02 Haziran 2014 18:31

İnşaat işçileri ölüme gönderilmiş

Kartal’da Metsan Nexus firması inşaatında yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren 3 kalıp ustasının, bile bile ölüme gönderildiği ortaya çıktı.

Paylaş

Kartal’da Metsan Nexus firması inşaatında  yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren 3 kalıp ustasının, bile bile ölüme gönderildiği ortaya çıktı. Yaşamını yitiren işçilerden Sinan Doğan’ın amcası ve Hasan Doğan’ın kardeşi olan Orhan Doğan, olay yerinde iş güvenliğinin olmadığını belirterek “Ağabeyim ve yeğenimin çalıştığı katta file sistemi olsaydı yere çakılmazlardı” dedi.

UYARILARI DİNLEMEMİŞLER

Doğan, “Şantiyede iş güvenliği uzmanı olsaydı, işçileri o vaziyette yağmurlu havada oraya çıkartmazdı. Hatta vinç operatörü öğleyin demiş bu havada çalışılmaz diye ama şefler zorlamışlar yukarıya çıkartmışlar. O yükseklikte o vincin dün çalışmaması gerekiyordu. Ben de inşaatçıyım, o kalıp malzemesini yukarıya vinç veriyordur, o malzeme zaten insan gücüyle oraya konulamaz” diye konuştu.

İskelenin çökmesiyle işçilerin düştüğünü belirten Doğan; iskeleyi yapan usta ile de konuştuğunu, onun da olaydan bir gün önce “Bu iskele sağlıklı değil, buraya adam çıkartmayın” diye yetkilileri uyardığını ancak kimsenin dikkate almadığını söyledi. Doğan, iskelenin kurulduğu betonun da iki gün önce atıldığını ve hemen bir gün sonra da iskelenin yapıldığını öğrendiğini dile getirdi.

TEK SEBEBİ İHMAL

Ağabeyi ve yeğeninin bir aydan bu yana günlük 90 TL yevmiye ile kalıp ustası olarak çalıştıklarını aktaran Doğan, haber gelir gelmez şantiyeye gittiğini belirterek “Ben geldiğimde ikisi de ölmüştü. Şantiyede iş güvenliği yok zaten, ben de inşaatçıyım ama böyle bir şantiye görmedim, iş güvenliği denilen bir şey yok şantiyede. Saat 13.00’ten 16.30’a kadar şantiyede olay yerindeydim. Ben gittiğimde hiçbir yetkili yoktu inşaatta zaten, sadece polislerle muhatap oldum” dedi.

Hayatını kaybeden Hasan Doğan’ın akrabası Celalettin Baler de “Görünen köy kılavuz istemez. Kader diyoruz ama burada gerçekten ciddi anlamda ihmaller zinciri var. Sadece bu olayda değil, bir sürü insan ölüyor, denetim yok. Bu insanların ölümünün tek sebebi ihmal” dedi. (İstanbul/CİHAN)


EMEK PARTİSİ CİNAYETİ PROTESTO ETTİ

Metsan Nexus inşaatında yaşanan iş cinayeti Emek Partisinin (EMEP) çağrısıyla yapılan yürüyüşle protesto edildi. EMEP İlçe binası önünde toplanan işçi ve emekçiler  ‘’Katil, hırsız AKP”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek’’ sloganlarıyla Kartal Meydanı’na kadar yürüdü. Yürüyüşün ardından açıklama yapan EMEP İl Yöneticisi Metin İlgün, işsizlik kullanılarak işçiler üzerinde her türlü baskının kullanıldığını söyledi. İşçilerin kapitalist sisteme ve onların kâr hırslarına kurban edildiğini dile getiren İlgün, buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini dile getirdi. Emekten, bağımsızlıktan, kardeşlikten, demokrasiden ve işçi iktidarından yana herkese, bütün partilere İlgün, “Güçlerimizi birleştirelim asgari müşterek talepler etrafında kavgayı birlikte verelim” çağrısında bulundu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Hastanenin yok edilmesine karşı çıktılar

SONRAKİ HABER

Öcalan’ın ikinci açıklaması ve bir sondaj süreci

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa