23 Mayıs 2014 15:06

Manisa'nın yeni valisini Muş'tan tanıyoruz!

Manisa’ya atanan Erdoğan Bektaş, Kastamonu’ndan önce Muş Valisiydi. Valinin adı 2009 yılında Bulanık ilçesinde korucuların iki DTP’liyi öldürdüğü olaylarla gündeme gelmişti. Bektaş, geçici köy koruculuğu yapan Turan Bilen’in iki DTP'liyi öldürmesi olayını 'hassas vatandaşların huzuruna sahip çıkması' olarak değerlendirmişti.

Manisa\'nın yeni valisini Muş\'tan tanıyoruz!

Paylaş

Son Valiler Kararnamesi ile Manisa Valiliği görevine atanan Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, Soma’daki maden faciasıyla ilgili “O olayın idari yönden iyi yönetildiğini ve mümkün olduğu kadar en az zararla o yaranın sarılmaya çalışıldığını gördüm” dedi.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bektaş, Manisa’ya atanmasında maden faciasının bir etkisinin olup olmadığı yönündeki soru üzerine “Bana böyle resmi ya da özel bir bilgi gelmedi. Elbette Manisa daha büyük bir il. Son zamanda yaşanan Soma olayıyla da bütün ülkemizi yaralayan bir acı yaşadık. Acılı bir olay oldu. Benim dışarıdan gözlemlediğim kadarıyla da o olayın idari yönden iyi yönetildiğini ve mümkün olduğu kadar en az zararla o yaranın sarılmaya çalışıldığını gördüm. Daha ilerisinde ne var onu da gidince göreceğiz” diye konuştu.

YENİ VALİ KİM?
Manisa’ya atanan Erdoğan Bektaş, Kastamonu’ndan önce Muş Valisiydi. Valinin adı 2009 yılında Bulanık ilçesinde korucuların iki DTP’liyi öldürdüğü olaylarla gündeme gelmişti.
Peki Bulanık’ta neler olmuştu?
15 Aralık 2009’da DTP’nin kapatılmasını Muş’un Bulanık İlçesinde protesto eden kalabalığa açılan ateş sonucu iki kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerden biri Necmi Oral ve diğeri muhtar Kemal Ağcan’dı. Avukatlar dönemin Muş Valisi Erdoğan Bektaş hakkında sanıkları koruduğu ve ölenleri suçlu ilan ettiği açıklamalar nedeniyle suç duyurusunda bulundular.
Bektaş, düzenlediği basın toplantısında, yaşamını yitiren Yoncalı beldesine bağlı Yeni Mahalle Muhtarı Kemal Aycan için “Bulanık'taki olaylarda ölen muhtarın da kamera görüntülerinde göstericiler arasında bulunduğu görülüyor” dedi.
Bektaş, halkın JİTEM elemanı olduğunu ileri sürdüğü ve geçici köy koruculuğu yapan Turan Bilen’in iki kişiyi öldürmesi olayını “hassas vatandaşların huzuruna sahip çıkması” olarak değerlendirdi. Bektaş, “Vatandaşın müsaade etmediği şey olamaz. Vatandaş, şehrine, menfaatine, geleceğine, huzuruna sahip çıkacak. Elbette bize düşen görevler de vardır. Bizim de eksiklerimiz vardır ama bütün bunları tamamlayacak olan vatandaş hassasiyetidir” dedi.

VURANLAR SERBEST, EYLEM YAPAN TUTUKLU
Bulanık olaylarında korucular ‘meşru müdafa’ gerekçesiyle serbest kalırken, DTP’nin kapatılmasını protesto eylemini ‘organize ettiği’ iddiasıyla tutuklanan Adem Artıkboğa ve Ercan Kocamış hakkında ise “'terör örgütü üyesi olma'” suçundan 12’şer yıl hapis cezası verildi.  

TÜRK’ÜN BURNU KIRILMIŞTI
Korucu Turan Bilen ve kardeşi Metin Bilen’in yargılandığı ve Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada ise Bilen kardeşler, tahliye edildi.
Güvenlik nedeniyle Samsun’da görülen ilk davanın çıkışında bir saldırgan, kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk’e saldırarak burnunu kırmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

\'Erdoğan\'ın Berkin için söyledikleri diktatöre özgü\'

SONRAKİ HABER

BM'den Kaşıkçı açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa