28 Mayıs 2014 22:47

AB’de komisyon pazarlığı yapılıyor

Pazar günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde bir çok ülkede sağcı, yabancı düşmanı ve milliyetçi temelde AB karşıtlığı yapan partilerin başarı kazanması, AB içinde tartışmalara neden oldu. Dün Brüksel’de bir araya gelen 28 AB üyesi ülkenin hükümet ve devlet başkanı seçim sonuçlarına göre doğru politikaların belirlenmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Paylaş

Pazar günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde bir çok ülkede sağcı, yabancı düşmanı ve milliyetçi temelde AB karşıtlığı yapan partilerin başarı kazanması, AB içinde tartışmalara neden oldu. Dün Brüksel’de bir araya gelen 28 AB üyesi ülkenin hükümet ve devlet başkanı seçim sonuçlarına göre doğru politikaların belirlenmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu. Özellikle ağır yenilgi alan Fransa, İngiltere, Hollanda gibi ülkelerin liderleri bundan sonra farklı politikaların izlenmesi gerektiğini söylediler. Gece boyunca süren tartışmalardan sonra ciddi bir sonuç çıkmadı.

Liderler arasındaki tartışmaların çoğu önümüzdeki dönem kimin AB Komisyonu başkanı olacağı konusunda kilitlendi. Portekizli Politikacı Jose Manuel Barosso’nun görev süresinin önümüzdeki ekim ayında dolması üzerine, Hristiyan muhafazakar partiler Luxemburg eski Başbakanı ve Avrupa Halk Partileri (EVP) liste başı adayı Jean Claude Juncker’in başkan olmasını istiyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından daha önce gündeme getirilen Juncker ismine İngiltere Başbakanı David Cameron ise kesin olarak karşı çıkıyor. Bu nedenle kısa bir süre içerisinde bir uzlaşmanın sağlanması beklenmiyor.

AB KOMİSYONU BAŞKANI KİM OLACAK?

Hükümet ve devlet başkanları bu konuda bir uzlaşmanın sağlanabilmesi için AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy’e görev verdi. Rompuy, 26-27 Haziran’da toplanacak AB Zirvesi’ne kadar sonuç almayı amaçlıyor. Rumpuy, bu temelde Avrupa Parlamentosu’nda grubu bulunun fraksiyonlarla birer görüşme yapacak.

Halen AP Başkanı olan sosyal demokrat Martin Schulz, seçimlerden en fazla oyu olan grup olarak Hıristiyan Demokratların komisyon başkanı önerme hakkına sahip olduklarını belirterek, Juncker’e destek vereceklerini dile getirdi. EVP grubu da Juncker’in başkan olmasını istiyor. Ekim ayında ayrıca komisyonun diğer üyelerinin de belirlenmesi gerekiyor.
Pazar günü yapılan seçimlerde Hıristiyan muhafazakar partilerin oluşturduğu grup 213, sosyal demokratların oluşturduğu grup ise 191 sandalye kazanmıştı. (Köln/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Mısır’da seçimlere katılım düşük

SONRAKİ HABER

Ege Üniversitesinde iş kazaları alarm veriyor: 1 yılda 39 iş kazası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa