23 Haziran 2011 09:47

YÖK Ali Demir’e sahip çıktı

YÖK Genel Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ve bazı ÖSYM çalışanları hakkında talep edilen soruşturma izni talebini oy çokluğuyla reddetti.YÖK Genel Kurulu Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığındaki toplandı. ÖSYM Başkanı Demir ve bazı ÖSYM çalışanlarıyla ilgi

YÖK Ali Demir’e sahip çıktı

Paylaş

YÖK Genel Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir ve bazı ÖSYM çalışanları hakkında talep edilen soruşturma izni talebini oy çokluğuyla reddetti.

YÖK Genel Kurulu Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığındaki toplandı. ÖSYM Başkanı Demir ve bazı ÖSYM çalışanlarıyla ilgili YGS’deki şifre iddiaları konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma izni talebinin görüşüldüğü toplantıda, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

TEKNOLOJİ SUÇLU

Açıklamada, 2011 YGS hazırlık ve uygulama sürecinde kusurlu tutum ve davranışlar, görevin ifasında ihmal ve gecikmelerin cezai sorumluluk durumu ile şüphelilerin hukuki statülerinin belirlenmesi konuları ayrıntılı olarak açıklandı. Basına “şifre” diye yansıyan uygulamanın ortaya çıkmasına; kullanılan yazılım programının yetersizliği, ÖSYM TAB görevlilerinin ve METEKSAN çalışanlarının programın kullanımı konusunda henüz yeterli bilgi ve donanıma sahip olmaması, bu süreçte yapılması gerekli denetimlerin gereği gibi yapılmamış olmasının yol açtığı belirtilen açıklamada, ancak olayda kasıt olmadığı için, TCK 257’nci maddede düzenlenen “Görevi kötüye kullanma” suçunun da gerçekleşmediği savunuldu.

İDARİ SORUMLULUK

Yine, olayda suç unsuru teşkil edecek, “herhangi bir kamu zararı”nın ve “kişilere haksız bir kazanç sağlama”nın meydana gelmediği iddia edilen açıklamada, “Sınava katılanlara sübjektif çıkarlar sağlama ve sınav sonucunu etkileyecek başkaca bir usulsüzlüğün tespit edilememesi karşısında TCK 257’nci madde anlamında bireysel hakların ihlaline yol açıcı bir sonucun varlığından da söz edilmesine olanak bulunmamaktadır” denildi.

Açıklamada, ÖSYM Başkanı Prof. Dr Ali Demir’in “görev gereklerini yerine getirmede ihmal ve gecikmelerde bulunduğu”, belirtilirken bunun disiplin hukuku açısından yetkili makamlarca değerlendirilmesi gerektiğine karar verildiği ifade edildi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Barolardan YSK’ya ‘kararı düzelt’ çağrısı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa