Mayıs’tan Haziran’a Direnişten Umuda

Mayıs’tan Haziran’a Direnişten Umuda

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep il örgütü “Mayıs’tan Haziran’a Direnişten Umuda” çağrısıyla Emek ve Dayanışma Pikniği gerçekleştirdi. 68 hareketi önderlerinden, Denizlerin yoldaşı EMEP GYK Üyesi Mustafa Yalçıner ve kısa süre önce direnişte olan Gür İplik işçilerinin katıldığı pikniğe yüzlerce kişi katıldı.

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep il örgütü “Mayıs’tan Haziran’a Direnişten Umuda” çağrısıyla Emek ve Dayanışma Pikniği gerçekleştirdi.

68 hareketi önderlerinden, Denizlerin yoldaşı EMEP GYK Üyesi Mustafa Yalçıner ve kısa süre önce direnişte olan Gür İplik işçilerinin katıldığı pikniğe yüzlerce kişi katıldı.

Dülük Baba'da yapılan piknikteki söyleşiye katılan Mustafa Yalçıner,  Denizlerin mücadele ettiği dönemin başında Kemalizm’den etkilenmiş olmasından dolayı suçlanamayacağını belirterek, daha sonraki süreçlerde Kemalizimi eleştirdiklerini anlattığı konuşmasında, “Denizler Kemalist olsaydılar, idam sehpasında Yaşasın Marksizm, Leninizm demezlerdi. Bu sözler içi boş sözler olarak söylenmedi. Bizler o dönem bunların hepsini tartışıyorduk. Denizler Kemalistti şeklinde istismar edilmemelidir. Kemalizm’in bize vereceği bir şey yoktur” dedi. 

Yine Denizlerin son sözlerinde söylediği “yaşasın Kürt ve Türk halkların bağımsızlık mücadelesi” sözlerini hatırlatan Yalçıner, Denizlerin o dönem de ezilen halkların mücadelesine önem verdiğini dile getirdi. Gezi Direnişine değinen Yalçıner, Gezi’de neden birlik oluşturulamadığını sorarak, Rojava örneğini verdi. Yalçıner, Rojava’da halkın kendi kendini yönetmesi şeklinde gerçekleşen devrimde bir önderliğinin olduğunu, Gezi’de ise bu birlikteliği oluşturarak bir önderliğin çıkamadığını söyledi. (Gaziantep/EVRENSEL)

www.evrensel.net