30 Mayıs 2014 15:44

'Soma'da öldük, Yatağan'da ölmeyeceğiz' diyen işçilere saldırı

Muğla ve Milas'ta maden ve santrallerin özelleştirilmesine karşı Ankara'da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde nöbet tutan işçiler, Enerji Bakanlığı önünde,"Soma'da öldük, Yatağan'da ölmeyeceğiz. Özelleştirmeler durdurulsun" diyerek kendilerini zincirledi. İşçileri darp edilerek gözaltına alındı. Tes-İş ve Maden-İş Sendikası Şube başkanlarınından aralandığı olduğu 15 işçi gözaltına alındı, çok sayıda işçi yaralandı.

Paylaş

Muğla ve Milas'ta maden ve santrallerin özelleştirilmesine karşı Ankara'da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde nöbet tutan işçiler, Enerji Bakanlığı önünde,"Soma'da öldük, Yatağan'da ölmeyeceğiz. Özelleştirmeler durdurulsun" diyerek kendilerini zincirledi. İşçileri darp edilerek gözaltına alındı. Tes-İş ve Maden-İş Sendikası Şube başkanlarınından aralandığı olduğu 15 işçi gözaltına alındı, çok sayıda işçi yaralandı.

BASIN AÇIKLAMASI İÇİN POLİS KUŞATMASI

Ankara'da özelleştirmeye karşı Kurtuluş Parkı'nda temsili olarak direiş nöbeti başlatan işçiler, dün Çalışma Bakanlığı önünde eylem yapmak istedi. Soma katliamını ve özelleştirme ve taşeronlaştırmanın ölüm getirdiğini, özelleştirmelerin biran önce durdurulması talebiyle yapılan basın açıklaması öncesi polis bakanlık önünü kuşattı. İşçiler eylem yapılmasına müsaade edilmeyeceğini anlayınca eylemlerini Enerji Bakanlığı önüne taşıdı.

KENDİLERİNİ BAKANLIĞA ZİNCİRLEDİLER

Burada çat kapı yapılan eylemde işçiler kendilerini bakanlığın demirlerine zincirledi, kefen giyen işçiler de bakanlık önüne yattı. "Soma'nın hesabı sorulacak", "Zafer direnen emekçinin olacak", "Her yer Soma her yer Yatağan", "Yatağan Soma olmayacak" sloganları atan işçiler adına Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ve Tes-İş Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, burada açıklama yaptılar.

'ÖZELLEŞTİRMEYLE NASIL OLSA ÖLDÜRÜLECEĞİZ, ŞİMDİ ÖLDÜRÜN'

Başkan Girgin, Çalışma Bakanlığı önünde özelleştirmelere, taşeronlaştırmaya ve Soma'da yaşanan katliama karşı tepki göstermek amacıyla Çalışma Bakanlığı önünde eylem yapmak istediklerini ancak polisin bakanlığı kuşattığını söyledi. Polisin açıklama yaptırmama ve gözaltına alma riskine karşı Enerji Bakanlığı'na geldiklerini söyleyen Girgin, "polis kuvvetleri gelsin bizleri burada öldürsün. Afşin Elbistan'da öldürdünüz zaten. Zonguldak'ta öldürdünüz. Soma'da öldürdünüz. Özelleştirmeler yoluyla nasıl olsa öldüreceksiniz. O zaman bizi şimdi öldürün. Biz özelleştirmeler, taşeronalaştırmalar, işçi cinayetlerine karşı Ankara'da eylemlerimizi de yapacağız. Direnişimizi sürdüreceğiz. Bunu herkes bilsin, duysun" diye konuştu.

'YENİ YASAYLA İŞÇİLERİN KEMİZLERİNİ SIZLATTILAR, İSTİFA ETSİNLER'


Tes-İş Şube Başkanı Fatih Erçelik de, "Soma'da yaşananların tek sorumlusu geldiğinden beri işçiler için tek bir olumlu düzenleme yapmayan AKP hükümetinindir. Her şeyden önce Soma'ya gelen kara ölümden sonra Enerji Bakanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı derhal istifa etmelidir. Taşeronlaşmayla ilgili yapılan son taslak 301 şehidimizin ve taşeron işçilerinin kemiklerini sızlatıyor. İş kazalarının kader olmaktan çıktığı, taşeron işçilerinin kadroya alındığı, sorumluların istifa edip, hesap verdiği bir Türkiye görmek umuduyla 257 gündür süren mücadelemizin kararlılıkla süreceğini bildiriyoruz" diye konuştu.

'NE EYLEMİ YAPTIĞIMIZI BİLE BİLMEDEN, DAĞILIN NE DEMEK?'

Konuşmaların ardından 200 metre ileride bulunan Çalışma Bakanlığı önündeki polisler haber alır almaz Enerji Bakanlığı önüne gelerek işçileri kuşattı. İşçilere sadece eylemi sonlandırın uyarısı yapan polis amirlerine işçiler tepki gösterdi. İşçiler, "biz işçiyiz yahu. Bir sorun ne eylemi yapıyoruz. Demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Ne yaptığımızı bile bilmeden dağılın demek ne demek. Baştan hüküm mü verilir. Öldürün o zaman" yanıtını verdi. Polisin bu tutumuna karşılık işçilere yere yattı. Polis işçileri darp ederek gözaltına almaya çalıştı.

TURUNCU GAZ İŞÇİLERİN DİREK YÜZÜNE SIKILDI

Bir süre kendilerini zincirleyen işçileri ve yerde yatan işçileri darp eden polis, işçilerin direkt yüzlerine doğru gaz sıktı. Turuncu ve ciltte tahriş ve yanmalar yaptığını bilinen gaz işçilere zor anlar yaşattı. Polis bu arbede sırasından diğer taraftan kesici ile zincirleri kesmeye çalıştı. Bu sırada da Maden-İş Şube Başkanı Girgin ve beraberindeki işçiler darp edildi.

15 İŞÇİ GÖZALTINA ALINDI

Dövülerek gözaltı işlemi yapılmasına Girgin, " ha Soma'da ölmüşüz. Ha AKP'nin kurşunuyla ölmüşüz. Hırsızları yakalayın, hırsızları" diye tepki gösterdi. Girgin ve işçilerin slogan atılması da ağızları ve burunları kapatılarak engellendi. Polis şube başkanlarıyla birlikte 15 işçiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınmaktan kurtulan kimi işçiler de polislerce cadde trafiğe kapatılarak, döverek uzaklaştırıldı.

TURUNCU GAZ TAHRİŞ VE YANIKLAR OLUŞTURDU!


Gözaltına alınan işçiler sağlık muayenesinin ardından Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Burada işçilerin ifadeleri alındı. Polis saldırısına ilişkin gazetemize bilgi veren Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, gözaltına alınan işçiler sağlık muayenesi sırasında alerjik sorunlar nedeniyle iğne vurulduğunu, Levent Ekmekçi adlı işçinin gözünde tahriş ve ciltte yaralanmaları oluştuğunu bildirdi. Yine sıkılan gaz nedeniyle çok sayıda işçinin vücudunun tahriş olduğunu, bir işçinin de mide yanması ve sancılandığını bildirdi. Girgin, yaşananların mücadelelerinden geri adım attırmayacağını, özelleştirme ve taşeronlaştırmanın sona erdirilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)


 

İşte polisin saldırı anı

ÖNCEKİ HABER

YPG Serekâniye’de operasyon başlattı

SONRAKİ HABER

Samsun'daki 19 Mayıs töreninde Kılıçdaroğlu ile Bahçeli tokalaşmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa