23 Mayıs 2014 10:00

Anlatılmayan hikayeler Mardin’de

9. SineMardin Film Festivali başlıyor. Senaryo odaklı film festivali olan SineMardin, Türkiye ve dünya sinemasından senaryo ödüllü seçkinin yanı sıra bu yıl açacağı ‘Güldürü Sineması’ ve “Anlatılmayan Hikayeler” başlığı altında bölgenin sosyo-politik gerçekliğini programına taşıyacak.

Paylaş

9. SineMardin Film Festivali başlıyor. Senaryo odaklı film festivali olan SineMardin, Türkiye ve dünya sinemasından senaryo ödüllü seçkinin yanı sıra bu yıl açacağı ‘Güldürü Sineması’ ve “Anlatılmayan Hikayeler” başlığı altında bölgenin sosyo-politik gerçekliğini programına taşıyacak.

Çok sayıda uzun ve kısa metrajlı film ile belgeselin gösterileceği 9. SineMardin Uluslararası Mêrdîn Film Festivali, 30 Mayıs-6 Haziran arasında gerçekleştirilecek. Festival süresince yönetmenler ve film ekiplerinin konuk olacağı ve sinema atölyelerinin olacağı etkinlikler bir hafta boyunca sinemanın nabzını tutacak. 2006 yılında sinemasız şehrin film festivali olma iddiasıyla yola çıkan ve Mêrdîn’e sinema kazandıran SineMardin Uluslararası Mêrdîn Film Festivali, dokuzuncu kez kapılarını açıyor.

SÜRYANİ SİNEMASI

Temel amacını, Mêrdîn’de sinema kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak olarak açıklayan SineMardin girişimcileri, ilk olarak gerçekleştirildiği 2006 yılından bu yana kent ölçekli model bir film festivali olarak Mêrdîn’de sinema kültürünün ve üretiminin gelişmesine olanak sağlamakta.  Senaryo odaklı film festivali olan SineMardin, Türkiye ve dünya sinemasından senaryo ödüllü seçkinin yanı sıra bu yıl açacağı iki ayrı alt kategoride, güldürü sineması ve “Anlatılmayan Hikayeler” başlığı altında bölgenin sosyo-politik gerçekliğini vitrinine taşıyacak.
Süryani sinemasına özel bir yer ayıracak olan SineMardin, genç Süryani yönetmenlerin filmlerinin yanısıra ünlü Şarkıcı/Aktris Feyruz’un filmografisine de yer verecek.
Film yapım ve film analiz atölyeleriyle genç sinemacılarla buluşacak olan SineMardin, Mithat Alam Film Merkezi iş birlikteliğiyle kısa film gösterim ve seminer programı gerçekleştirecek.

HİNER SALEEM, REHA ERDEM

Kürt Yönetmen Hiner Saleem, My Sweet Pepperland (Tatlı Biber Diyarım) filmiyle SineMardin’de olacak. Saleem, Mêrdînli sinemaseverlerle bir de söyleşi gerçekleştirecek.
Şarkı Söyleyen Kadınlar, Kosmos, Beş vakit ve A Ay filmleriyle Mêrdînli sinemaseverlerle buluşacak olan Reha Erdem, bir söyleşiyle izleyiciyle buluşacak.

SİNEMARDİN KISA FİLM ATÖLYESİ

Yönetmen Serhat Karaaslan genç sinemacılarla kısa film atölyesinde buluşuyor.  Filmleri ile Hisar Kısa Film Seçkisi’nde yer alan Yönetmen Serhat Karaaslan Sinema Atölyesinde genç sinemacılarla olacak. İki gün sürecek olan atölyede, bir filmin senaryosundan, çekim aşamasına kadar pek çok uygulamaya yer verilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)


 

ÖNCEKİ HABER

Engelleri tiyatro ile aştılar

SONRAKİ HABER

Tarsus'ta ölüme terk edilen eşeği belediye sahiplendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa