30 Mayıs 2014 15:15

159 gündür yoğun bakımda olan Elif Çermik hayatını kaybetti

Kent Mitingi’nde polisin biber gazlı saldırısı sonucu kalp krizi geçiren ve 159 gündür yaşam mücadelesi veren Elif Çermik hayatını kaybetti.

Paylaş

Kent Mitingi’nde polisin biber gazlı saldırısı sonucu kalp krizi geçiren ve 159 gündür yaşam mücadelesi veren Elif Çermik hayatını kaybetti.

Polisin 22 Aralık Pazar günü gerçekleştirilen İstanbul’u, mahalleleri ve doğayı savunmak; kentsel rantın hesabını sormak için Kadıköy Meydanı’nda buluşan on binlerce İstanbullunun üzerine biber gazı, plastik mermi ve tazyikli su kullanılarak yaptığı saldırı sonrasında komaya giren ve 159 gündür yaşam savaşı veren Elif Çarmık hayatını kaybetti.

İstanbul Kent Mitingi’ne Sarıyer’in Dağevleri gecekondu mahallesinden katılan 64 yaşındaki Elif Çermik, miting alanından ayrılmaya çalışırken polis tarafından kullanılan yoğun biber gazına ve müdahalenin yol açtığı gerilime maruz kalarak kapalı bir mekâna sığınmış, burada kalbi durarak gecikmeli bir biçimde hastaneye kaldırılmıştı. Önce Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırılan Elif Çermik’in uzunca bir süre duran kalbi burada yeniden canlandırılmış ve Elif Çermik, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’ne sevk edilmişti. Çermik’e ağır kalp yetmezliği tanısı konulmuş ve beyin tomografisinde isdemik alanlar(ödem) saptanmıştı

Çermik mitingin hemen öncesinde kendisiyle yapılan röportajda, 64 yıllık hayatında gecekondulu bir kadın olarak kamusal bir alanda konuşma olanağını belki de ilk kez kullandığında, “İyi bir mahallede yaşamak istiyorum, güzel bir ülke istiyorum” demişti (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Mermer ocağından köye kaya düştü

SONRAKİ HABER

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa