23 Mayıs 2014 06:00

‘Rant için değil halk için adayız’

Ağrı’da 1 Haziran’da tekrarlanacak olan yerel seçimlerde BDP Belediyesi Eş Başkan Adayı olan Mukaddes Kubilay, 10 yıllık Doğubayazıt Belediyesi Başkanlığı deneyimini Ağrı’da hizmete dönüştürmeye hazırlanıyor. Kendi döneminde Doğubayazıt’ta sağlık merkezi, kadın kooperatifi, su projesi, çamaşır evi ve çocuk kreşi gibi çok sayıda projeyi hayata geçiren Kubilay, “1 Haziran’dan sonra daha fazlasını Ağrı halkıyla beraber yapacağız” diyor.

‘Rant için değil  halk için adayız’

Paylaş

Ahmet TAŞTAN
Erdoğan ALTAN


Ağrı’da 1 Haziran’da tekrarlanacak olan yerel seçimlerde BDP Belediyesi Eş Başkan Adayı olan Mukaddes Kubilay, 10 yıllık Doğubayazıt Belediyesi Başkanlığı deneyimini Ağrı’da hizmete dönüştürmeye hazırlanıyor. Kendi döneminde Doğubayazıt’ta sağlık merkezi, kadın kooperatifi, su projesi, çamaşır evi ve çocuk kreşi gibi çok sayıda projeyi hayata geçiren Kubilay, “1 Haziran’dan sonra daha fazlasını Ağrı halkıyla beraber yapacağız” diyor.

DOĞUBEYAZIT’IN 40 YILLIK SU SORUNUNU ÇÖZDÜ

1999 ve 2009 yılları arasında Doğubayazıt Belediye Başkanlığı yapan Kubilay, tüm imkansızlıklara rağmen çok önemli hizmetlere imza attı. 33 milyon Euro’luk bütçeyle ‘Doğubayazıt içme suyu temini’ projesini tamamlayarak ilçenin 40 yıllık sağlıklı içilebilir suya kavuşmasını sağplayan Kubilay ‘kardeş belediyecilik’ aracılığı ile İtalya’nın Ancona Belediyesi’nde girişimlerde bulunularak Ayşenur Zarakolu Kadın Sağlık Merkezi’ni açtı.

KADINLAR SOSYAL HAYATA KATILDI

Her mahalleye çamaşır evi projesi kapsamında Ehmedê Xani ve Büyük Ağrı mahallelerinde çamaşır evi açan Kubilay, çamaşır evleri bünyesinde de kreşler açtı. Kubilay döneminde başlayan ve bölgede ses getiren Ehmedê Xani Kültür Sanat ve Turizm Festivali ile ilçenin ulusal ve uluslararası tanıtımına katkı sağladığı gibi Kürt kültürünün yaşatılmasına da imkan sağlandı. Kadınların eve kapatılarak emeğinin görülmemesi ve sömürülmesine son vermek amacıyla Kadın Kooperatifi açıldı. Kooperatif bünyesinde 150 kadın istihdam edildi. Aynı zamanda Yöresel Yemek Evi açılarak Ağrı bölgesine ait yöresel yemeklerin yapıldığı kurum kadınlar tarafından işletildi.

ÜCRETSİZ EĞİTİM

Ücretsiz eğitim veren Orhan Doğan Eğitim Destek Evi’ni de hizmete sokan Kubilay, yoksul öğrencilere eğitim imkanı sağladı. 2004 yılında açılan destek evinde yüzlerce öğrenciye Kürtçe dersin yanı sıra lise ve üniversite sınavlarına hazırlık dersleri verildi. Oluşturulan Kent Konseyi’yle tüm görüşler dikkate alınarak hizmet üretildi. Gençlere folklor, müzik, tiyatro, resim, dil alanlarında kurslar açıldı. Bu çalışmalar kapsamında Ayüzlerce gencin yetenekleri açığa çıkarıldı.

AKP HALKIN İRADESİNİ GASBETTİ

Ağrı’da 30 Mart’ta yapılan seçimlerin devlet ile halk arasında geçtiğini söyleyen Kubilay, “Halk iradesini beyan etti ama AKP hükümeti halkın iradesini dikkate almadı. 1 Haziran’da seçim tekrarlanacak ve 30 Mart’ta bize oy vermeyen insanlar da şimdi bize oy verecek. Çünkü 30 Mart’ta devletin hakkımızı gasbettiğini tüm halkımız yaşadı, biliyor” dedi.

HALKLA BİRLİKTE ŞEFFAF YÖNETİM

AKP’nin iki dönemdir Ağrı’da iktidar olduğunu ve belediyenin tüm kaynaklarını kendi yakınlarının hizmetine sunduğunu bunun da halkta ciddi bir güvensizlik yarattığını söyleyen Kubilay, “Biz halka yapamayacağımız hiçbir söz vermiyoruz. Aldığımız tüm kararlara halkımızı ortak edeceğiz ve şeffaf olacağız. Bunun sözünü veriyoruz. Belediyenin zaten yapması gereken hizmetleri halka proje olarak yansıtmanın ahlaki olmadığını biliyoruz” dedi.

‘100 MİLYON LİRA BORÇLA DEVRALACAĞIZ’


Doğubayazıt Belediye Başkanlığı döneminde kadın, çok önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Kubilay, “Doğubayazıt’ta yaptığımız çalışmaların çok çok fazlasını Ağrı’ya yapacağız” dedi. Sistem partilerinin belediyeyi belediyeyi rant kapısı olarak gördüklerini ama kendilerinin dürüst, şeffaf ve katılımcı bir beleciyeciliği hayata geçirmek istediklerini dile getiren Kubilay, “Biz hizmetleri kendi imkanlarımızla yapmaya çalışacağız. Firmalara peşkeş çekmeyeceğiz. Yapacağımız çalışmalar halkımıza açık olacak. İhaleler sadece dört duvar arasında ve belediye başkanın aldığı kararla yapılmayacak. Biz ihaleler halkımıza ve basına açık yapılacak” şeklinde konuştu. Ağrı Belediyesi’nin herkese borcu olduğunu söyleyen Kubilay, “Sorunlu bir belediye alacağız. Belediyenin 100 milyona yakın borcu olduğunu biliyoruz. Ama yine de bunlar bizim önümüzde engel olmayacak” dedi.

AĞRI’DA BDP’LİLERE SALDIRI

Ağrı Belediyesi Başkan Adayı Hasan Aslan’ın köyünde seçim çalışması yürüten BDP’lilerin seçim aracı, Aslan’ın akrabası olduğu belirtilen grubun saldırısına uğradı. Aynı saatlerde Tererzan köyünde AKP’lilerin saldırısına maruz kalan BDP’li Nevzat Coşkun ise jandarma tarafından gözaltına alındı.
AKP adayı Aslan’ın köyünde saldırıya uğrayan BDP seçim aracı şoförü Reşat Aslan olayı şöyle anlattı; “Biz çalışmalarımıza devam ediyorduk. Köyden çıkıyorduk ki bir gurup önümüzü kesip, ‘Burada ne işiniz var’ dedi. Hasan Aslan’ın akrabalarından Mehmet Aslan, taş atarak arabanın camını kırdı. Saldıranların elinde sapan, tırpan gibi şeyler vardı. Sonra köylülerin araya girdi.” (Ağrı/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Polisin vurduğu Uğur Kurt yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme hükümet gündeminde yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa