26 Mayıs 2014 06:00

Madende tuvalet bile yok

“Madenlerin 100 metre yanında, belki de 3 tuvaleti olan lüks villalarda denetimcilerle yenilip içilirken bizim aşağıda gidecek bir tuvaletimiz bile yok.” Bunu söyleyen Maden İşçisi Eser Yıldız. Kendisi bizzat çalışmış villanın önünde. Ağaç taşımış. Çok lüks villalar... İmbat madeninde de 2 yıl çalışmış. Daha sonra tazminatsız olarak işten atılan Yıldız, davacı olmuş. Davası sürüyor.

Madende tuvalet bile yok

Paylaş

Vedat YALVAÇ
Soma


“Madenlerin 100 metre yanında, belki de 3 tuvaleti olan lüks villalarda denetimcilerle yenilip içilirken bizim aşağıda gidecek bir tuvaletimiz bile yok.” Bunu söyleyen Maden İşçisi Eser Yıldız. Kendisi bizzat çalışmış villanın önünde. Ağaç taşımış. Çok lüks villalar... İmbat madeninde de 2 yıl çalışmış. Daha sonra tazminatsız olarak işten atılan Yıldız, davacı olmuş. Davası sürüyor. “Yer altında ne yemek yiyecek yerimiz var ne de tuvalete gidecek. Tuvaleti gelen kişi lambasını söndürüp bir köşede bir poşete ya da çuvala tuvaletini yapıp rayların üzerine atıyor. Dışarı çıkıyor.” Hiçbir insani yanı olmayan bu durum yıllardır sürüyor. Buna dönük ne sendika ne de herhangi bir yetkili bir çözüm üretmemiş.

HER TARAFA KİLİT VURULUYOR, ÇIKMAK İMKANSIZ

Yıldız, madenden yukarı çıkmanın “imkansız” olduğunu söylüyor. Platform bantlarına (İşçileri yukarı çıkaran bant) kilit vuruluyor. Her taraf  demirle örtülü. İşçi, çıkana kadar tuvalete gitmiyor. Soma AŞ’de 6 bin, İmbat’ta ise 3 bin 600 işçi bu durumda. Bazen içerisinin çok yoğun sidik koktuğunu da söylüyor işçiler. Çoğu zaman da zaten işin yoğunluğundan dolayı gidemiyorlar. Yemeği kucağında yediğini söyleyen Maden İşçisi İlhan, “İşimiz çok zor. Tuvalete giden ya yanında kürek götürüyor, ya da poşet. İçerde ishal oldun mu yandın.” diyor.  “Sendika temsilcileriniz de buralara girmiyorlar mı? Tuvalet sorununa dair herhangi bir şey yapmadılar mı?” diye sorduğumuz da İlhan’ın cevabı, “Daha önce 2 arkadaşımız öldü. Onları bile bizden gizlediler, söylemediler. Baygın haldeler dediler bize. Bunu da üretim yavaşlamasın, kimse işinin başından ayrılmasın diye söylediler. Onlar yerin üstünde. Umurunda değiliz biz. Böyle bir şey için neden bir şeyler yapsınlar?”  

YEMEĞE BİLE İZİN YOK

Doktorun verdiği raporlarların geçerli olup olmaması mühendisin ya da teknikerin imza atıp atmamasına bağlı. “Çoğu zaman gelen raporları yöneticiler yırtıp atıyorlar” diyor Kadir. Kuyu sisteminde çalıştığını söyleyen 25 yıllık İmbat İşçisi Nasuh Karabıyık, emekli olduktan sonra 23 ay da Soma AŞ’de çalışmış. Yıllardır her yerde bu sistemin devam ettiğini söyleyen Karabıyık, “Sabah götürdüğüm yemek çantamı hiç açmadan geri getirdiğim çok oldu” diyor. Çavuşlar izin vermiyormuş çoğu zaman yemek yemelerine. “Yemek yediğimiz zaman da toz çamur, kömür içinde yiyoruz” diyor. O da yıllardır tuvalet sorununun olduğunu ve buna dönük herhangi bir çözümün üretilmediğini söylüyor.

TORUN: SEYYAR TUVALET KURULABİLİR

İşçilerin verdiği bilgiyi Makine Mühendisleri Odası Eski Genel Başkanı Mehmet Torun da doğruluyor. İşçilerin söylediklerini aktardığımızda “İhtiyaçlarını aynen öyle gideriyorlar” diyor. Çözümünü de söylüyor: Seyyar tuvalet... “Bunu yapan madenler de var. Ama birkaç maden. Bu örnek yüzde 1’i geçmez. Yeni kurulan bakır madenlerinde var. 17 sene kömürde çalıştım kömür madenlerinde böyle bir sistem görmedim. Oysa seyyar tuvalet kurulur ve haznesi de belli aralıklarla değiştirilebilir. Çok kolay sistem aslında. Ama çalışma koşulları o kadar ağır ve kötü ki; bu konu gündeme bile gelmeyebiliyor.”

ÖNCEKİ HABER

‘Dayı’lanmaya devam!

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa