26 Mayıs 2014 14:43

'Tarihi istasyon Marmaray’a kurban gitmesin'

Kadıköy'ün tarihi binaları arasında gösterilen Göztepe Tren İstasyonu'nun Marmaray çalışmaları kapsamında yıkılacağı haberleri vatandaşların tepkisine neden oldu. Kadıköylüler, asırlık binanın aslına uygun şekilde restore edilmesini istiyor.

\'Tarihi istasyon Marmaray’a kurban gitmesin\'
Paylaş

Kadıköy'ün tarihi binaları arasında gösterilen Göztepe Tren İstasyonu'nun Marmaray çalışmaları kapsamında yıkılacağı haberleri vatandaşların tepkisine neden oldu. Kadıköylüler, asırlık binanın aslına uygun şekilde restore edilmesini istiyor.

1871 yılında yapılan istasyon binası yaklaşık 100 yıldır vatandaşlara hizmet veriyordu. Tarihi yapının yıkılması yerine restore edilmesi gerektiğini belirten lokanta işletmecisi Ahmet Özer, “18 yıldır burada lokantam var. Burası tarihi güzel bir yapı. Yıkılacağına inanmıyorum. Eğer yıkılacak olsaydı burayı boşaltmamı isterlerdi. Benim aldığım bilgi binanın aslına uygun şekilde yenileneceği şeklinde. Buranın bizim için manevi değeri de var. Burada anılarımız var. Yıkılmasını istemiyoruz” dedi.

İstasyonun yanında fırın işleten Levent Sezen de “İstasyonun yıkılacağı şeklinde duyumlar var. Tarihi binaların yıkılmasının hiçbir mantığı olamaz. Asırlık bina çok bakımsız. Aslına uygun yeniden yapılabilir. Estetik güzel bir yapı. Dünyanın her yerinde böyle binalar korunur. Niçin yıkılsın ki?” diye konuştu.

16 İSTASYON YIKILACAK

Haydarpaşa-Gebze banliyö tren hattı 19 Haziran 2013 tarihinden beri hizmet vermiyor. Marmaray ve hızlı tren projeleri nedeniyle Pendik-Haydarpaşa banliyö hattı da yenileniyor. 2018 yılında tamamlanması planlanan Pendik- Haydarpaşa arasında 16 tane istasyon bulunuyor. Aralarında tarihi binalarında bulunduğu istasyonların büyük bir kısmının yıkılacağı belirtiliyor.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: GÖZTEPE TREN İSTASYONU YIKILMAYACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Tarihi Göztepe İstasyonu’nun yıkılacağına dair çıkan haberlere ilişkin olarak yazılı açıklama yaptı. Haberlerde yer alan “İstanbul Anadolu Yakası'nın sembollerinden biri olan Göztepe Tren istasyonu yıkılması kesinleşen tren istasyonlarından biri” ifadesinin gerçek dışı bir bilgi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, "Söz konusu istasyon yıkılmayacak ve olduğu gibi muhafaza edilecektir" denildi.

Bakanlık, mevcut istasyonun 400 metre batısına Marmaray Projesi kapsamında yeni ve modern bir istasyon inşa edileceğini ve o istasyonun kullanılacağını bildirdi. (İSTANBUL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gökçek\'in mitinginde \'Hırsız var\' dövizi açan genç serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Sakık: Sanki Ağrı adayı Başbakan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa