29 Mayıs 2014 14:19

AA, Kürtçe ajanslara alternatifmiş!

Daha önce 'Kürtçe medeniyet dili değil' diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı ve TRT 6'nın Kürtçe haberciliğini övdü. Kürt haber ajanslarını hedef alan Arınç, 'Kürtlerin kendi haber kaynakları var. Örgüt ile bağlantısı olan ve bu bağlantısını kesmemekte ısrar eden haber ajansları var. Onların diline dikkat edin' dedi.

AA, Kürtçe ajanslara alternatifmiş!
Paylaş

Daha önce "Kürtçe medeniyet dili değil" diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı ve TRT 6'nın Kürtçe haberciliğini övdü. Kürt haber ajanslarını hedef alan Arınç, "Kürtlerin kendi haber kaynakları var. Örgüt ile bağlantısı olan ve bu bağlantısını kesmemekte ısrar eden haber ajansları var. Onların diline dikkat edin" dedi.

Anadolu Ajansı'nın "Kürtçe habercilikte sorunlar ve çözüm önerileri çalıştayı" Anadolu Ajansı Konferans Salonu'nda yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk yaptı Öztürk, Kürtçe habercilik konusunda “Türkiye'nin ulusal ajansı Kürt dilinin gelişimine de hizmet edecek" diye konuştu.

Çalıştayda konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç TRT 6 ve Anadolu Ajansı'nın Kürtçesini övdü. Kürtçenin tarihçesi konusunda Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kadri Yıldırım'ın konuşmasından istifade ettiğini savunan Arınç, Kürtçe habercilik konusunda sorun olduğunu, Anadolu Ajansı ve TRT'nin Kürtçe ile çok yakından ilgilendiğini savundu. Kısa süre önce Al Jazeera'nin Doha'daki toplantısına katıldığını anımsatan ve oradaki ziyaretlerinden istifade ettiğini söyleyen Arınç, Anadolu Ajansı'nın son 2-3 yıllık çalışmalarının 20-30 yıllık çalışmalara eş değer olduğunu savundu.

TRT 6 kurulurken "Devletin kanalı olmayacak, devlet propagandası yapmayacak" dediklerini savunan Arınç, son 5 yılda bu konuda kendilerine herhangi bir şikayet gelmediğini ileri sürdü.

"Kürtlerin kendi haber kaynakları var. Örgüt ile bağlantısı olan ve bu bağlantısını kesmemekte ısrar eden haber ajansları var. Onların diline dikkat edin. Bunlar halen şiddet ile arasına mesafe koymuş değil. Halen şiddeti önceleyen bir dil kullanıyorlar. Bunların haberlerini kullanırsak işimiz zordur" diyen Arınç, HDP'lilerin yaptıkları eleştirileri anlayış ile karşıladıklarını ancak, "çözüm süreci"nin halk tarafından satın alındığını dile getirdi. Arınç, Kürt haber kaynaklarını da hedef alarak, "Şiddeti ve silahı önceleyen bir habercilik kabullenemeyiz. AA alternatif habercilik yapıyor. Bu kaynağın takip edilmesi gerekir" dedi. (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Emniyet müdür yardımcıları Erdoğan\'a dava açtı

SONRAKİ HABER

HDP, Maden Kanun\'da değişiklik için kanun teklifi verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...