31 Mayıs 2014 16:31

Arınç’ın Gezi rahatsızlığı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gezi Parkı direnişinin birinci yılında anılacak bir yanının olmadığını savundu. Arınç, cumhurbaşkanı adaylarının belli olduğunu, muhalefetin adayının açıkalnmasını beklediklerini kaydetti.

Arınç’ın Gezi rahatsızlığı
Paylaş


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gezi Parkı direnişinin birinci yılında anılacak bir yanının olmadığını savundu. Arınç, cumhurbaşkanı adaylarının belli olduğunu, muhalefetin adayının açıkalnmasını beklediklerini kaydetti.

Bülent Arınç Bursa’nın Kestel ilçe belediyesini ziyaret ederken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gezi Parkı direnişinin birinci yıl dönümüyle ilgili Arınç şöyle konuştu: “Gezi’de yaşanan olayların üzerinde bir yıl geçti. Bu anılacak, övülecek bir şey değil. Üzücü olaylar yaşandı. Başlangıcından itibaren, sürecin içinde bulunan biri olarak, Taksim’de, Gezi Parkı’nda veya o çevrede başlatılan ama sonunda insanlarımızın ölümüne yol açan, bir kısmının ölümcül yaralar almasına yol açan, kamu mallarının tahrip edilmesine yol açan ve bize acılar getiren olayların, anılacak bir yanı yok. Ama üzüntü ile hatırlayabiliriz.”

Gezi döneminde uluslararası medyanın yayınlarından rahatsızlığını dile getiren Arınç, hükümetin tutumunun doğru olduğunu savundu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gezi’ye ilişkin yaptığı açıklamalarını önemsediğini belirten Arınç şunları söyledi: “Bir yıl önce öyle demiyordu ama bugün çok güzel bir şey söylüyor. Hiç kimse yasa dışı örgütlerin faaliyetine izin vermesin, eğer yüzlerini gizleyenler varsa bunlarla birlikte olmasın. Oralarda yasa dışı eylem yapmak, ortama zara vermek, Türkiye’nin imaj ve itibarını zedelemek isteyen olabilir. Onlarla güvenlik güçleri gereğini yapar. Hiçbir masum vatandaşımızın hukuk ve kanun ve nizam dışına çıkmadan hareketini bitirmesi gerektiğini düşünüyorum.”

ÇATIYA KEDİLİ YORUM

Muhalefetin çatı aday arayışlarını da eleştiren Arınç, “İlginç karikatürler görüyorum. Mesela damda bir kedi var, birisi gösteriyor işte bizim çatı adayımız bu diye. Ortamı yumuşatmak lazım. Cumhurbaşkanlığı seçimi önemli bir seçimdir. Türkiye halk tarafından bu seçimler yapılacağı için, adeta fiilen yarı başkanlık sistemini de getiriyor olması münasebetiyle de, önemlidir” dedi. Adaylarının belli olduğunu ve muhalefetin adayını açıklamasını beklediklerini belirten Arınç, Başbakan Erdoğan’ın Köşke çıkması durumunda, Bursa’dan bir başbakan çıkar mı? sorusuna, “Bursa’dan nice devlet adamları çıkmış” cevabını vererek Başbakanlık için açık kapı bıraktı.(BURSA)


FEYZİOĞLU: ADAY TEKLİFİ YOK

Denizli’de bulunan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, kendisine cumhurbaşkanlığına aday olma teklifinin gelip gelmediğine ilişkin bir soruya “Hayır böyle bir düşüncem de yok, böyle bir teklif de yok. Ben görevimin başındayım. Daha bir yıl oldu seçileli” dedi. (DENİZLİ)


CHP’DE ‘KÖŞK’ TOPLANTILARI

CHP, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde “Köşk” toplantıları yapacak. Cumhurbaşkanlığı seçimine 20 bölge toplantısı ile hazırlanacak olan CHP’de ilk toplantı bugün Ankara’da yapılacak..CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili olarak örgütlenme, hazırlık ve bilgilendirme çalışmalarının Ankara’da başlayan ve Şırnak’ta sona erecek 20 bölge toplantısıyla tamamlanacağını söyledi. Tezcan, toplantıların 26 Haziran’da sona ereceğini kaydetti. (ANKARA)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Meclis 26 Haziran’da tatilde

SONRAKİ HABER

Sırrı Süreyya Önder, Gezi Parkı girişine papatya bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...