01 Haziran 2014 14:21

Öcalan standına silahlı saldırı: 4 kişi yaralandı

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için Gaziosmanpaşa meydanında kurulan imza standına ülkücü grup tarafından silahlı saldırıda bulunuldu. Saldırı sonucu yaralanan BDP üyesi 3 kişi ve SYKP üyesi 1 kişi hastanelere kaldırıldı.

Öcalan standına silahlı saldırı: 4 kişi yaralandı
Paylaş

Son gelişme: 18.18: 60-70 kişilik bir grup İstiklal marşı ve tekbirler eşliğinde HDP ve BDP ilçe binasına doğru yürümeye başladı. Grubun yürüyüşünü çeken muhabirimiz Feruze Nur Gürdal'a sivil polisler "Çek çek annenin bir tarafını da çek" şeklinde sözlü tacizde bulundu.

Gaziosmanpaşa Meydanı'nda "Abdullah Öcalan'a özgürlük" talebiyle yürütülen imza kampanyası kapsamında açılan stanta ülkücüler silahlı saldırı düzenledi. 2'si ağır olmak üzere 4 BDP'li yaralandı.

İstanbul'da Gaziosmanpaşa meydanında, Öcalan'ın özgürlüğü talebiyle sürdürülen imza kampanyası kapsamında stant kuran BDP'liler ırkçı bir grubun silahlı saldırısına uğradı. Gaziosmanpaşa Merkez Camii’nin arka tarafındanki Bereç Caddesi üzerinden gelen "Tekbir" getirerek saldıran 30-40 kişilik grup, önce BDP standında bulunanları darp etti. Ardından grupta yer alan bir kişi, elindeki silahla BDP'lilerin üzerine 3-4 el ateş etti.

Stant görevlilerini darp eden grup, saldırıda kullandıkları silahı olay yerine atıp, ardından uzaklaştı. BDP üyeleri, Ömer Delibaş ve Mehmet Karadağ yaralandı. Başından yaralanan Delibaş, Özel Şafak Hastanesi'nde yoğun bakıma alındı. Delibaş'ın durumu ağır.

Mehmet Karadağ ise kolundan yaralandı. BDP Gaziosmanpaşa İlçe Eş Başkanları Yaşar Arat da, saldırı sırasında darp edildi.

HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü Özel Şafak Hastanesi’ne gelerek ailelere geçmiş olsun diledi. HDP Milletvekili Sebahat Tuncel de meydana geldi. Meydanda basın açıklaması yapmak isteyen BDP’lilere polis gaz bombası ve plastik mermi ile saldırdı. Polis saldırısından sonra tekbirlerle meydana gelen 50 kişilik bir grubun ırkçı sloganlar attığı görüldü. 

60-70 KİŞİLİK GRUP BDP BİNASINA YÜRÜYOR, POLİSTEN MUHABİRİMİZE SÖZLÜ TACİZ

Son olarak ise 60-70 kişilik bir grup İstiklal marşı ve tekbirler eşliğinde HDP ve BDP ilçe binasına doğru yürümeye başladı. Grubun yürüyüşünü çeken muhabirimiz Feruze Nur Gürdal'a sivil polisler "Çek çek annenin bir tarafını da çek" şeklinde sözlü tacizde bulundu. (İstanbul/EVRENSEL)


BDP GOP İLÇE BAŞKANI SALDIRI ANINI ANLATTI

Hayat Televizyonu'na bağlanan BDP GOP İlçe Başkanı Yaşar Arat saldırı anını şöyle anlattı: "Daha standımızı açmadan, ellerinde sopalarla bir grup faşist saldırdı. 4 yaralı var. Ömer Delibaş’ın durumu kritik, hala yoğun bakımda. Ben de sırtımdan, kafamdan, elimden darp aldım. Diğer 2 arkadaşımız da darp edildi ancak durumları iyi. Saldırı organize şekildeydi ve polislerin haberi vardı. Ortada hiç polis yokken ve daha stand kurulmadan saldırının gerçekleşmesi, polisin parmağı olduğunu düşünmemize neden oluyor. Sorumluların peşini bırakmayacağız. 15.30’da BDP ve HDP olarak, Gaziosmanpaşa Meydanı’nda basın açıklaması yaparak saldırıyı kınayacağız." (HABER MERKEZİ)


PROTESTOYA POLİS SALDIRDI

BDP Gaziosmanpaşa İlçe Örgütü tarafından ilçe meydanında PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için açılan imza standına yapılan saldırı protesto edildi. Aralarında HDP Eş Başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel'in de bulunduğu bini aşkın kişi, BDP Gaziosmanpaşa ilçe binasından ilçe meydanında doğru yürüyüşe geçti. Sık sık, "PKK halktır halk burada", "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganları atan kitleye saldırıda bulunmak isteyen 3 kişi, BDP'lilerin müdahalesi ile uzaklaştırıldı.

Ardından ilçe meydanına geçerek oturma eylemi yapan kitlenin çevresi çevik kuvvet polisleri tarafından sarıldı. BDP'lilerin tepkisi üzerine polis, gaz bombaları ve plastik mermilerle müdahalede bulundu. Gençler de, polise havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. İlçede gerginlik sürüyor. (DİHA)


 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Star yine ‘çığır açtı’

SONRAKİ HABER

Lice, Öcalan\'ın mesajını bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...