02 Haziran 2014 18:32

Gözaltındakilere alkol muayenesi

Ankara’da Gezi direnişinin yıl dönümündeki eylemlerde gözaltına alınanlara yönelik zorla alkol muayenesi yaptırıldığı ortaya çıktı.

Gözaltındakilere alkol muayenesi
Paylaş

Ankara’da Gezi direnişinin yıl dönümündeki eylemlerde gözaltına alınanlara yönelik zorla alkol muayenesi yaptırıldığı ortaya çıktı.

Gezi direnişinin ve Ethem Sarısülük’ün öldürülmesinin yıl dönümünde Ankara’daki eylemlere polis saldırılarına karşı düzenlenen ortak basın toplantısına, polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan Makina Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu, Ankara Tabip Odası Yöneticileri Rıza Özbek ve Onur Naci Karahancı da katıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası lokalinde düzenlenen toplantıda ortak açıklamayı TMMOB Genel Sekreter Vekili Hüseyin Can Doğan yaptı. Gezi direnişinin yağmaya, talana, kâr hırsına karşı nasıl bir dünya kurulabileceğinin cevabı ve alternatif olduğunu kaydeden Doğan, iktidarın anma eylemlerine tahammülsüzlüğüne, yüzlerce kişinin yaralanıp, darp edildiğine, gözaltına alındığına dikkat çekti.

‘ZORLA ALKOL MUAYENESİ!

ATO Yöneticisi Rıza Özbek, Tabip Odası yöneticileri olduklarını söylemelerine rağmen polislerin hakaret ettiğini ve darp ederek gözaltına aldığını söyledi. Adli tıpta zorla alkol muayenesi yaptırılmak istendiğini anlatan Özbek, bu muayenenin özel durumlarda alındığını, toplumsal bir eylem için o muayenenin neden yapıldığını anlayamadığını dile getirdi. Özbek, nedenini sorduklarında ise kendilerine emniyetin böyle bir talimatı olduğunun bildirildiğini aktardı.

‘İŞKENCE ALENİ YAPILIYOR’

Yine gözaltına alınan ve mağdur olan MMO Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu da, polisin kendilerini dinlemediğini, zorla gözaltına alındıklarını söyledi. İşkencenin sokağa taşındığını ve aleni bir şekilde sokakta işkence yapıldığını belirten Çervatoğlu, 12 Eylül cuntasında dahi böyle bir manzaranın yaşanmadığını söyledi.

KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmet Meydan da, hükümetin emekçilere şiddetten başka vereceği bir şeyin olmadığını, emekçilere ve örgütlerine bu süreçte daha fazla ihtiyaç olduğunu söyledi.

SOMA’DA MİTİNG KARARI

TMMOB Genel Sekreter Vekili Can Doğan ise, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin Soma’da yaşanan katliama ilişkin de bir araya geldiğini ve Soma’da kitlesel bir miting kararı aldıklarını açıkladı. Doğan, mitinge ilişkin detayların önümüzdeki günlerde netleştirilerek, kamuoyuna duyurulacağını söyledi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Provokasyona basın toplantısı ile yanıt

SONRAKİ HABER

Eski sevgili kör etti, avukatı ağırbaşlı olmamakla suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa