26 Mayıs 2014 08:06

Ukrayna'nın yeni cumhurbaşkanı milyarder Proşenko

Ukrayna’da dün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandık başı anket sonuçlarına göre "Çikolata kralı" lakabıyla bilinen milyarder iş adamı Petro Proşenko, oy kullananların yüzde 55,9’unun desteğini alarak ilk turda seçildi.

Ukrayna\'nın yeni cumhurbaşkanı milyarder Proşenko
Paylaş

Ukrayna’da dün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandık başı anket sonuçlarına göre "Çikolata kralı" lakabıyla bilinen milyarder iş adamı Petro Proşenko, oy kullananların yüzde 55,9’unun desteğini alarak ilk turda seçildi.

Ukrayna televizyonları ICTV, 1+1, TRK, Ukraina and Intera’nın talebi ile sandık başında anket çalışması yapan TLT’nin sonuçlarına göre, Proşenko yüzde 57,3 oy aldı. Proşenko’nun rakibi Yulia Timoşenko ise yüzde 12,4 destek bulabildi. Oleh Lyaşko ise yüzde 8,7 oy aldı. Diğer bir çalışmanın sandık başı anket sonuçlarına göre Proşenko yüzde 55,9, Timoşenko yüzde 12,9 ve Lyaşko da yüzde 8 oy aldı. Seçimlerin bu şekilde sonuçlanması durumunda ikinci tura kalmadan Proşenko yeni Cumhurbaşkanı olarak görevine başlayabilecek.

2004'te AB destekli 'Turuncu Devrim'in liderlerinden Yulia Timoşenko ilk oy oranları açıldıktan sonra yaptığı açıklamada Büyük Ukrayna'nın inşası için kazananla işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti. Timoşenko, Mayıs ayı başında Proşenko'yu işaret ederek medyayı "Oligarkların kontrolünde" olmakla suçlamış ve kaybederlerse üçüncü bir Maidan eylemleri başlatma tehdidinde bulunmuştu. 2004 sonrası Ukrayna'nın ilk kadın başbakanı olan Timoşenko, yaptığı yolsuzluklar sebebiyle cezaevine girmiş, 2014 başında Yanukoviç iktidarının devrilmesiyle hapisten çıkmıştı.

Devrik lider Viktor Yanukoviç'in desteklediği Mikhail Dobkin yüzde 3 oy alabilirken, ırkçı Svoboda(Özgürlük) partisinin adayı Oleg Tyagnibok yüzde 1.17, bir başka ırkçı grup Sağ Sektör'ün adayı Dimitri Yaroş ise yüzde 1'in altında oy aldı.
 
PROŞENKO, MOSKOVA VE AB İLE İLİŞKİ KURMAYA HAZIR

Kiev’de seçim zaferini ilan eden Proşenko, düzenlediği basın toplantısında, “Rusya bizim komşumuz. Son 200 yıl içinde Rusya ile ilişkilerimiz çok büyük önem kazandı. ABD ve Avrupa Birliği’nin de katılımı ile Rusya Federasyonu ile konuşabileceğimize inanıyorum. Bizim konuşacak çok konumuz var” dedi.

Görüşmelerde konuşulması gereken iki konu olduğuna değinen Proşenko, “Ukrayna hiçbir zaman referandumu ve Kırım’ın işgalini kabul etmeyecek. İkinci konu ise AB ile entegrasyon. Ukrayna’nın gelişim stratejisi konusunda kararı Ukrayna halkı vermeli” değerlendirmesinde bulundu. 2014 sonunda erken parlamento seçimleri yapılabileceğini kaydeden Proşenko, Cumhurbaşkanı olarak ilk seyahatini Donbas’a yapacağını belirtti. Kiev’de iktidar değişikliğinin ardından ayaklanan Donbas ve Lugansk'ta yerel milis güçleri tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan etmişti.

Kakao çekirdeği satarak iş yaşamına başlayan Proşenko, daha sonra konfeksiyon sektörüne girmiş ve bu alanda ülkenin lideri olmuştu. Daha önce Dışişleri Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı yapan Proşenko, AB yanlısı sosyal demokrat parti "Dayanışma"nın lideri olarak biliniyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili önceki gün bir açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, seçim sonuçlarını tanıyacaklarını ve Ukrayna halkının tercih ettiği Cumhurbaşkanı ve hükümetle çalışabileceklerini ifade etmişti. Ukrayna’da resmi seçim sonuçlarının pazartesi akşama kadar açıklanması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Buzda Rusya şampiyon

SONRAKİ HABER

İntihar etmemiş, annesi ve üvey kardeşi tarafından öldürülmüş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa