25 Şubat 2011 22:36

Avukat Dündar’a ‘Öcalan hukuku’ cezası

ÖZGÜR Yurttaş Girişimi tarafından başlatılan ve noter tasdikli 3 milyon 243 bin yurttaşın imzasının bulunduğu “Abdullah Öcalan siyasi irademdir” kampanyasının kamuoyuna deklare eden Öcalan’ın Avukatlarından İrfan Dündar  bir yıl 3 ay hapis cezasına çarpıtıldı.PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlığını

Avukat Dündar’a ‘Öcalan hukuku’ cezası

Paylaş

ÖZGÜR Yurttaş Girişimi tarafından başlatılan ve noter tasdikli 3 milyon 243 bin yurttaşın imzasının bulunduğu “Abdullah Öcalan siyasi irademdir” kampanyasının kamuoyuna deklare eden Öcalan’ın Avukatlarından İrfan Dündar  bir yıl 3 ay hapis cezasına çarpıtıldı.
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlığını üstlenmeleri nedeniyle bugüne kadar yapılan açıklamalar ve yayınlarla hedef haline getirilen Asrın Hukuk Bürosu avukatları, hukuki olarak da cezalandırılarak engellenmeye devam ediliyor. Son 5 yılda çeşitli gerekçelerle haklarında 270 dava açılan avukatlar, Öcalan’ın avukatı olmalarından kaynaklı, tıpkı müvekkilleri gibi dönem dönem özel hukuka tabi tutuluyor.
Son olarak Avukat İrfan Dündar’a ceza verildi. Ceza nedeni ise “Öcalan siyasi irademdir” diyen 3 milyon 243 bin kişinin imzaladığı metni kamuoyuna deklare etmek. Özgür Yurttaş Girişimi tarafından 8 Ağustos 2005’de başlatılan “Abdullah Öcalan’ı siyasi iradem olarak kabul ediyorum” kampanyası sonucunda toplanan imzaların 20 Ekim 2006’da Ankara’da bir otelde düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaştığı gerekçesi ile hakkında Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılan Av. Dündar, devam edilen yargılama sonucunda 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme, AİHM ve AİHS’in düşünce ve ifade özgürlüğüne vurgu yaparken, söz konusu eylemin Öcalan’ın avukatı olması sebebiyle bunun dışında ele alınması dikkat çekici.
Verilen cezaya ilişkin olarak öne sürülen gerekçeler arasında öne çıkan bir diğer husus ta Dündar’ın mesleğinin sınırlarının çizilmesi. (İstanbulDİHA)

ÖNCEKİ HABER

Yusuf Doğar’dan dijital müdahaleler

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa