26 Mayıs 2014 19:51

‘Mısır, politik istikrara dönüşten uzak’

Mısır’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu gerçekleşiyor. Bugün ve yarın yapılacak seçimin iki adayı var. Eski Savunma Bakanı Abdülfettah el Sisi ve Mısır Halk Akımı Hareketinin Lideri Hamdin Sabbahi. Kahire Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü olan Ahmed Abd Rabou, seçimi değerlendirdi.

‘Mısır, politik istikrara dönüşten uzak’
Paylaş

Delphine MINOUI    

Mısır’da Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu gerçekleşiyor. Bugün ve yarın yapılacak seçimin iki adayı var. Eski Savunma Bakanı Abdülfettah el Sisi ve Mısır Halk Akımı Hareketinin Lideri Hamdin Sabbahi. Sisi seçim kampanyasını Müslüman Kardeşler iktidarının devrilmesindeki rolüne atıfla “ulusun kurtarıcısı” sloganı üzerine inşa ederken, Sabbahi 2011 devriminin destekçisi ve katılımcısı olması sebebiyle “içimizden biri” sloganını tercih ediyor.
Kahire Üniversitesinde siyaset bilimi profesörü olan Ahmed Abd Rabou, Mısır’daki Cumhurbaşkanlığı seçimini Fransız Le Figaro gazetesine değerlendirdi.

Dürüst ve adil bir seçimden söz edilebilir mi?
Oy sayımında hile yapılması şeklinde bir sahtekarlık beklemiyorum. Ama seçim kampanyası açısından tam bir adaletsizlik mevcut. Bir tarafta Hamdin Sabbahi gibi idealleri uğruna savaşan ve inandıklarını savunan hakiki bir politikacı, diğer tarafta terörizme savaş, politik karışıklık, ekonomik sıkıntı gibi oldukça özel şartlar altında ülkenin kurumlarının her türlü desteğine sahip bir devlet adamı, Eski Savunma Bakanı Abdülfettah el Sisi. Bu yüzden baştan itibaren gerçek bir eşitsizlik söz konusu.

Bu seçim politik istikrara geri dönüşü sağlayabilir mi?
Hayır, çünkü seçim ülkenin tüm politik güçlerini kapsamıyor. Devrim sırasında oldukça aktif fakat şimdi yasaklı olan 6 Nisan Hareketini örnek alalım. Her ne kadar Sabbahi bu yasağı kınasa ve dolaylı yoldan hareketin fikirlerini temsil etse de, bu grup bugün marjinalleştirilmiş durumda. Müslüman Kardeşler’ e gelince, o konu daha da karmaşık. Kardeşler hem Mısır yönetimi hem de Mısır’ın geniş bir kesimi tarafından istenmiyor. Kendilerini göstermelerine izin verilse bile, Mursi’nin devrilmesinden bu yana yaşanan politik süreci gayrimeşru ilan etmeye devam edeceklerdir. Normale dönüşten uzaktayız.

Bu şartlarda, Mısırlılar yine de oy vermeye gidecekler mi?
Seçime katılımın yüzde 35-40 civarında olması muhtemel, daha fazla değil. Anayasayla ilgili son referandumda olduğu gibi, pek çok Mısırlı Sisi’ye oy vererek ülkelerini savunuyor olduklarına ikna olmuş durumda. Fakat devrim sırasında oldukça aktif olan gençler seçime katılım konusunda Sabbahi yanlıları ve oylarının bir değeri olmadığını düşünen hayal kırıklığına uğramış boykotçular, bana göre büyük miktarı, şeklinde bölünecek.

Devrim öldü mü?
Donduruldu demeyi tercih ederim. Esas aktörleri bir şekilde ya yalnızlaştırıldı ya da bastırıldı. Bununla birlikte, devrim Ocak 2011’de belirli bir politik bilinci uyandırdı. İdealler hâlâ canlı. Sabbahi’nin seçimi kazanma şansı olmadığı halde, taraftarları politik savaşı sürdürmeye tamamıyla niyetli. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul\'da susuzluk kapıya dayandı

SONRAKİ HABER

Ağrı\'da seçime 5 gün kala BDP\'ye geçtiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...