30 Mayıs 2014 10:00

‘İnsan gibi çalışmak istiyoruz’

Soma’da, katliamın ardından madenlerin çoğunda üretim durmuş durumda. Katliamın meydana geldiği Soma Holding’e ait Eynez madeni dışındaki madenlerde çalışan işçilerde de aynı korku hakim; “Ya aynısı bizim madende de olursa..”

Paylaş

Metin AKARSU
Soma


Soma’da, katliamın ardından madenlerin çoğunda üretim durmuş durumda. Katliamın meydana geldiği Soma Holding’e ait Eynez madeni dışındaki madenlerde çalışan işçilerde de aynı korku hakim; “Ya aynısı bizim madende de olursa..”

Katliamın ardından işçilerin birçoğu belki de yıllardır olan bir talebi daha sesli dillendirmeye başladı; “Madenler kamulaştırılsın”. Soma’da 17 bin maden işçisinden çoğu özel şirketlerde çalışıyor. İşçiler katliamın ardından madenlerin kamulaştırılmasını talep ediyorlar. Çünkü buradaki madenciler için kamu demek insanca koşullarda çalışmak anlamına geliyor. İşçiler üzerlerinde psikolojik baskı olduğunu belirtiyorlar. Katliamdan sonra bile acı ve öfke ile televizyonlara konuşan işçilerin herkesin içinde tehdit edildiğini aktaran işçiler isimlerini vermek istemiyorlar. Çünkü patronlar açıkça “Televizyonlarda gazetelerde kimlerin öne çıktığını görüyorum. Çok fazla konuşmayın” diye uyarmışlar işçileri.

2 yıllık maden işçisi Gökhan Poyraz yemeklerini bile çamurun içinde yediklerini aktarıyor. “Biz 8 saat çalışıyor görünüyoruz ama maden işçisi sabah 06.00’da evden çıkıyor akşam 06.00’da eve giriyor” diyen Poyraz, kamunun elinde olan madende işçilerin insan muamelesi gördüğünü ifade ediyor. 8 yıllık bir başka maden işçisi alıyor sözü: “Almanya’da devletin elinde maden yokmuş. Ama devlet orada denetimi doğru düzgün yapıyor. Buraya denetlemeye gelenler kül borusunun ne olduğunu söylüyor. Madende çalışan işçi onlardan daha iyi denetler”. Düzgün bir denetleme olsa madenlerde kazaların engellenebileceğini aktaran işçi buna rağmen madenlerin kamulaştırılmasını savunuyor. 6 yıllık bir başka işçi de, “Kamuda çalışan işçinin fazladan ikramiyesi var, çocuk parası var, bizden daha fazla yardım alıyor. Neden kamuda çalışmak istemeyeyim?” diye soruyor.

10 yıllık maden işçisi Engin ücretlere değiniyor. “Kamu işçisi daha fazla alırken ben neden 1300 lira alıyorum?” diyen Engin çocuklarına 5 lira bile harçlık bırakamadığını, bütün işçilerin kredi borcu olduğunu söylüyor ve ekliyor; “Daha dün kredi kartından 700 lira çekip bir başka kredinin borcunu ödedim”.

6 yıldır Soma Madenleri AŞ’de çalışan bir işçi özel sektörde işçilerin üzerinden olağanüstü bir baskı olduğunu söylüyor. O sırada söze giren 5 yıllık kamu işçisi kamuda müdürlerin kaza olmasından korktuğunu ve işçilere ‘Riskli ise madene girmeyin’ dediğini aktarıyor ve ‘Alp Gürkan bana madene girme der mi?’ diye de soruyor. Sözü tekrar alan 6 yıllık maden işçisi özelde çalışan işçiler ile kamuda çalışan işçiler arasında uçurum olduğunu aktarıyor ve baskı ortamı, insan yerine konulmamak gibi durumların işçinin canına tak ettiğini aktarıyor. İşçiler özel sektörde mesai başlangıcından yarım saat önce güvenlikler tarafından adeta kovalanarak içeri sokulduklarını anlatıyorlar.

ÖNCEKİ HABER

Maden işçileri komitesi kuruldu

SONRAKİ HABER

Gazeteci-Yazar Faik Bulut gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa