03 Haziran 2014 06:00

Suriye, savaşın gölgesinde seçime gidiyor

Savaşın devam ettiği Suriye’de halk bugün sandık başına gidiyor. Seçimlerde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yanı sıra 2 aday daha yarışıyor. Seçimler öncesinde yapılan yeni anayasalara göre seçimler sadece Suriye devletinin kontrol ettiği bölgelerde yapılacak. Türkiye’deki Suriyeliler ise seçimlerde oy kullanmayacak.

Suriye, savaşın gölgesinde seçime gidiyor
Paylaş

Savaşın devam ettiği Suriye’de halk bugün sandık başına gidiyor. Seçimlerde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yanı sıra 2 aday daha yarışıyor.  Seçimler öncesinde yapılan yeni anayasalara göre seçimler sadece Suriye devletinin kontrol ettiği bölgelerde yapılacak. Türkiye’deki kamplarda bulunan Suriyeliler ise seçimlerde oy kullanmayacak.
Suriye’de seçimler öncesinde ise güvenlik en üst düzeye çekildi. Suriye’de yayımlanan Vatan gazetesi, pazartesi günü güvenlik kaynaklarının, “tüm sandıklar için yeterince güvenlik önlemlerinin alındığını ve endişeye mahal olmadığını” söylediğini aktardı.
Suriye’de cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılabilmek için 23 aday başvuru yaptı. Suriye anayasasına göre cumhurbaşkanlığı adaylığı için 35 milletvekilinin imzası gerekiyor.
İç savaşın yaşandığı ülkede 150 binden fazla sivil yaşamını yitirdi. İç savaş 2 milyon 700 bini ülke dışında, 7 milyon Suriyeliyi mülteci konumuna düşürdü. Suriye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi 22 Arap ülkesinden 11’inde Suriyelilerin oy kullanmasına izin verilmedi.
Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 210 bini aşkın Suriyeli de seçimlerden oy kullanmayacak. Türkiye’ye resmi yollarda gelen Suriyelilerin oy kullanma isteği kendi inisiyatifin de olacak. Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli sayısı 700 bini aşmış durumda.
Suriye içinde ve dışında toplam 15 milyon 845 bin 575 seçmen bulunuyor. Suriye’nin tüm illerinde 9601 merkezde 11.776 sandıkta oy kullanılacak.
(DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

101 kere Nâzım

SONRAKİ HABER

Batıda ve doğuda Çin fırtınası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...