemalettin imzasını taşıyan ve Rektörlük binası olarak kullanılan yapıdaki Mimar Kemalettin Müzesi, Gazi Üniversitesi’nin kuruluşunun 85. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 2011'de binanın bodrum katında bir törenle açılmıştı. Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu Kuru’nun koordinatörlüğünde ve Mimarlar Odası’nın desteğiyle açılan müze, önce Mimar Kemalettin köşesine çevrildi, ardında kapatıldı.

'ÇOK BÜYÜK SAYGISIZLIK'
Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı  Tezcan Karakuş Candan, Gazi Üniversitesi'nin Mimar Kemalettin'e, anısına ve mimarlık ortamına, Türkiye tarihine  çok büyük saygısızlık yaptığını söyledi. "Mimar Kemalettin I. Ulusal mimarlık akımının önemli temsilcilerindendir.Kendi yaptığı binada özel eşyaları, mimari  projeleri maketleri bulunan müzenin kapatılması Türkiye açısından çok büyük hatadır" diyen Candan, Mimar Kemalettin müzesinin yerinin, onun eseri olan Gazi Üniversitesi binası olması gerektiğini vurguladı. Bu hatanın ortadan kaldırılması için Kültür Bakanlığı'nı ve Gazi Üniversitesini göreve davet ettiklerini belirten Candan, Mimar Kemalettin salonunun da restorasyon adı altında, mahvedildiğini dile getirdi. "Kilitli kapılar arkasında restorasyon yapıldı" diyen Candan, restorasyon kurallarının dikkate alınmadığını, ilave edilen süslemelerle yapının orijinal halinden uzaklaştırıldığını söyledi.

MİMAR KEMALETTİN KİMDİR?
Mimar Kemallettin Bey 1870 yılında İstanbul'da doğdu. Yüksek eğitimini 1887-1891 yılları arasında Henedese-i Mülkiye'de tamamlayan Mimar Kemalettin, 1908'de kurulan Osmanlı Mimar ve Mühendis Cemiyetinin kurucuları arasındadır. 1914 yılında Evkaf Nezaretindeki görevine ek olarak İstanbul Şehremaneti Heyet-i Fenniye Müşavirliği'ne atanan mimarın eserleri arasında, İstanbul'da İbrahim Paşa  Mekteb-i İbtidaisi, Sultan III.Mustafa Mekteb-i İbtidaisi, Fethiye Medresesi, Sultan Abdülhamid-i Evvel Medresesi, Gureba Hastanesi, Edirne Garı, Ankara'da Gazi Eğitim Enstitüsü, Mimar Kemal İlkokulu,Ankara Vakıf Evleri,Birinci Vakıf Apartmanı(Belvü Palas),İkinci Vakıf Apartmanı,Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Türk Ocağı Binası bulunmaktadır. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net