02 Haziran 2014 14:51

Bebek arabasına bile biber gazı atmışlar!

Adana’da kitle örgütleri haziran direnişinin yıl dönümünde gerçekleşen polis saldırısını kınamak için Çukurova Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısı yaptı.

Bebek arabasına bile biber gazı atmışlar!
Paylaş

Adana’da kitle örgütleri haziran direnişinin yıl dönümünde gerçekleşen polis saldırısını kınamak için Çukurova Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısı yaptı.

Burada konuşan Adana Tabip Odası Başkanı H. Neslihan Önenli Mungan bebek arabasıyla gelen bir ailenin üzerine biber gazı atıldığını gördüğünü ve 4 yaşındaki bir çocuğun da Adana Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Servisinde olduğu bilgisini aldıklarını aktardı. 26 yıllık meslek hayatının 24 yılını Adana’da geçirdiğini anlatan Mungan, “Eylem sırasında saldıran veya seyreden birçok emniyet mensubunun gözlerinin içine baktığımda başlarını öne eğdiler. Çünkü belli ki zamanın birinde, belki gecenin sabaha yakın bir vaktinde onların da çocuklarına bakmıştım ve bakarken belki de aç ve uykusuz ama tartışmasız insan sevgisiyle dolu olarak bakmıştım. Kimliğini ve amaçlarını hiç sorgulamamıştım. İnsan hatta canlı olmaları benim için yeterliydi” dedi.

TMMOB Adana İKK, Tabip Odası, KESK, DİSK, ve Adana Barosu adına ortak açıklamayı okuyan KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Dr. Tekin Müjde de, hiçbir uyarı yapılmadan polisin kin ve nefretle saldırmasının mantıklı açıklamasının olmadığını vurguladı. “TOMA’larla biber gazıyla ve copla öldüresiye saldırma hakkınız yoktur” diyen Müjde, AKP’nin daha fazla insanlık suçu işlemeden bu politikaları terk etmesini istedi.

TÜRKİYE ERDOĞAN VESAYETİNDE

Toplantıda söz alan Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, AİHM’in kamu düzenini bozsa bile barışçıl olan eylemlere polisin müdahale edemeyeceğine yönelik kararlarını hatırlatarak, “Ancak bu kararların hepsi hukuku tanıyan, hukuku içselleştiren iktidarlar döneminde anlam ifade eder. Ancak özellikle son üç yıldır Türkiye’de AKP vesayetinin, daha çok da devlet benim diyen Recep Tayyip Erdoğan vesayetinin uygulamalarını yaşamaktadır” dedi. Çıtırık müdahale sırasında yaralanan avukatların ve gözaltına alınan Av. Taylan Özgür Eker’in polis hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirterek takipçisi olacaklarını aktardı. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Taşeron kara yolu işçileri direnişte

SONRAKİ HABER

Meyve fiyatları tavan yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...