24 Mayıs 2014 16:44

Gençlik Bayramı'nda iş cinayeti

Türkiye işçi cinayetlerini konuşurken, 17 yaşında bir gencin, tam da Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs'ta, hem de başkent Ankara'da inşaatta çalışırken yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Ölen genç Yılmaz İdareci'nin babası inşaatta hiçbir önlem alınmadığını belirtirken, gencin üniversitede okuyan ablasının eğitim masraflarını karşılamak için çalıştığı öğrenildi.

Gençlik Bayramı\'nda iş cinayeti
Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Türkiye işçi cinayetlerini konuşurken, 17 yaşında bir gencin, tam da Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs'ta, hem de başkent Ankara'da inşaatta çalışırken yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Ailesinin geçimi için okulu bırakıp inşaatta çalışmaya başlayan Yılmaz İdareci, düşerek yaşamını yitirdi. İdareci'nin cenazesi sessiz sedasız memleketinde defnedildi.

ABLASINI OKUTMAK İÇİN ÇALIŞIYORDU

Güvencesiz çalışma nedeniyle hayatını kaybeden genç bir işçi Yılmaz İdareci. Geçim sıkıntısı yüzünden babasıyla birlikte Samsun'un Vezirköprü’ye bağlı Alan Köyü'nden ayrılarak Ankara'ya gelmişti. Henüz 17 yaşında olan İdareci, Eryaman'da bir inşaatta babasının yanında çalışmaya başladı. Sivas'ta üniversite okuyan ablasının eğitim masraflarına yardımcı olmak için lise eğitimini yarıda bırakan İdareci, 44 yaşındaki babasının sara hastalığı nedeniyle 6 kişilik ailenin geçimini büyük oranda üstlenmişti.

Ancak birçok yaşıtının tatil yaptığı Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs'ta da inşaatta çalışan genç işçi, 8. kattan düşerek öldü. O sırada orada olan Baba İdareci olayı gazetemiz Evrensel'e anlattı. Acılı baba, "Biz o sırada inşaatın diğer tarafında sıva yapıyorduk. Yılmaz ve arkadaşı da balkondaydı. Biri matkapla delik açıp, diğeri dübel çakıyordu. Gelip Yılmaz'ın nerede olduğunu sordular. Arka tarafta koşan çocukları görünce aşağı düştüğünü gördük" dedi.

YİNE ÖNLEM YOK

Çalışma koşullarını ve inşaatın güvenlik önlemlerini sorduğumuz baba İdareci, herhangi bir önlem alınmadığını söyledi. Ne ip, ne iskele, ne de başka bir önlemin olduğunu kaydeden İdareci, olayın ardından karakola gidip ifade verdiklerini ve şikayetçi olduklarını ifade etti.
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ağrı\'da polis BDP kolyesini çıkarmayan gencin kafasını kırdı! - - YENİLENDİ

SONRAKİ HABER

İstanbul Valiliği önünde protesto

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...