28 Mayıs 2014 18:21

HDP Van Gençlik Meclisi'nden Lice ve Soma protestosu

HDP Van Gençlik Meclisi Lice’de meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına BDP, Emek Partisi(EMEP) ve YÖDER katıldı.

HDP Van Gençlik Meclisi\'nden Lice ve Soma protestosu
Paylaş

HDP Van Gençlik Meclisi Lice’de meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla  basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına BDP, Emek Partisi(EMEP) ve YÖDER katıldı. Açıklamada Soma katliamında AKP'nin rolüne de dikkat çekildi.

Feqiye Teyran parkı önünde bir dakikalık saygı duruşunun ardından HDP Gençlik Meclisi adına açıklamayı okuyan Tuan Bozkurt, yıllardır sömürü altında olan halkın uyanışının artık gerçekleşmesi gerektiğini belirtti. Devlet güçlerinin sorunları baskı ile çözdüğünü dile getiren Tuan, "Bu ülkede yaşanan olayların tümünü devlete bağlamakla hükümlüyüz. Çünkü biz halkız, ama onlara yani devlete göre bizler Kürtler, Aleviler, Ermeniler ve başka ırklar yoktur. Bugün Lice’de halka saldıran polis tam olarak ne yerini ne de haddini bilmektedir” şeklinde konuştu.

Artık halkın devletin oyunlarına kanmadığını belirten Bozkurt, bu kirli oyunların artık oynanmaması gerektiğini söyledi. Soma’da yaşananları da hatırlatan Bozkurt, “İnsan hayatı bu kadar ucuz olamamalı, ihmaller sonucu çok sayıda katliam oldu AKP Hükümeti döneminde. Ama her defasında halkı kandırmayı başaran AKP bu kez de sinsi oyunlar peşinde. Bugün Suriye’de olan savaşın başrolünde AKP Hükümeti boy göstermekte. Biz burada onların bu ucuz oyunlarına gelmeyeceğiz ve asla yılmayacağız” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından Sanat Sokağı’na yürüyen kitle burada yapılan oturma eyleminin ardından sloganlarla dağıldı. (Van/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Maden İş, Ege Bölgesi Şubesine yeni yönetim atadı

SONRAKİ HABER

Tehdit Ağrı’da da sürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...