31 Mayıs 2014 21:29

Serêkaniyê’de çatışmalar sürüyor

Rojava’nın Serêkaniyê kenti çevresinde YPG güçleri ile IŞİD çeteleri arasında çatışmalar devam ederken, Nugra köyüne saldıran çeteler 2 kişiyi katletti.

Paylaş

Rojava’nın Serêkaniyê kenti çevresinde YPG güçleri ile IŞİD çeteleri arasında çatışmalar devam ederken, Nugra köyüne saldıran çeteler 2 kişiyi katletti. ANF’nin YPG kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Serêkaniyê’nin Tilêleye köyünde katliam yapan Irak Şam İslam Devletine (IŞİD) yönelik YPG’nin başlattığı operasyon kapsamında Rawia ve Mebrûka köyleri ile çevresinde yaşanan çatışmalar devam ediyor.

YPG kaynakları, başlatılan operasyonun bölgenin IŞİD’ten temizlenene kadar devam edeceğini söyledi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre ise Tilêleye köyünde katliam yapan IŞİD çeteleri, aynı bölgede bulunan Nugra köyüne saldırı düzenledi. Saldırıda Halin Henem ve Cesem Elbirho aldı köylülerin öldürüldükleri öğrenildi. Bilgi üzerine YPG savaşçılarının bölgedeki hareketliliğinin arttığı, YPG ve IŞİD çeteleri arasında yer yer çatışmalar olduğu bildirildi.  
IŞİD çeteleri 28 Mayıs günü Serêkaniyê’de iki koldan saldırı başlatarak, Ezidi köyü Tilêleye ve El Qoncaq köyünde katliam yapmıştı. Katliamda 7’si çocuk 15 sivil öldürülmüştü.
Saldırılar üzerine bölgede operasyon başlatan YPG güçleri ile IŞİD çeteleri arasında yaşanan çatışmalarda 84 IŞİD çetesi öldürülürken, 16 YPG savaşçısı hayatını kaybetmişti. YPG konuyla ilgili dün yaptığı açıklamada, “IŞİD’in ölüleri arasında birçok emir ve Türkiye ile diğer devletlerin vatandaşları olan kişiler var” bilgisini vermişti.
 (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Tayland’da bir yıl seçim yok

SONRAKİ HABER

Köprüde otomobilini yakan bir kişi daha sonra intihar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa