02 Haziran 2014 06:00

Bu filmler ‘Göz açıyor’

Bu yıl 7-12 Haziran’da 7’incisi gerçekleşecek olan Documentarıst İstanbul Belgesel Günleri, 30’dan fazla ülkeden filmleri, yan etkinlikleri ve konuklarıyla bir program sunmaya hazırlanıyor. Suriye’nin mercek altına alındığı festivalde, son aylarda yitirdiğimiz belgeselcilere ve madencilere dair bölümler de yer alıyor.

Bu filmler ‘Göz açıyor’
Paylaş

Bu yıl 7-12 Haziran’da 7’incisi gerçekleşecek olan Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, 30’dan fazla ülkeden filmleri, yan etkinlikleri ve konuklarıyla bir program sunmaya hazırlanıyor. Suriye’nin mercek altına alındığı festivalde, son aylarda yitirdiğimiz belgeselcilere ve madencilere dair bölümler de yer alıyor.

BELGESELCİLERİN GÖZÜNDEN SURİYE

Yaşadığımız coğrafyadan ve dünyanın farklı köşelerinden en güncel hikayeler haziranda bir hafta boyunca perdeye yansıyacak. Ayrıca atölye, panel, sunum, söyleşi gibi bir dizi yan etkinlikle belgeselin günümüzde geldiği konum eni konu masaya yatırılacak, projeler geliştirilecek ve iki ayrı jüri tarafından ödüller verilecek. Hazal Kaya, Ayça Damgacı ve Sadi Celil Cengiz’in rol aldığı bu yılki festival tanıtım filmi ve posterlerinde belgeselin ‘göz açıcı’ işlevi konu ediliyor.
Festival programında bu sene konuk ülke Suriye… İç savaş koşulları altında yaşayan Suriyeli belgeselcilerin yakın dönemde yaptığı, çatışma koşulları altındaki gündelik hayata tanıklık eden, ayrıca yaşanan sürece Suriyelilerin gözünden bakan, daha önce pek az yerde gösterilebilmiş filmlerden bir seçki festivalde seyirciyle buluşacak. Hamisch İstanbul Suriye Kültür Evi iş birliğiyle gerçekleşen Mercek Altında: Suriye bölümü kapsamında, ülkede yaşananlar üzerine medyanın yansıttığından farklı tanıklıkların aktarılacağı bir de panel düzenlenecek.
Festival programının ana bölümlerinden birini de, Türkiye’de son bir yılda yapılan belgesellerden 20 filmlik geniş bir seçki oluşturuyor. Bunlardan, yönetmenin 1. veya 2. filmi olanlar Johan van der Keuken Yeni Yetenek Ödülü’ne aday olarak jüri önüne çıkacak.  Bu seneki ödül jürisinde Deniz Akçay, Işıl Baysan Serim, Ufuk Emiroğlu, Senem Aytaç ve Hans Treffers yer alıyor.

JOHAN VAN DER KEUKEN’E SAYGI

Bu yılın Ustaya Saygı bölümü ise, 2001 yılında erken yaşta hayata veda eden Hollandalı büyük belgeselci Johan van der Keuken’e ayrıldı. 40 yıla yayılan sinemacılık kariyeri boyunca 50’den fazla belgesel yapmış ve birçok kitap yayınlamış olan ustanın, en önemli yapıtlarından beşi bu bölümde seyirciye sunulacak: “Beppie” (1965), “Okuma Dersi” (The Reading Lesson, 1973), “Yönetmenin Tatili” (The Filmmaker’s Holiday, 1974), “Kuyunun Üstündeki Göz” (The Eye Above the Well, 1988) ve “Amsterdam Küresel Köyü” (Amsterdam Global Village, 1996).

MADEN İŞÇİLERİNİN FİLMLERİ

Soma’da yaşanan felakette yaşamlarını yitiren işçiler anısına, madencilerin yaşamına odaklanan filmler de son anda programa eklendi. Soma İçin başlığı altında geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Michael Glawogger’in “İşçinin Ölümü” (Working Man’s Death), Bolivya’daki çocuk madencileri konu alan “Şeytan Madeni” (The Devil’s Miner, 2005) ve İngiltere’deki madencilerin melankolik hikayesini aktaran “Madenci İlahileri” (The Miners’ Hymns, 2011) adlı filmler gösterilecek.
Son dönemde peş peşe kaybettiğimiz belgeselciler de festivalde birer filmle anılacak. Anılarına bölümünde Malik Bendjelloul (Bir Şarkının Peşinde), Michael Glawogger (İşçinin Ölümü), Peter Liechti (Böceklerin Sesi-Bir Mumyanın Günlüğü), Peter Wintonick (PilgrIMAGE) ve Eduardo Coutinho (Edificio Master) gibi ustaların filmleri yer alıyor.
Tandem Kültür Yöneticileri Değişim Programı kapsamında, Avrupa’nın en eski belgesel festivali Festival dei Popoli ile iş birliği çerçevesinde başlatılan GeniusVoci/Direnen Mekan Yaratıcı Belgesel Geliştirme Atölyesi, festival haftası içinde de devam edecek. Andreas Treske’nin eğitmenliğinde gerçekleşen atölye için, İtalya’dan belgeselci Alessandra Celessia, Festival dei Popoli yetkilileri ve proje sahibi üç katılımcı İstanbul’a konuk olacak. (İSTANBUL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Haziran Ankara için sinema demek

SONRAKİ HABER

‘Jonglör, bir tür maharetin yitimi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...