Ucuza konut az, lüks konutlar boş

Ucuza konut az, lüks konutlar boş

Emekçiler az sayıda üretilen ucuz konutlara hücum ederken orta ve üst sınıflar için yapılmış konutlar boş duruyor. Sivas’ta TOKİ konutlarına, daire sayısının 10 katı başvuru yapıldı. CHP’nin hazırladığı konut raporu ise son 15 ayda yapılan konut projelerinin üçte birinin boş olduğunu ortaya çıkardı.

Emekçiler az sayıda üretilen ucuz konutlara hücum ederken orta ve üst sınıflar için yapılmış konutlar boş duruyor. Sivas’ta TOKİ konutlarına, daire sayısının 10 katı başvuru yapıldı. CHP’nin hazırladığı konut raporu ise son 15 ayda yapılan konut projelerinin üçte birinin boş olduğunu ortaya çıkardı. Bu projelerin çoğunun lüks konutları kapsadığı biliniyor.  

10 GÜNDE 10 KAT BAŞVURU

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından Sivas’ta satışa sunulan 652 konuta 10 günde yaklaşık 10 katı başvuru yapıldı. Başvuruları devam eden konutların kura çekilişleri 27 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilecek.
Sivas’ta inşa edilen 652 konuttan 332 adedi 3+1, 320’si ise 2+1 planına sahip. 3+1 konutların fiyatları 115 bin ile 142 bin TL arasında değişiyor. Hak sahiplerine yüzde 10, 15 ve 25 peşinat ve 96, 108, 120 ay vadeli ödeme takvimi sunulacak. Bu konutların taksit miktarı ise 719 lira ile bin 333TL arasında bulunuyor. 3+1 niteliğindeki 332 konuta 6 Haziran tarihi itibarı ile 3 bin 21 başvuru gerçekleşti.

YENİ EVLERİN ÜÇTE BİRİ ELDE KALDI

Öte yandan CHP’nin ekonomi raporunda uzun süredir konut arzının talebi aştığı belirtilirken, “2013’ün başından bu yana arz fazlası 306 bin 509 konut var. Bu, son 15 ayda üretilen konutların üçte birinin satılamadığını gösteriyor” denildi.
ANKA’nın haberine göre CHP’nin, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın koordinasyonunda hazırlanan 94. Ekonomik Görünüm Raporu yayımlandı. Konut sektörünün değerlendirildiği raporda, yılın ilk 4 ayında konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.5 gerileyerek 341 bin 463’e indiği, “ipotekli konut kredisiyle” satın alınan konut sayısının da aynı dönemde yüzde 33.5 gerileyerek 104 bine düştüğü kaydedildi.

KONUT TALEBİNDE YAVAŞLAMA

Banka kredisiyle alınan konutlar başta olmak üzere, konut talebinde bu yıl ciddi bir yavaşlama olduğu belirtilen raporda, faizlerdeki artışın konut satışlarının düşüşünde önemli rol oynadığı ifade edildi. Raporda, “AKP’nin izlediği büyüme stratejisinin bel kemiğini inşaat sektörü oluşturuyor. Bir dönem İspanya’nın uyguladığı ve küresel krizde çökerek bu ülkeyi büyük bir kaosa sürükleyen modelin, 2007’den sonra hızlı bir şekilde Türkiye’de uygulamaya konulduğu dikkati çekiyor” değerlendirmesinde bulunuldu.

AKP HÜKÜMETİ’NİN ‘SAADET ZİNCİRİ’

Raporda, AKP’nin yerel yönetimleri üzerinden, özellikle büyükşehirlerdeki imar rantlarını kullanarak “havuz müteahhitlerinin” inşa ettiği yüksek kuleler ve lüks rezidanslardan oluşan dışa kapalı bir “saadet zinciri” kurduğu vurgulandı. “Bu saadet zincirinin diğer önemli halkalarını ise TOKİ ve Emlak Konut oluşturuyor. TOKİ ve Emlak Konut aracılığıyla yaratılan kupon arazilerde, hasılat paylaşımı modeliyle, iktidarın itimadına mazhar müteahhitlere kuleler veya lüks alışveriş merkezleri yapılmasının yolu açılıyor. Bu zincirin devamlılığını sağlayan unsur ise dışarıdan ucuz kaynak girişi. Bu modelde, bankaların dışarıdan topladığı borçlar vatandaşa kredi olarak kullandırılıyor. Böylece aileler hızla borçlandırılarak havuz müteahhitlerine yaptırılan konutlara talep yaratılıyor” denildi.

KONUT ARZI TALEBİ AŞTI

Özellikle lüks projelerin, bir sonraki projeden gelecek parayla finanse edildiği kaydedilen raporda, “Modelin ilerleyişi, bu anlamda bisikletin ilerleyişine benziyor. Bisikletin dengede kalması için nasıl pedalın sürekli çevrilmesi gerekiyorsa bu projelerde finansmanın sağlanması için sürekli yeni projelerin uygulamaya konulması ve bu projelere talep yaratılması gerekiyor. Fakat uzun süredir konut arzı konut talebini aşmış durumda. 2013’ün başından bu yana arz fazlası 306 bin 509 konut var. Bu, son 15 ayda üretilen konutların üçte birinin satılamadığını gösteriyor” denildi. Konutta oluşan arz fazlasına rağmen yeni projelerin de hız kesmediğinin belirtildiği rapora göre 2014’ün ilk üç ayında yapı ruhsatı verilen daire sayısı 279 bin 306 ile son 3,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Rapora göre 2010’dan bu yılın Mart ayına kadar konut fiyatları yüzde 50,8 arterken, enflasyon ise yüzde 32,9’da kaldı. Yani konut fiyatları, genel fiyat seviyesinin 17,8 puan üzerinde arttı. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net