23 Haziran 2011 10:22

Halk iradesine sahip çıkıyor

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle’nin YSK tarafından vekilliğinin düşürülmesi üzerine halk tepkisini sokaklara çıkarak dile getiriyor. Diyarbakır, Mardin, Urfa, Şırnak, Van, Hakkari, Ağrı, ve Batman’da binlerce kişi sokaklara döküldü. Ülkenin batısındaki kentlerde de &ccedi

Halk iradesine sahip çıkıyor

Paylaş

DİYARBAKIR'DA BİNLER YÜRÜDÜ

Diyarbakır'da düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı yürüyüşle Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle'nin milletvekilliliğinin YSK tarafından düşürülmesi protesto ediliyor.

BDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde uzun bir süredir bekleyişini sürdüren binlerce kişi, "YSK şaşırma sabrımızı taşırma" ve "Beleşçi Eronat" pankartını açarak, Diclekent Bulvarı'na doğru yürüyüşe geçti. 6 metrelik Hatip Dicle posteri ve çok sayıda PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterinin taşındığı yürüyüşte, sık sık, "Baskılar bizi yıldıramaz", "YSK şaşırma sabrımızı taşırma" sloganları atıldı. Diclekent Bulvarı'na varan kitleyi polis durdurmak istedi. Polis ve BDP'liler arasında kısa süren tartışmanın ardından kitle yürüyüşünü aynı güzergahta devam etti. Yürüyüş boyunca cadde trafiğe kapanırken, çevrede bulunan yurttaşlarda yürüyüşe zafer işaretleriyle destek verdi.

Yürüyüş boyunca kitlenin arkasında çok sayıda polis, TOMA aracı eşliğinde yürüdü. Yürüyüş BDP Kayapınar İlçe Örgütü binası önünde son bulurken, burada toplanan yurttaşlara yönelik konuşmalar yapılıyor.

'BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ'

BDP Mardin il binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı eşliğinde Mardin Adliyesi’ne yürüdü. Adliye önünde açıklama yapan BDP Mardin Merkez İlçe Başkanı Nezir Akaalp, YSK’nin yanlıştan dönmesi gerektiğini belirtti.

Urfa’nın Suruç, Birecik, Halfeti, Bozova, Hilvan, Siverek ve Viranşehir ilçelerinde binlerce kişi YSK’nın Dicle’nin milletvekilliğini düşüren kararını protesto etti. Suruç Cumhuriyet Meydanı’nda, BDP Suruç İlçe Yönticisi Mehmet Kayhan, Siverek’te Kanlıkuyu Meydanı’nda ve diğer ilçelerde BDP ilçe binalarının önünde yapılan açıklamalarda, YSK kararı protesto edildi.

BDP Silopi ilçe binası önünde sabah saatlerinde toplanan binlerce kişi, YSK’nin Dicle’nin vekilliğini düşürme kararını protesto etmek için Cudi Mahallesi’ne yürüdü. Şırnak merkez Bahçelievler, Yenimahalle, Vakıf Kent ve Yeşilyurt mahallelerinde dün gece yapılan gösterilere katılan yüzlerce kişi, YSK kararını protesto etti. Beytüşşebap ilçesinde de BDP ilçe binası önünde toplanan yüzlerce kişi, YSK’nin kararını yaptığı açıklamayla protesto etti. Açıklamayı okuyan BDP’li yöneticilerinden Recep Hakseven, YSK’nin verdiği kararın şiddet, gözyaşı ve savaşa sebebiyet verdiğini belirtti.

SİİRT’TE İKİ AÇIKLAMA  

BDP Siirt İl Örgütü, il binası önünde binlerce kişinin katıldığı basın açıklaması yaptı. Burada açıklama yapan BDP Siirt İl Başkanı Faruk Sağlam, Dicle ile ilgili verilen kararın hukuki, insani ve vicdani olmadığını ifade ederek, kararın siyasi olduğunu ve AKP’den bağımsız olmadığını söyledi. Türkiye Barış Meclisi Siirt Barış İnisiyatifi ve ildeki kitle örgütleri, Güres Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Siirt Tabip Odaları Başkanı Ekrem Bilek, barışın temeline dinamit koyma olarak değerlendirilebilecek girişimlere karşı başta Cumhurbaşkanı, Başbakan, hükümet, muhalefet ve tüm parlamento olmak üzere sorumluluğu olan herkese, kararın düzeltilmesi için çağrıda bulundu. Van’ın Başkale ilçesinde BDP ilçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, çarşı merkezine yürüyerek YSK kararını protesto etti. Çaldıran ilçesin de BDP ilçe binası önünde basın açıklaması yapıldı. Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesi Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde ise düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Demokratik Çözüm Çadırı’na kadar yapılan yürüyüş sonrasında açıklama yapan BDP İlçe Başkanı Talat Aktaş, Kürt halkının artık zulmü kabul etmeyeceğini belirterek, Kürt halkının iradesi ile seçilen milletvekillerinin önünün kapatılması durumunda kendi parlamentolarını Diyarbakır’da kuracaklarını söyledi.

BİTLİS'TE PROTESTO

BDP Bitlis İl Örgütü, YSK'nın kararına ilişkin parti binası önünde basın açıklaması yaptı. BDP Bitlis İl Başkanı Orhan Bezirganoğlu, BDP Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Hizan, Mutki, Güroymak ilçe başkanları, Güroymak Belediye Başkanı Mehmet Emin Özkan, Ovakışla Belde Belediye Mehmet Demir, il genel ve belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce kişi, "Siyasi soykırıma son" pankartları açarak sık sık "Biji Serok Apo" sloganları eşliğinde Ulu Camii Meydanı'na kadar yürüdü. Ulu Camii Meydanı'na biten yürüyüşün ardından açıklama yapan BDP Bitlis İl Başkanı Orhan Bezirganoğlu, YSK'nin Türkiye'de kriz yaratmak istediğini ve bunun AKP ile işbirliği içinde yaptığını belirtti. Bezirganoğlu, Kürt halkının tüm engellemelere rağmen YSK'nın blok adaylarına ilişkin vetosuna rağmen canlar pahasına bloğun tam listesiyle seçime girmeyi başardığını söyledi. Hatip Dicle'nin Diyarbakır'da rekor bir oyla halkın kendi iradesi olarak seçtiğine dikkat çeken Bezirganoğlu, "Sayın Dicle sadece Diyarbakır halkının değil, Van'ın Hakkari'nin, Bitlis'in tüm bölgenin vekili olarak halk iradesiyle seçilmiştir. Bu halkın iradesini tanımayarak vekilliğini düşürenleri kınıyoruz. Bizim irademizi yok sayanların iradesini biz de tanımıyoruz. Kürt halkının uzattığı barış elini havada bırakmak isteyenler bu ülkede asıl bölücülüğü yapan kendileridir. YSK ve devlet bu yanlıştan derhal dönmelidirler. Ve Hatip Dicle'nin vekilliğini teslim ederek bu halkın iradesine saygı göstermelidirler" diye konuştu. Yapılan açıklamanın ardından beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

HAKKARİ’DE YARIN DA PROTESTO VAR

BDP Hakkari İl Örgütü de konuya ilişkin il binasında basın toplantısı düzenledi. Belediye ve 3 il genel meclis üyeleri ile çok sayıda BDP’linin katıldığı toplantıda açıklama yapan BDP İl Yöneticisi Mehmet Demir, AKP’nin “Dağda vuracağım, ovada tutuklayacağı” politikası ile bütün Kürtleri hedef aldığını belirtti. Kürtlerin gösterdiği birlik ve beraberliğe AKP’nin tahammül edemediğini kaydeden Demir, “AKP devleti ve ona çanak tutan düşkün ve satılmış yandaş medyası, şunu çok iyi bilmeli ki, Kürtler artık eski Kürtler değildir. Her biri tarihi derslerle dolu bir sonuç açığa çıkmıştır” dedi. Demir, bugün de Hakkari’de protesto eylemi olacağını belirtti. Malatya’da ise BDP il binasında açıklama yaparak, karar protesto edildi. İHD Batman Şubesi, yazılı açıklama yaparak, Hatip Dicle seçilmiş milletvekili olduğunu ve YSK kararını derhal geri çekmesini istedi. YSK’nin kararına bir tepki de Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl’da yaptı yazılı açıklamada tepki gösterdi. (HABER MERKEZİ)


ANKARA'DA YSK ÖNÜNDE PROTESTO

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku, Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesini Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde protesto etti. YSK kararının arkasındaki gücün AKP hükümeti olduğunu vurgulayan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, kararın geri çekilmesini istedi.

Blok'un Ankara bileşenleri bugün YSK önünde buluştu. “Kürtlere ve demokrasi güçlerine yönelik ayrımcılığa son” yazılı pankart açan Blok güçleri, “Dicle’ye özgürlük, vekilime dokunma” sloganları attı. Bloka KESK ve bağlı sendikaların yöneticileriyle çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi de destek verdi.

BDP Ankara İl Eş Başkanı Şengül Çelik, kararın Dicle’ye oy veren binlerce insanın seçme hakkının gaspı anlamına geldiğini söyledi. Kararın tamamen siyasi olduğunu belirten Çelik, “YSK’nin yapması gereken bu konuda herhangi bir karar vermeksizin, sadece durumu tespit eden bir kararla işi Meclise havale etmesi ve Anayasa’nın 84. maddesi gereğince bu konudaki kararı Meclise bırakmasıdır” dedi.

Çelik, seçmenin iradesini yok sayan, hukuki usulleri temel hak ve özgürlükleri kısıtlayan bir şekle sokan tutumların hukuk devletiyle ilgisi olmadığını dile getirdi. Hukuksuzluğun düzeltilmesini isteyen Çelik, halkları daha fazla acı çekmeden, özgürce ve kardeşçe bir arada yaşamasının olanaklarının yaratılmasını diledi.

GÜRKAN: ‘KARARIN ARKASINDA AKP VAR’

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan da, Dicle’nin elinden alınan mazbatanın AKP’lilere verilmesinin kararın arkasındaki gücün kim olduğunun en açık göstergesi olduğunu söyledi. AKP’nin seçim sürecinde olduğu gibi yine ortamı provoke etmeye çalıştığını kaydeden Gürkan, Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesinin sadece Diyarbakır halkının değil, tüm Türkiye emekçilerinin, kadınlarının, gençlerinin ve demokrasi güçlerinin iradesine ipotek koymak anlamına geldiğini vurguladı. Gürkan, YSK’nın kararından geri adım atmamasının blokun 36 milletvekilinin tamamının vekilliğini düşürmek anlamına geleceği uyarısında bulundu. Tayyip Erdoğan’ın milletvekili olma sürecini hatırlatan Gürkan, “Barışın, kardeşliğin yolu açılacaksa YSK kararını gözden geçirmelidir” dedi.

SDP Ankara İl Başkanı Yeşim Ergün de, Dicle’nin vekilliğinin düşürülmesinin savaş ilanı anlamına geldiğini söyledi.
Dicle’nin aldığı cezanın fikir cezası niteliğinde olduğuna vurgu yapan Ergün, YSK’ya “savaş kararını geri çekme” çağrısı yaptı. (Ankara/EVRENSEL)


ADANA'DA EYLEM: HALK İRADESİNE SAHİP ÇIKACAK

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle’nin vekilliğinin YSK tarafından düşürülmesi Adana’da protesto edildi. Yapılan açıklamada alınan kararın siyasi ve halkın iradesine darbe olduğu ifade edildi.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Adana bileşenleri tarafından BDP il binası önünde yapılan basın açıklamasına demokratik kitle örgütü temsilcileri de katıldı. Açıklamada ilk olarak konuşan BDP Adana İl Başkanı Zeki Karataş, YSK tarafından alınan kararın siyasi olduğunu söyledi. Dicle’nin 80 binin üzerinde oy aldığına dikkat çeken Karataş,  Diyarbakır halkını oy vermedikleri AKP’li Oya Eronat’ın temsil edemeyeceğini dile getirdi. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Adana bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan BDP İl Başkan yardımcısı Ahmet Kılıç, YSK’nın aldığı kararın dünyada eşi benzeri görülmemiş bir karar olduğunu belirtti. Hiçbir kararın halkın iradesinin üzerinde olamayacağına dikkat çeken Kılıç, halkın iradesini yok sayanları halkın da tanımayacağını söyledi. Dicle’nin avukatlarının itirazlarına zaman tanınmadan AKP adayına mazbata verilmesinin AKP’nin 330 milletvekiline ulaşma çabası olduğunu ifade eden Kılıç, muhtar azasına yetecek kadar oy almış birinin Diyarbakır halkını temsil edemeyeceğini söyledi. Seçilen ve halkın vekilleri olan tutuklu vekillerin bir an önce serbest bırakılmasını istediklerinin altını çizen Kılıç, demokrasi güçlerini birleşmeye çağırdı.

Daha sonra söz alan Emek Partisi Adana İl Başkanı Sevil Aracı, halkın iradesine darbe vurma girişimlerinin seçimler öncesinde başladığını ifade etti. Blok adaylarının bir kısmının adaylığının veto edildiğini dile getiren Aracı, halkın verdiği mücadele ile bu kararı geri aldırdığını hatırlattı. Yüzde 10 seçim barajının da halkın temsiliyeti önündeki en büyük engellerden biri olduğuna dikkat çeken Aracı, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adaylarının bu barajı yıktığını belirtti. Seçimlerin ardından şimdi de Dicle’nin vekilliğinin düşürüldüğünü ifade eden Aracı, verilecek mücadele ile bu kararın da geri alınmasını sağlayacaklarının altını çizdi. Aracı, kararın geri alınması için demokrasi güçlerini birlikte mücadele etmeye çağırdı. (Adana/EVRENSEL)


VEKİLİME DOKUNMA

Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin YSK kararı ile düşürülmesi İzmir’deki emek, demokrasi, özgürlük bileşenleri tarafından protesto edildi. Konak eski Sümerbank önünde bir araya gelen Emek, demokrasi ve özgürlük Bloku üyeleri, “Hatip Dicle vekilimizdir. Meclisteki temsilcimizdir” yazan pankart açarak, “Hatip Dicle onurumuzdur”, “Meclisteki sesime, vekilime dokunma”, “Darbeci YSK onuruma dokunma” şeklinde slogan attı.

Basın açıklamasını blok adına okuyan SDP İzmir İl Başkanı Semra Uzunok, YSK’nın on binlerce insanın oyuyla seçtiği Hatip Dicle’nin vekilliğini düşürmesine tepki gösterek, “Seçimden sonra, YSK bir kez daha siyasal alana doğrudan müdahale etti, seçmen iradesini yok saydı. YSK, bu kararla süreci çatışma ortamına sürüklemek istemektedir” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

MEKTUP:Dere kenarlarında çocuklar yok artık

SONRAKİ HABER

Röveşatanın tarihi: Kim icat etti, ilk nerede görüldü?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa