01 Haziran 2014 18:50

Şiddet gözaltında da sürdü

Gezi direnişinin yıl dönümü nedeniyle dün Taksim’de yapılmak istenen yürüyüşe yönelik polis saldırısında 178 kişi gözaltına alındı.

Şiddet gözaltında da sürdü

Paylaş

Eda YILDIRIM
İstanbul


Gezi direnişinin yıl dönümü nedeniyle dün Taksim’de yapılmak istenen yürüyüşe yönelik polis saldırısında 178 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan bir kısmı serbest bırakılırken, 98 kişi Vatan’da bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 10 kişi Taksim’de bulunan Beyoğlu Karakolu ve 9 kişi de Bağcılar Karakolunda gözaltında tutuldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğünde tutulan gözaltıların emniyetteki ifadeleri, bugün öğleden sonra alınmaya başlandı. Akşam saatlerine doğru 50 kişinin serbest bırakılacağı, 48 kişi için ek gözaltı süresi istendiği belirtildi. Beyoğlu Karakolunda tutulan 9 gözaltı ise, emniyetteki işlemlerin ardından savcılığa sevk edildi.

MS HASTASINA İLACI YAZILMADI

İstanbul Emniyetindeki gözaltıları takip eden Avukat Yelvi Doğan, gözaltındakilerin darp edildiğini söyledi. Aralarında MS ve kalp rahatsızlıkları olan kişilerin de olduğunu söyleyen Doğan, “MS hastası olan kişinin iki günde bir kullanması gereken bir ilaç var. Bugün alması gerekiyordu o ilacı. Sağlık kontrolü sırasında doktora ilacının yazılmasını istediği halde doktor, ‘Avukatınla görüş’ diyerek ilacı yazmamış” dedi.

BAĞCILAR VE BEYOĞLU’DA AĞIR DARP

Bağcılar Polis Karakolu’ndaki gözaltıları takip eden avukat Evrim Deniz Karatana da, insanların emniyete getirilene kadar darp edildiğini kaydederek şöyle devam etti: “Tamamının boynunda, kollarında darp izleri var. Öyle ki sağlık kontrolünden getirildikleri sırada Akrep tipi araç içinde tekrar darp edildikleri için yüzlerinde yeni yaralar oluşmuş” dedi. Gözaltında tutulanların polis şiddetine karşı açlık grevine başladıklarını da söyleyen Karatana, ifadelerinde ise susma hakkını kullandıklarını aktardı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) bünyesinde oluşturulan kriz masasında görevli Avukat İlknur Alcan da, gözaltına alınanların polis tarafından hem alındıkları esnada hem de sonrasında darp edildiklerini söyledi. Özellikle Bağcılar ve Beyoğlu karakollarında yaşanan işkenceye dikkat çeken Alcan, “Gözaltına alınanlara yönelik çok ağır darplar olduğu tespit edildi. Beyoğlu’da tutulan bir kişinin kafa travması yaşadığı bildirildi. Yine gözaltına alınanların bileklerinde ters kelepçe yapılmasından kaynaklı izler var” dedi.

ÖNCEKİ HABER

ROTA

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa