30 Mayıs 2014 10:00

Maden işçileri komitesi kuruldu

Soma Kömürleri ve İmbat olmak üzere iki büyük özel maden şirketi ve kamuda çalışan maden işçilerinin katılımıyla Soma Maden İşçileri Komitesi kuruldu. Soma’da yaşanan maden faciasının ardından ‘artık birşeyler değişmeli’ diyen maden işçileri patronun yanında yer alan Maden-İş Sendikası Ege Bölge Şube Yönetimini istifa ettirmişti. Soma Maden İşçileri Komitesi, istifa etmek zorunda kalan sendika yönetimine atananların da işçilerin seçtiği delegelerle yapılacak seçimlerle gitmesi gerektiğini belirtti.

Paylaş

Emine UYAR
Soma


Soma Kömürleri ve İmbat olmak üzere iki büyük özel maden şirketi ve kamuda çalışan maden işçilerinin katılımıyla Soma Maden İşçileri Komitesi kuruldu. Soma’da yaşanan maden faciasının ardından ‘artık birşeyler değişmeli’ diyen maden işçileri patronun yanında yer alan Maden-İş Sendikası Ege Bölge Şube Yönetimini istifa ettirmişti. Soma Maden İşçileri Komitesi, istifa etmek zorunda kalan sendika yönetimine atananların da işçilerin seçtiği delegelerle yapılacak seçimlerle gitmesi gerektiğini belirtti. Komite, ‘Daha fazla ölmemek için...’ başlığıyla bir deklerasyon yayınlayarak Soma’daki maden işçilerini bu talepler etrafında birleşmeye çağırdı. İşçi komitesi, yayınladığı deklarasyonu Soma’da yaygın bir şekilde dağıtma kararı aldı. Ayrıca Soma’da 4 Haziran’da saat 11.00’de meydanda bir yürüyüş yapılması kararlaştırıldı.

MÜCADELE ORTAKLAŞMALI

22 maden işçisinin katıldığı toplantıda konuşan kamu işçisi olan Maden Teknikeri Mustafa Şala, açık ocaklarda halen 85 model kamyonlarla çalıştıklarını, yer üstünde çalışanların da heyelan vs. gibi riskler nedeniyle can güvenliğinin tehlikede olduğunu söyledi. Faciadan bu güne bir araya gelinen her yerde yapılan eylemlerde işçilerin aynı şeyleri söylediğine dikkat çeken Şala, “Birliği yakalamak ve iletişimsizliği ortadan kaldırmak için neler yapacağımızı tartışmalı, ortaklaştırmalıyız” dedi.

Maden-İş Sendikasında yaşanan sorunların pek çok sendika için de geçerli olduğunu söyleyen Şala, “Sendikaları yeni bir anlayışla yeniden kurmak ve gerçekten işçiyi temsil eden sendikaları yaratmak en önemli görevimiz” dedi.

Şala, gelinen noktada Maden-İş Ege Bölge Şubesi yönetimine gelen yedeklerin de istifa etmesini ve delegelerin yeniden seçilmesini istediklerini vurgulayarak “Daha önce sendika yönetimine muhalif olanların delege seçimleri ile ilgili açtığı mahkeme 3 Haziran’da görülecek. Seçilen delegeler yer altında çalışan maden işçileri değil, çaycılık, güvenlik gibi işlerde çalışan işçilerdir” dedi. Madenlerin çok tehlikeli iş kolu sınıfında olduğuna dikkat çeken  Şala, “Madende güvenlik önlemi, güvenlik elemanı özel güvenlik ya da patronun A takımı olmayan bir güvenlik olmalı” dedi.

HANGİ SENDİKADAN ÖNCE BİRLİK ÖNEMLİ

İmbat madeninde çalışan Engin Kurşuncu, işçilerin büyük bir çoğunluğunun haklarını ve sendikal örgütlülüğün ne demek olduğunu bilmediğini belirtti. “İşçi arkadaşlarımızı bilgilendirmemiz gerekiyor. Hükümet 6 ay sonra burada yeni bir sayfa açacak ama bu sayfa eski, karalanmış bir sayfa olmamalı. Biz tertemiz bir sayfa açmak istiyoruz” diyen Kurşuncu, sorunların çözümü ve facianın sorumlularının yargılanabilmesi için birlikte mücadele edilmesi gerektiğini anlattı. Kurşuncu, şu an için kendileri açısından “Maden-İş’te mi kalalım ya da Dev Maden-Sen’e mi geçelim” sorusunun cevabından önce hangi sendika olursa olsun işçilerin birlikte hareket etmesinin öncelikli olduğunu vurguladı. 

ARTIK BİR ŞEYLER DEĞİŞMELİ

Soma Kömürlerinde çalışan maden işçisi Halit Yılmaz da Soma’da yaşanan bunca şeyden sonra birşeylerin değişmesi gerektiğini belirterek, taşeron çalışmanın, dayıbaşılık sisteminin kaldırılmasını, madenlerde can güvenliği önlemlerinin gerçke anlamda sağlanmasını ve sendikada patron baskısı olmadan delege seçimlerinin yapılmasını istediklerini söyledi.

DAHA FAZLA ÖLMEMEK İÇİN...

Soma Maden İşçileri Komitesi yayımladığı deklerasyonla ‘Daha Fazla Ölmemek İçin’ başlığıyla maden işçileri olarak taleplerini sıraladı.

Soma maden işçileri yayımladığı deklersayonda; göz göre göre gelen faciada 301 arkadaşlarını kaybettiklerini ve canlarının yandığını açıklayarak şu ifadelere yer verdi “Bu acı karşısında çaresiz kaldık çünkü örgütsüzdük. Sendika yönetimi ise patronları aklayan açıklamalar yaparak tarafını belli etti. Kurtarma çalışmalarından nefes alır almaz eylemlerle tepkimizi dile getirdik.” Soma Maden İşçileri Komitesi, bugüne kadar dile getirildiğinde dikkate alınmayan tüm maden işçilerinin ve ailelerinin taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

• Taşeronlaştırma yasaklansın.
•  Tüm ocaklar kamu eliyle çalıştırılsın.
•  İşçi sağlığı ve iş güvenliği yönetmeliği tam uygulansın, ocaklarda yaşam odası yapılması zorunlu olsun.
•  Ocaklarda kamunun güvencesinde ve meslek odaları, sendikalar, bilim adamların yer aldığı, patronlardan bağımsız bir teknik heyet tarafından denetim yapılsın ve bu yapılmadan yer altına inilmesin.
• İşçilerin örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılsın, sendikalaşma ve sendika seçme hakkı tanınsın.
• Sendika yönetimine, istifa edenlerin anlayışındaki yedekler değil işçilerin belirleyeceği isimler getirilsin.  Delegelikten başlayarak, işveren müdahalesi  olmadan, demokratik bir şekilde yeniden seçilerek yeni bir kongreyle, işçinin iradesiyle yönetim seçilsin.
• İşyeri temsilcileri atamayla değil, her birimde işçilerin gerçekleştireceği seçimle belirlensin.
• Sendika yönetimleri, işyeri temsilcileri ve işçilerin oluşturacağı komitelerde alınan kararları esas alarak sendikacılık yapsın.
•  Toplu iş sözleşmesi taslakları işçilerle birlikte hazırlanmalı ve işçilerin onay verdiği şekilde imzalanmalı.
• Profesyonel sendikacı ücretleri en yüksek işçi ücretiyle sınırlanmalı. Sendikalar mali bilançolarını 3 ayda bir işyeri panolarına asmalı kamuoyu ile paylaşmalı.
• 6331 sayılı İş Güvenliği Yasası’nda “Çok tehlikeli iş kolu” olarak tanımlanan madencilik sektöründe tüm çalışanlar için “Çok tehlikeli iş kolu tazminatı” toplu iş sözleşmesinde vazgeçilmez bir talep olarak yer almalı.
• Ocakların kamulaştırılmasının yanı sıra, modernize edilmesi, yatırım yapılması için mücadele edilmeli.
• Konfederasyon ve sendika ayrımı gözetmeden sendikalar işçilerin taleplerini esas alarak dayanışma içinde olmalı, işçilerin birliğine zarar verebilecek rekabetçi anlayışlardan uzak durulmalı. İşçilerin hangi sendikada örgütleneceği işçilerin yapacağı referandumla belirlenmeli.
• Güvenlik deyince şirketlerin özel güvenliği ya da patronların A takımının akla gelmediği bir çalışma hayatı için, insanca çalışma koşulları, insanca yaşanabilecek bir ücret talebi ve örgütlülük anlayışı ile yola çıkmış bulunuyoruz.

Bu talepler etrafında bütün Soma’yı birleşmeye çağıran Soma Maden İşçileri Komitesi “Bunun için çalışıyoruz. Komitemizde şirket ve sendika farkı gözetilmeden ve sadece maden işçileri yer almaktadır.  İşçilerin katılımına açıktır. Örgütlenmemizi işyerlerimizde işçi iradesiyle, bölümlerden başlayarak işyeri işyeri oluşturacağımız komitelerle tamamlayarak Soma Maden İşçileri Birliğini oluşturacağız” denildi.
 

ÖNCEKİ HABER

Zammı geri aldırdık

SONRAKİ HABER

Ege Üniversitesinde iş kazaları alarm veriyor: 1 yılda 39 iş kazası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa