23 Haziran 2011 13:55

Form Mukavva’da işçi kıyımı

Torbalı Ayrancılar’da Selüloz-İş Sendikası’nın örgütlenme çalışması yürüttüğü Form Mukavva ve Ambalaj Fabrikası’ndan 16 işçi işten atıldı. Atılan işçiler fabrika önünde direnişe geçti. Direnişteki işçiler için fabrika önünde yapılan eyleme işçilerin eş

Form Mukavva’da işçi kıyımı

Paylaş

SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Burada açıklama yapan Selüloz-İş Genel Başkan Yardımcısı İlhan Aktaş, iki aydır örgütlenme çalışması yaptıklarını ve 9 Haziran’da yetki başvurusunda bulunduklarını belirtti. Başvurunun ardından patronun 16 işçiyi işten attığını belirten Aktaş, “Arkadaşlarımızın örgütlü bir şekilde işe geri dönmesini istiyoruz” dedi. 10 gün önce seçim meydanlarında tüm siyasi partilerin, “Biz işçiye sendika hakkı vereceğiz” dediğini hatırlatan Aktaş, “İşte işçi burada, burudan hepsine çağrı yapıyorum. Samimiyseniz gelin bu mücadelemize destek verin” dedi. Aktaş, mücadelelerinin büyüyerek süreceğini belirtti.

KARTINI BAS YUKARI ÇIK!

İnsanca koşullarda çalışmak için sendikalı olduklarını dile getiren işçiler, 650-700 lira civarındaki ücretle geçinemediklerini ifade ettiler. Geçinemedikleri için fazla mesaiye kaldıklarını anlatan işçiler, patronun fazla çalışma karşılığı ücret yerine ücretsiz izin verdiğini ifade ettiler. Yöneticilerin kendilerine yönelik davranışlarının da rahatsız edici olduğunu kaydeden işçiler, “On yıl hizmet veren insanlara, ‘Kartını bas yukarı çık” diyerek işlerine son verdiler. Hiçbir açıklamada bulunmadılar” dediler. İşçiler sendikalı olmanın anayasal hakları olduğuna dikkat çektiler.
(İzmir/EVRENSEL)


PATRON KABUL ETMEDİ

Konuyla ilgili görüştüğümüz Form Mukavva Ambalaj patronu Yılmaz Mineliler, üretiminin düştüğünü, işten çıkarmaların bu nedenle yapıldığını savundu. Kendisine komplo yapıldığını ileri süren patron, işçilerin çalışmayı sevmediğini iddia etti. Mineliler, direnişte olan bir işçinin 6 tane bankayı dolandırdığı iddiasında da bulunup, işçiye ait icra yazılarının bulunduğunu söylediği bir dosyayı gösterdi.

Patronun iddialarını sorduğumuz Selüloz-İş Örgütlenme Uzmanı Vedat Köktürk, “Form Mukavva’da asgari ücretle çalışan bir işçi 6 bankayı dolandırabiliyorsa, bankaları sorgulamak lazım” dedi. Köktürk, asgari ücretle çalışıp da bankalara borcu olmayan hiçbir işçinin bulunmadığına dikkat çekti.  

ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Mahkeme iktidarın beklentisi doğrultusunda karar verdi

SONRAKİ HABER

Sobadan sızan gazdan zehirlenen 100 yaşındaki kadın ve oğlu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa