23 Haziran 2011 11:15

AKP topu taca attı

Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin YSK tarafından düşürülmesi üzerine, Hükümet ve Meclise ‘çözüm’ çağrıları sürerken, kameraların karşısına geçen AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, topu adeta taca attı.Açıklamasında BDP’yi eleştiriye ağırlık veren Bozdağ,  “BDP

AKP topu taca attı

Paylaş

Açıklamasında BDP’yi eleştiriye ağırlık veren Bozdağ,  “BDP süreç içinde bir dizi yanlış yapmıştır. YSK’nın kararında Dicle için verilmiş mahkumiyet kararı 22 Martta kesinleşmiş, 11 Nisanda karar verilmiştir. Bir mahkumiyet kararı var, kesinleşmiş, milletvekili adayı olmaya engel bir mahkumiyet kararı. Bunu avukatları biliyor, BDP biliyor. Aday olma ehliyeti olmayan birinin aday gösterilmesi ve mahkumiyet kararının YSK’dan gizlenmiş olması manidar bir durumdur. Adeta yaşanan krize o günden bir davetiye çıkarmaktır.”

Başbakan Erdoğan’ın durumu ile Hatip Dicle’nin durumunun kıyaslanamayacağını da öne süren Bozdağ, “Başbakan Erdoğan’ın 2002 yılı öncesi durumu farklıdır.  Başbakanın hukuken doğru ama haklı olan adaylığı, hukuku korumakla görevli olan yargı eliyle elinden alınıyor. Tamamen farklı bir durum. Memnu hakların iadesi yoluna gidilmemiş. Açık bir adaylık engeli var Hatip Dicle’nin” dedi.

AKP’li Bozdağ, “Dicle’nin durumuyla ilgili Anayasal ve yasal değişiklikle çözüm getirilir mi?” diye sorduktan sonra da şöyle devam etti: “Bunun düzeltilmesinin hukuki açıdan düzeltilmesinin mümkün olmadığı çok açık. Aday seçilme ehliyeti yok. Önümüzdeki dönemde de yasal değişikliklerle bir çalışma yaparak mevcut durumu düzeltmek mümkün değil. Anayasayı değiştirerek yapılabilirliği görünmüyor.” (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Merhaba Ekmek ve Gül okurları;

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa