10 Haziran 2014 06:00

İki yıl geçti halen bir TİS görmedik

Ben Osmaniye Organize Sanayi’de bulunan Tosyalı Çelik fabrikasında çalışıyorum. Tosyalı Çelik fabrikası patronlarının AKP hükümeti ile arası iyi. Bunların Cezayir’de de fabrikası var. Başbakan sadece Osmaniye’deki fabrikanın açılışını yaptı. Cezayir’deki fabrikayı da iki üç kere ziyaret etmiş.

İki yıl geçti halen  bir TİS görmedik
Paylaş

Tosyalı Çelik Fabrikası İşçisi/Osmaniye

Ben Osmaniye Organize Sanayi’de bulunan Tosyalı Çelik fabrikasında çalışıyorum. Tosyalı Çelik fabrikası patronlarının AKP hükümeti ile arası iyi. Bunların Cezayir’de de fabrikası var. Başbakan sadece Osmaniye’deki fabrikanın açılışını yaptı. Cezayir’deki fabrikayı da iki üç kere ziyaret etmiş.
Yerel seçimler öncesi Başbakanın katıldığı Osmaniye ve Hatay mitinglerine, çalışmayan işçiler ve vardiyası denk gelenler fabrika yönetimince gönderildiler.
Tosyalı fabrikasında Çelik-İş Sendikası, sendikalaşma çalışması başlattı. Biz  de Çelik-İş Sendikasına üye olduk. Çoğu işçi üye olunca ben de üye oldum. Hepimiz korkuyorduk, çekiniyorduk. Bir tarafta sendika anayasal bir hak deniliyor diğer taraftan da sendikaya üye olmak işini kaybetmek anlamına geliyor. Benim anlamadığım sendikaya üye olduğumuzu patron nasıl anlıyor.
Vardiya amiri, şef bizi çağırıyor. Yukarıdan aradılar ‘Üye olmuşsunuz, bu sizin hakkınız ama… sıkıntı oluyor’ diyor. Bir sorun olmasın ‘Al sana 100 lira git istifa et sendikadan’ diyorlardı. O dönem çoğu işçi böyle istifa etti. Tosyalı Çelik, sendikayı fabrikaya sokmamak için o zaman her şeyi yaptı. Sonuçta sendika çoğunluğu sağlandığını söyledi. Yetki için başvuru yaptığını açıkladı. Hatta yetkinin geldiğini de müjdelediler.
Sendikanın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına 2013 yılının başında yaptığı başvuru sonucunda yetkili sendika olduğu tespit edilmişti. Önce sendika yetki tespitine itirazı olmadığını söyledi. Ama halen ortada bir şey yok.
Meğer patronlar yetkiye itiraz etmişler. Bir sürü bölümü üretim dışında göstermişler. Fabrikanın bir bölümünü depo olarak göstermişler yani bir sürü oyunlar dönmüş.
Geçen gün yanımızda şef arayıp sendikanın genel başkanı ile konuştu. Çelik İş Genel Başkanı Ali Cengiz Gül, 10 gün içinde Yargıtayda olan davanın sonuçlanacağını söylemiş. Şimdi herkes sendikanın mahkeme yoluyla yetkisinin kesinleşmesini bekliyor.
Bir çok metal fabrikası geçen dönem sözleşmelerini imzaladılar. Bu yıl yeni sözleşme için masaya oturacaklar. Biz Tosyalı Çelik işçileri olarak daha bir TİS görmedik. Ücretlerimiz düşük, insanın zoruna gidiyor. Ağır iş kolu, ocağın başında ateşe oksijen tutuyorsun. İşe girerken güle oynaya çıkarken halin kalmıyor, kir pas içindesin. Bunun karşılığı asgari ücretin biraz üstü para almak oluyor. Bu para neyimize yetecek?

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kamu okulları şirket özel okullar otel oldu

SONRAKİ HABER

Öcalan: Yeni aşamanın hayata geçirilmesi için umudum sürmekte

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...