23 Haziran 2011 09:30

Demiryollarına yatırım yetersiz ve plansız

Uluslararası Taşımacılık Çalışanları Federasyonu’nun (ITF) belirlediği Dünya Demiryolcuları Eylem Günü nedeniyle bugün Ankara Tren Garı önünde basın açıklaması yapıldı.BTS Genel Başkanı Yavuz Demirkol, “İktidarın iş sağlığı ve güvenliğini yok sayarak uyguladığı politikalar sonucu; OSTİM ve maden ocak

Demiryollarına yatırım yetersiz ve plansız

Paylaş

BTS Genel Başkanı Yavuz Demirkol, “İktidarın iş sağlığı ve güvenliğini yok sayarak uyguladığı politikalar sonucu; OSTİM ve maden ocakları yaşanan kazalar başta olmak üzere işkolumuzda bu yaşadıklarımız iş kazası olmaktan çıkmış, iş cinayetlerine dönüşmüştür” diye konuştu. 2007 yılından bu yana 10’dan fazla demiryolu çalışanının yaşamını yitirdiğine vurgu yapan Demirkol, “Onlarca arkadaşımız yaralandı ve çeşitli bedensel uzuvlarını kaybetti” dedi.

KARAYOLU ANA POLİTİKA

AKP Hükümetinin yatırım politikalarının, toplu taşımacılığa öncelik vermediğine işaret eden Demirkol, AKP’nin kaliteli kamu hizmeti ve toplu taşıma yerine daha çok karayolu taşımacılığını ana ulaşım politikası haline getirdiğini ifade etti. Her yıl milyarlarca dolarlık ulaşım yatırımın yapıldığını belirten Demirkol, bu yatırımların belirli bir planlama ve bütünlükten yoksun olduğunun altını çizdi. Demirkol, öncelikli yapılması gerekenin bir ulaşım ana planın hazırlanması olduğuna vurgu yaptı.

KAZALARIN SEBEBİ AKP POLİTİKALARI

KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar da, bütün dünyada demiryolu çalışanları aynı taleplerle meydanlara çıktığını ifade etti. Düşük ücretli güvencesiz çalıştırma politikasının sonuçlarının yaşanan son kazalarla bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayan Çınar, demiryolu taşımacılığına yapılan yatırımlarının yetersiz olduğuna vurgu yaptı. Son 20 günde 5 iş kazası yaşandığına dikkat çeken Çınar, bu kazaların AKP’nin istihdam politikalarının bir sonucu olduğunun altını çizdi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Baskı ve tutuklamalar protesto edildi

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa